וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כולם מחכים לשמעון

19.12.2000 / 13:10

המערכת הפוליטית ממתינה להחלטתו של שמעון פרס, האם יתמודד על ראשות הממשלה; מקורבים לוחצים עליו להתמודד פעם נוספת, אחרים מנסים להניאו מכך; ההחלטה אמורה להינתן עד יום חמישי

מאת הלית לוי וגלי סימן טוב

לאחר שבנימין נתניהו פרש מהמירוץ לראשות הממשלה ואריאל שרון הוכרז כמועמד הליכוד, ולאחר שאהוד ברק נבחר כמועמד מפלגת העבודה, ממתינה המערכת הפוליטית להחלטתו של השר שמעון פרס בעניין.

אם החוק לא ישונה, והבחירות ייערכו בתחילת פברואר ולא בתחילת מרץ, על פרס לקבל את החלטתו האם להתמודד על ראשות הממשלה עד ליום חמישי, המועד האחרון לרישום מועמדים עצמאים.

בקרב חברי מפלגת העבודה קיימת אי ודאות גדולה באשר לצעדיו של פרס. חלק מהמקורבים שוחחו עמו בשבועות האחרונים וניסו להניא אותו מהחלטה זו. באותה מידה ניסו אחרים לשכנעו לעשות זאת. מקורבי יו"ר הכנסת, אברהם בורג, שגם שמו הועלה כמתמודד אפשרי, אמרו כי הוא עצמו לא פוסל על הסף את מועמדות פרס, אבל היה רוצה לראותו במפלגת העבודה ולא במסגרת גוש שלום של מפלגות מהשמאל.

בקרב בכירי המפלגה והשרים אף אחד לא מודיע בפומבי שיתמוך בפרס, ואפילו ההיפך. יוסי ביילין, איש טיפוחיו, דיבר באופן גלוי נגד הרעיון וטען כי מועמדותו תגרום לפילוג במחנה השמאל ולהתרסקות מפלגת העבודה. בכירים בעבודה אומרים שבמקרה כזה עדיף להתנגד לפרס מאשר לרסק את המפלגה.

סברה אחרת, מעניינת לא פחות, שהעלו ח"כים במפלגה, היא שפרס בסך הכל מתעמר בברק כמו שהוא עשה לו בעבר ובזה יסתיים העניין.

הסכם מדיני יטרוף את הקלפים

אם יחליט פרס להתמודד בגוף עצמאי תהיה מרצ שותפתו העיקרית. היום נפגש יו"ר המפלגה, יוסי שריד, עם פרס, לפגישה שניה לאחר שהשניים נועדו ביום שישי האחרון. הפגישה התקיימה על-פי בקשתו של פרס, ושני האישים ניסו להגיע להסכמה על המשך דרכו הפוליטית.

במרצ דיברו השבוע על הלבטים הקשים האם על שריד להתמודד בעצמו על ראשות הממשלה או לפנות את מקומו לפרס שייצג מחנה רחב יותר. "זו החלטה כבדה וגדולה מאוד ויש הרבה אי בהירות בעיקר בזמן שנעשים מאמצים גדולים לקידום התהליך המדיני, וזו אינה החלטה פשוטה עבורנו", אמר שריד בתחילת השבוע. לאחר הפגישה היום אמר שריד כי אם ברק יצליח להגיע בזמן הקרוב להסכם שלום אין צורך במועמדותו של פרס.

הערב יהיה פרס אורח הכבוד בטקס הסרת הלוט מעל פסל "האדם החושב" של חברת ההייטק "ראד". ההערכה היא שהוא ינצל את הבמה ובוודאי את הפסל כדי לשאת דברים בעניינו.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully