וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכנסת החליטה: אנחנו נשארים, בחירות רק לראשות הממשלה

19.12.2000 / 6:10

'חוק נתניהו' התקבל למרות התנגדותו של האיש על שמו הוא קרוי; החוק לפיזור הכנסת נפל; שרון, ברק וישי יכולים לחייך; כצפוי ש"ס קבעה את הלך הרוח במליאה

מאת לירון מרוז, אסף לוי והלית לוי

אחרי יום מתיש וארוך אתמול בכנסת הגיעו חברי הבית, ובעיקר חברי סיעת ש"ס, להחלטה כי הכנסת לא תפוזר. שתי הצעות חוק עמדו אתמול על סדר יומה של הכנסת: אחת בנושא חוק נתניהו שמאפשר גם לאזרח שאינו חבר כנסת להתמודד בבחירות לראשות הממשלה. השניה בנושא פיזור הכנסת. החוק לפיזור הכנסת נדחה ברוב של 69 חברי כנסת שהצביעו נגד פיזורה, לעומת 49 שתמכו. חברי ש"ס כמובן היו אלו שהיטו את הכף. דקות ספורות קודם לכן, עבר 'חוק נתניהו' ברוב של 65, לעומת 45 חברי כנסת שהתנגדו לו.

המנצחים של היום הזה הם ללא ספק ראש הממשלה, אהוד ברק, יו"ר הליכוד, אריאל שרון ויו"ר ש"ס, אלי ישי. בתום ההצבעה אמר ישי, "זה היה מתבקש. צר לי מאד שנתניהו הודיע שלא יתמודד. הוא צריך להגיש מועמדות, אלו כללי המשחק וצריך לשחק לפיהם. אני שלם עם מעשינו". יו"ר הסיעה, יאיר פרץ אמר: "ש"ס עמדה בדיבורה. היא הוכיחה שסיכום שלה זה סיכום".

ראש הממשלה, אהוד ברק שלא יכול היה להסתיר את שביעות רצונו אמר בתום ההצבעה: "הכנסת היא שקבעה את סוג הבחירות, היא אמרה את דברה. העברנו חוק שמאפשר לכל מי שרוצה להתמודד, לעשות כן". ברק הוסיף כי "הכנסת הוכיחה שצדקתי כשאמרתי שרבים מחבריה פנו אלי ואמרו לי, תמצא את הדרך לקבל מנדט מבלי לשלוח את כל הכנסת הביתה".

יו"ר תנועת הליכוד, אריאל שרון, יכול גם כן להתרווח על כסאו. בעקבות תוצאות ההצבעה בכנסת הבוקר הודיע נתניהו כי הוא אינו מתמודד בבחירות מיוחדות ובכך פינה לשרון את הדרך להוביל את הליכוד בבחירות הקרובות. בעקבות הודעת נתניהו לא יתקיימו היום פריימריס בליכוד.

לא קשה היה לזהות אתמול את המנצחים והמפסידים בכנסת. כבר כשעבר חוק נתניהו בקריאה הראשונה נשמעו צהלות מפאתי האולם באזור המושבים של סיעת ש"ס. מיד בתום ההצבעה נשמעו באולם מחיאות כפיים וחברי הכנסת של ש"ס פרצו בצהלות. גם חברי הכנסת הערבים היו מרוצים לנוכח מעברו של חוק נתנהיו. "זו הנקמה המתוקה שלי בנתנהיו ובסיסמה ,או ביבי או טיבי, אמר אמש ח"כ אחמד טיבי ל"מעריב".

אמש החליטה יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון, לעתור לבג"צ נגד חוק נתניהו. העתירה תוגש נגד יו"ר הכנסת, ועדת הבחירות המרכזית ובנימין נתניהו בבקשה להורות על ביטול התיקון לחוק.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully