מספר החולים הקשים נוסק, ובבתי החולים בונים על הסגר: "הסוף לא קרוב"

למרות ההתקדמות במבצע החיסונים, המחלקות בבתי החולים הולכות ומתמלאות במאובחנים שמצב קשה. בהדסה עין כרם מציינים שמספר החולים כפול מבחורף שגרתי, בלניאדו מספרים שנאלצו לתגבר את מחלקות הקורונה על חשבון אחרות ובזיו מזהירים כי החולים הפעם צעירים יותר. תמונת מצב

בוווידאו: ד"ר אלרעי-פרייס אומרת שתחזית החולים הקשים חמורה מכפי שצפו (צילום: ערוץ הכנסת)

בתי החולים לא הופתעו מעדכון התחלואה שהוציא הבוקר (ראשון) משרד הבריאות, שהצביע על זינוק במספר החולים הקשים. הרופאים והאחיות במחלקות הקורונה מרגישים היטב את המגמה בימים ולילות ארוכים מהרגיל, והמנהלים מספרים כי נאלצו לנקוט צעדים דרסטיים, בהם העברת צוותים השייכים למחלקות אחרות, כדי להתמודד עם העומס.

"אנחנו עוברים את הגל השני במובנים מסוימים - גם מבחינת הדבקות וגם מבחינת עומס מספרי וקושי של תחלואה", סיפר לוואלה! NEWS מנהל מחלקת קורונה ומחלקה פנימית רגילה בבית החולים הדסה עין כרם, פרופ' אלון הרשקו. "יש לנו מספר חולים כפול ממה שיש בחורף רגיל, ומבחינת חולי קורונה הם חולים יותר קשים ממה שראינו בגלים הקודמים, כי הם חולים גם במחלות נוספות - לב, סוכרת, ריאות, ועל זה קורונה".

והמחיר מפתיע

בפחות מחצי שעה יש לכם פתרון מדוייק לכאבי רגליים וגב

לכתבה המלאה
(צילום: ראובן קסטרו)

ירושלים

 • הדסה עין כרם:
 • 136 מאושפזים
 • 72 במצב קשה ומונשמים
 • הרצוג:
 • 102 מאושפזים
 • 40 במצב קשה
 • מזרח העיר:
 • 52 מאושפזים

דבריו של הרשקו מגובים בנתונים. בבתי החולים בירושלים מספר המאושפזים הולך וגדל באופן משמעותי. בהדסה עין כרם מאושפזים הבוקר 136 חולים, המספר הגבוה ביותר בארץ, מהם 72 במצב קשה וקריטי. במרכז הרפואי שערי צדק ישנם 116 מאושפזים, 62 מהם במצב קשה וקריטי. במרכז הרפואי הרצוג ישנם 102 מאושפזים, 40 מהם במצב קשה. 27 מחולים הגיעו מבתי אבות באזור ירושלים. במזרח העיר, בבתי החולים סנט ג'וזף, אוגוסטה ויקטורה ומוקאסד, נמצאים 52 חולים.

הרשקו, המשמש גם יו"ר האיגוד הישראלי לאלרגיה, הסביר כי בשל הקורונה, צומצמו המחלקות הפנימיות ומניידים חלק מהצוותים בהתאם לצרכים. "התחלואה מטורפת", הדגיש, וטען כי "צריך להמשיך ולתת את כל הכוח בחיסונים. אלא מה, יש איזושהי בהלה שכביכול החיסון גורם לתגובות אלרגיות, והמסר שאני רוצה להעביר שהחיסון הזה הוא מאוד מאוד בטוח, ולא אלרגני. אנחנו בקשר יום-יומי עם משרד הבריאות, ומשרד הבריאות הוציא הנחיות מאוד טובות שמי שיש לו רקע אלרגי יכול להתחסן".

במרכז הרפואי הרצוג ציינו כי "הקושי הגדול הוא ההתמודדות עם צוות מוגבל. בהרצוג מצמצמים צוותים במחלקות אחרות של בית החולים, על מנת לתגבר את מחלקות הקורונה ולשחרר אליהן תוספת רופאים, אחיות, כוח עזר, פיזיותרפיסטים ובעלי מקצועות נוספים, על רקע התגברות העומס, תופעת בידוד ואף תחלואה בקרב צוותים בבית החולים".

(צילום: כבאות והצלה )

נתניה

 • לניאדו:
 • 44 מאושפזים
 • 19 במצב קשה
 • 7 מונשמים

מנהל בית החולים לניאדו בנתניה, פרופ' צבי שמעוני, סיפר גם הוא על הצורך להעביר צוותים רפואיים למחלקת הקורונה. בבית החולים מאושפזים 44 חולים בשתי מחלקות - אחת מהן בתפוסה מלאה, והשנייה חצי מלאה. בין החולים ישנם 19 שמוגדרים במצב קשה ושבעה מונשמים.

"המצב די מורכב", הודה פרופ' שמעוני. "אנחנו מנסים לתגבר את הצוותים, לעבות את המערך עם רופאים פנימיים. זה כמובן בא על חשבון המחלקות הפנימיות". עם זאת, אמר כי "בסך הכול, עד כה, אנחנו עומדים יפה. עומס מתון במחלקות הפנימיות, כ-70%-60% תפוסה, שמאפשר לי להעביר רופאים למחלקות הקורונה".

(צילום: ראובן קסטרו)

צפת

 • זיו:
 • 44 מאושפזים
 • 25 במצב קשה
 • 9 מונשמים

התחלואה הקשה הגיעה גם לצפת. במחלקות הקורונה בבית החולים זיו רשמו הבוקר שיא של מאושפזים מפרוץ המגיפה: בשתי המחלקות - טיפול נמרץ קורונה והתפרצות - נמצאים 44 חולים, בעוד שבמקור הן נועדו לטפל ב-38. מתוך החולים תשעה מוגדרים במצב קריטי ומונשמים, 25 במצב קשה ועשרה במצב בינוני.

ד"ר כמאל אבו-ג'בל, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים, אמר לוואלה! NEWS כי מגמת העלייה במספר החולים הקשים הורגשה בימים האחרונים, וקיים חשש שתמשיך ותתגבר. "אנחנו רואים את תוצאות מסיבות השנה החדשה, וכנראה שאנשים נדבקו גם במהלך ההתקהלויות בתורים לקבלת החיסונים נגד קורונה". הוא הצביע על מקרה אחד שהיה בצפת בו אחיות שעבדו בתחנת החיסונים אובחנו בקורונה. עדיין לא ידוע אם נדבקו בזמן שעבדו במתחם או קודם לכן.

לדבריו של ד"ר אבו-ג'בל, גילאי המאושפזים המגיעים בימים האחרונים נמוכים בהשוואה למה שהיה עד כה. "העלייה במספר החולים המגיעים למחלקות הקורונה גורמת להורדת פעילות בבית החולים", ציין. "יש הורדה בפעילות חדרי הניתוח ודחייה של ניתוחים שאינם מוגדרים כניתוחים דחופים. הפעילות במחלקות הקורונה נעשית על חשבון פעילות במחלקות אחרות. גם הפעילות במרפאות יורדת כעת". הוא העלה את האפשרות שמבצע החיסונים נתן לרבים תחושה שסופה של המגיפה קרוב, "אבל ברור שזה עדיין לא כך", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully