וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתחת לאף של צה"ל: אלפי פלסטינים ממוקדי הקורונה חוצים לישראל ללא בקרה

29.12.2020 / 14:48

בעוד הרשויות בישראל נאבקות בנגיף, תיעוד וואלה! NEWS מראה פלסטינים רבים מאזור חברון, הידועה כמוקד תחלואה, חוצים את גדר המערכת לשטח המדינה. משרד הבריאות סימן את התופעה כגורם להפצת המגיפה, וגורמי צבא מזהירים: "זה סיכון בריאותי גדול, אך בצה"ל עוצמים עיניים"

בווידאו: פלסטינים ביו"ש נכנסים לישראל דרך פרצה בגדר המערכת/מערכת וואלה! NEWS

אלפי פלסטינים חוצים מדי שבוע את גדר המערכת בין יהודה ושומרון לשטחי ישראל ללא בקרה, למרות ניסיונות המדינה לצמצם את הכניסות לישראל למינימום האפשרי, בין היתר בשל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה. גם אתמול (שני), כמו בכל אחד מהימים בתקופה האחרונה, עשו זאת פלסטינים רבים, ובתיעוד המעבר שצולם על ידי וואלה! NEWS הם נראים חוצים את הגדר בנפת חברון כשבידיהם תיקים, עולים לכלי רכב שהמתינו להם בצד הישראלי, ונעלמו במהירות בשטח המדינה.

במשרד הבריאות טוענים כבר תקופה ארוכה כי הכניסה של אנשים משטחי יהודה ושומרון לישראל מהווה את אחד הגורמים לעלייה בתחלואה. במשרד יודעים כי בשטחי הרשות הפלסטינית ישנה תחלואה משמעותית, ויחד עם אנשים החוזרים מחו"ל, כניסתם לישראל סומנה כאחד הגורמים לעלייה זו.

במשרד הביטחון העלו כמה אפשרויות לטיפול בבעיה, כמו ביצוע בדיקות במעבר, אך לטענת גורמי צבא באוגדת יו"ש מדובר בצעד לא יעיל בלשון המעטה. גם רצח אסתר הורגן ביער ריחן השיב את סוגיית הפרצות בגדר המערכת אל סדר היום, בעקבות הסכנה הביטחונית.

פלסטינים חוצים את גדר ההפרדה באזור חברון, בעיצומו של משבר הקורונה. 29 בדצמבר 2020. מתוך התיעוד, צילום מסך
"סיכון בריאותי לישראל". פלסטינים חוצים את גדר ההפרדה באזור חברון, בעיצומו של משבר הקורונה/צילום מסך, מתוך התיעוד

"אוגדת יהודה ושומרון מכירה את התופעה ועוצמת עיניים", האשימו גורמי צבא. "רואים בסרטון שהחדירה מתרחשת בטווח קצר מאוד ממעבר מיתרים, ששם בודקים כל אחד שנכנס לישראל. אי אפשר היום להעלים עין, כשיודעים למה זה גורם".

הגורמים, המעורים במציאות היום-יומית בשטח, אמרו כי "צריך לטפל בתופעה בעקשנות, אבל זה נוח למישהו", כלשונם. "זה סיכון בריאותי לישראל, במיוחד כשיודעים שהקורונה משתוללת בשטחים, ושלא מצליחים להשתלט על זה. אותם פלסטינים חושפים אזרחים ישראלים לקורונה. אם מוסיפים על זה את הסיכון הביטחוני, זה לא מספיק כדי שזה יטופל?", תהו הגורמים.

במשרד הביטחון התגאו לאחרונה במערכת בקרה מדויקת שהציבו במנהלת הגדר, בפיקודו של תא"ל ערן אופיר, שמנטרת ומתחזקת ביעילות את הגדר, אך לטענת גורמי צבא, אלפי פלסטינים חצו רק בשבוע האחרון דרך הפרצות בגדר, ללא כל בקרה של צה"ל.

עוד בוואלה!

ברשות הפלסטינית מנסים להימנע מסגר כללי, ונושאים עיניים לעבר החיסונים

לכתבה המלאה
גדר ההפרדה ליד העיירה הפלסטינית אבו דיס שבאזור מזרח ירושלים ב-29 בינואר 2020. רויטרס
"אוגדת יו"ש עוצמת עיניים". גדר ההפרדה באזור מזרח ירושלים/רויטרס

נפת חברון, שבה תועדו הפלסטינים חוצים את הגדר, ידועה כמוקד תחלואה של קורונה ברשות הפלסטינית. נכון להיום, יש 1,300 חולי קורונה פלסטינים, וגורמי הביטחון בגזרה מעריכים כי המספרים בפועל הרבה יותר גבוהים, מאחר ומרבית הפלסטינים בעיירות ובכפרים מהם מגיעים פלסטינים השוהים בישראל שלא כחוק לא ממהרים להיבדק.

יתרה מזאת, הרשות הפלסטינית לא באמת מסוגלת לעמוד בהיקפים גדולים של דגימות ובדיקות. כיום יש בחברון בלבד יותר מ-24 אלף פלסטינים שהחלימו מקורונה.

מדובר צה"ל נמסר כי "השחתת הגדר ויצירת פרצות המאפשרות מעבר ללא בקרה לשטח ישראל מהווה סיכון ביטחוני ועבירה חמורה על החוק. לוחמי צה"ל פרוסים במרחב, בהתאם להערכת המצב, ומשתמשים במגוון אמצעים בהתאם להוראות הפתיחה באש, כנגד מי שמזוהה כמשחית, מחבל ופוגע בגדר הביטחון". עוד נמסר כי "צה"ל ימשיך לפעול כנגד הסיכון הביטחוני הנובע מהשחתת גדר הביטחון, וכניסה בניגוד לחוק לשטח מדינת ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully