וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חידוש המו"מ: לבנון חוששת מדחיית סוגיית הפליטים, סוריה מהפסקת האינתיפאדה

19.12.2000 / 9:00

דאגה רבה בעולם הערבי מחידוש התהליך המדיני; בלבנון חיים כחצי מיליון פליטים פלסטינים; סוריה: על מה יש לדון אם ישראל אינה נסוגה לקווי 67'?

מאת שי שריג

התחדשות המו"מ בין ישראל לפלסטינים יוצרת דאגה רבה בסוריה ובלבנון. הפרסומים האחרונים על הצעה לדחות את פתרון סוגיית הפליטים הפלסטינים בתמורה לריבונות פלסטינית על הר הבית מכה גלים בסוריה, ובעיקר בלבנון, אשר חוששת מהשגת הסכם בין ישראל לפלסטינים על חשבונה. נשיא לבנון חוזר ומדגיש את המצב המסוכן שנוצר באזור ואת ההתנגדות הלבנונית לכל הסכם שיתעלם מבעיית הפליטים. בלבנון מצויים כיום קרוב ל-400 אלף פליטים פלסטיניים במחנות הפליטים, המהווים נטל כלכלי ובטחוני על הממשל הלבנוני.

השלטון הלבנוני קיבל בימים האחרונים מסרים על סיכויים טובים ביותר להשגת הסכם בין ישראל לפלסטינים, במסגרתו תידחה בעיית הפליטים במספר שנים. שר החוץ הלבנוני הזעיק אליו את שגרירי המדינות הזרות בביירות כדי להסביר להם כי לבנון מתנגדת לכל הסכם בין ישראל לפלסטינים שלא יכלול פתרון סוגיית הפליטים.

במקביל, הורה נשיא לבנון להפיץ חוזר "מיידי" בין כל הנציגויות הלבנוניות בחו"ל, הקורא לשגרירי לבנון לפתוח במסע דיפלומטי נרחב בניסיון לטרפד כל הסכם שיתעלם מפתרון סוגיית הפליטים. לבנון מדגישה כי כל דחייה של הסוגייה מהווה התנערות מוחלטת מההחלטות שנתקבלו בפסגות הערביות האחרונות.

גם בסוריה, למרות הגישה החיובית יותר כלפי הרשות הפלסטינית מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה, מדגישים ראשי המימשל את התנגדותם הנחרצת לחידוש השיחות עם הפלסטינים בוושינגטון.

היומון הממסדי "אלבעת'" כתב כי מטרת הפגישות בין המשלחות הישראלית והפלסטינית בוושינגטון היא לשים קץ לאינתיפאדת אל-אקצה. העיתון הביע פליאה, במאמר המערכת שלו, מדוע יוצאת המשלחת הפלסטינית לוושינגטון ועל מה יש לה לנהל מו"מ, אם ישראל מכריזה בפומבי כי אין בכוונתה לסגת לגבולות 67'.

נשיא סוריה מעוניין בכל מאודו להמשיך באינתיפאדה הפלסטינית עד למימוש כל הזכויות הפלסטיניות והערביות, ועושה בתקופה האחרונה מאמצים רבים לתת ביטוי לתמיכה הסורית הרבה במאבק הפלסטיני.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully