בנק ישראל נגד התכנית הכלכלית של נתניהו וכץ: "איננה יעילה"

הבנק המרכזי מתח ביקורת על מתווה מענק לכל אזרח שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר בניגוד לעמדת היועמ"ש. בבנק טענו כי עקרונות התכנית הועברו לידיהם זמן קצר לפני פרסומה, וחסרים בה פרטים שהיו מאפשרים לגבש חוות דעת מקצועית

בווידאו: בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכץ הציגו תכנית סיוע כלכלית (קונטקט)

בנק ישראל הביע היום (שני) התנגדות לתכנית הכלכלית שהציגו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ. בהודעה מטעם הבנק נמסר כי "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן - כגון מענק לכל ילד, ללא תבחין הכנסה - איננה יעילה".

לפי בנק ישראל, עקרונות התכנית הועברו לידיהם זמן קצר לפני פרסומה. בעקבות זאת ערכו דיון בחטיבת המחקר של הבנק, במהלכו עלה כי "בתכנית חסרים פרטים רבים שהיו מאפשרים לגבש חוות דעת מקצועית אודות עלותה ויעילותה. בעקבות הדיון פנה בנק ישראל לאוצר ולגורמים נוספים על מנת לקבל פרטים רלוונטיים. לכשתוצג תכנית כזו, הכוללת ניתוח ונתונים תומכים, יבחן וינתח אותה בנק ישראל על פי יעילותה ונחיצותה הכלכלית".

התכנית, שהוצגה במסיבת עיתונאים של נתניהו וכץ בכנסת, כוללת תשעה צעדים להזנקת הכלכלה, כשחלק ניכר מהסיוע מופנה לעסקים הקטנים והבינוניים ומבקשי העבודה במשק. לפי התכנית, בשלב הראשון יינתן מענק לעסקים שנפגעו ב-25% ומעלה מההכנסות. גם עסקים שנפתחו ב-2020 יקבלו מענק בגובה 8,000 שקלים.

עוד בוואלה!

רגע לפני הבחירות, נתניהו וכץ שוב שופכים כסף טיפש על הציבור

לכתבה המלאה
"חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן - איננה יעילה". נתניהו וכץ (צילום: אתר רשמי, עמית שאבי, ידיעות אחרונות)

בשלב השני, יינתן מענק למשקי בית עד העשירון השביעי: 750 שקלים לכל בוגר, ו-500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי, וכן 300 שקלים לכל ילד חמישי ומעלה. צעדים נוספים שהוצגו בתכנית הם תמרוץ להחזרת מובטלי קורונה ותיקים לעבודה וכן תמרוץ למעסיקים שיקלטו אותם.

עוד יינתן מענק מיוחד לנכים בגובה חצי מיליארד שקלים, וכן תתאפשר פריסת מע"מ להקלה על עסקים קטנים ובינוניים, הקלה בהלוואות לעסקים, הגדלת הלוואות, פריסה והארכת ההחזר של ההלוואות.

עיקרי התכנית של נתניהו וכץ

 • מענק לעסקים שנפגעו ב-25% ומעלה (עסקים שנפתחו השנה יקבלו מענק של 8,000 שקלים)
 • מענק משקי בית עד העשירון השביעי: 750 שקלים לכל בוגר, 500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי
 • מתן תמריצים להחזרת מובטלי קורונה ותיקים לעבודה, ותמרוץ למעסיקים שיקלטו אותם
 • מענק מיוחד לנכים של חצי מיליארד שקלים
 • פריסת מע"מ להקלה על עסקים קטנים ובינוניים
 • הקלה בהלוואות לעסקים, הגדלת הלוואות, פריסה והארכת ההחזר שלהם
 • המשך תשלום דמי אבטלה לעצמאיים
 • הפחתת רגולציות
 • רפורמה להגדלת השקעות: קרנות פנסיה וביטוח יוכלו להשקיע עד 50 מיליארד בהייטק, ו-100 מיליארד שקלים בתשתיות
בניין בנק ישראל בירושלים (צילום: רויטרס)

עוד צעדים שהציג שר האוצר כץ הם הפחתת רגולציה ורפורמה להגדלת ההשקעות. כמו כן, יינתנו דמי אבטלה לעצמאיים, כשכץ הבטיח שצעד זה יובא עוד השבוע לוועדת העבודה בכנסת. השכר הממוצע של מי שיקבל מענק הוא 12-13 אלף שקלים. לדברי כץ, המענק נועד לאפשר לרכוש כשהעסקים ייפתחו.

אם כחול לבן תתנגד, התכנית לא תעלה לאישור הממשלה

התכנית לא תואמה עם משרד האוצר או משרד המשפטים, וצפויה להיתקל בהתנגדות משפטית לאור עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט, נגד השקת תכניות כלכליות בתקופת הבחירות, שנשלחה בשבוע שעבר לשר האוצר.

אם כחול לבן יתנגדו לתכנית, נתניהו לא יוכל להביא אותה לאישור הממשלה בכל מקרה כי נדרשת הסכמה של שתי המפלגות לכל נושא על סדר היום. "אם התכנית לא תאושר עכשיו, היא תידחה בחודשים רבים עד שתוקם הממשלה הבאה", הבהיר נתניהו. "אנשים לא יכולים לחכות, לכן אנחנו ממשיכים לפעול גם עכשיו".

נתניהו התייחס גם לעמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט נגד אישור של תכניות כלכליות בעת מערכת הבחירות, ושאל: "איזה מין משטר קיבלנו, שיועצים ופקידים משפטיים אומרים לנו מה לעשות?". לדבריו, "דמוקרטיה זה כשאנשים נבחרים ואז הם עומדים למשפט הציבור. הגיע הזמן שגם אנחנו נהיה דמוקרטיה מתוקנת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully