וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

3.5 מיליון איש חתמו על עצומה נגד עונש מוות

18.12.2000 / 20:51

ביוזמת ארגון איטלקי בינלאומי; היא נועדה להשפיע על 90 המדינות המשתמשות עדיין בעונש זה - אך בעיקר על ארה"ב; הסיכויים להצלחתה קלושים: הנשיא החדש בוש הוא תומך נלהב בעונש מוות

ארגון איטלקי המתנגד להפעלת עונשי מוות ברחבי העולם, ארגן עצומה בינלאומית ענקית, עליה חתומים 3.5 מיליון איש. העצומה תוגש היום למזכיר האו"ם, קופי ענאן, בניו יורק.

היוזמה יוצאת לפועל בזמן שאחד מהתומכים הגדולים בעונש המוות, ג'ורג' וו. בוש, הופך לאיש החזק בעולם. ממשלות רבות בעולם ביטלו את עונש המוות, אך הוא עדיין חוקי ב-90 מדינות.

העצומה, שאורגנה על ידי הארגון "קהילתו של אג'ידיו הקדוש" היושב ברומא, טוענת כי עונש המוות מתכחש לזכות האוניברסלית לחיים, וכי הוא עושה דה-הומניזציה של העולם בכך שהוא מעלה את הנקמנות לדרגת חשיבות עליונה.

בין החותמים על העצומה מנהיג העם הטיבטי, הדלאי למה, נשיא אינדונזיה, עבדול-רחמן ואליד, ובמאי הקולנוע האיטלקי, רוברטו בניני.

פרשנים חושבים כי ארצות הברית היא המטרה העיקרית של יוזמי העצומה. אך עם התמיכה הרחבה, של 60 אחוז, לה זוכה עונש המוות בארה"ב וכניסתו של בוש לבית הלבן, הסיכוי להשיג את המטרה נמוך.

יותר מ-660 בני אדם הוצאו להורג מאז חודש החוק המאפשר זאת, בשנת 1976. בטקסס, שם שלט בוש עד לבחירתו לנשיאות, מגיע התמיכה בעונש המוות ל-80 אחוז. בוש כמושל אישר יותר מ-130 הוצאות להורג - יותר מכל מושל אחר מאז חודש העונש.

לעומת זאת, ברחבי העולם יורד בהתמדה מספר המדינות המחזיקות בעונש המוות. האיחוד האירופי אוסר את השימוש בעונש בעת שלום. אחת מהמדינות המובילות בהוצאות להורג היא סין, שעל פי דיווחי אמנסטי הוציאה להורג יותר מאלף איש בשנה שעברה. איראן, עיראק, ערב הסעודית וקונגו מבצעות גם כן מספר גבוה של הוצאות להורג.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully