וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פותחה תרופה מהפכנית לטיפול בבריחת סידן אצל גברים

18.12.2000 / 18:28

התרופה, המבוססת על הורמונים ומעוררת בניית עצם, נמצאת כבר בשלבי ניסוי מתקדמים במעבדות באירופה ובארה"ב

מאת מוטי גל

על אף שהמחלה מזוהה עם נשים, מליוני גברים ברחבי העולם סובלים מאוסטאופורוזיס, שהיא בריחת סידן. עד כה לא נמצא פתרון יעיל לבעיה המגפתית, הגורמת לשברים מרובים אשר עלולים לפגוע בכלי דם מרכזיים ולסכן את חיי החולים. חוקרים במעבדת העצם בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית, פיתחו תכשיר להגברת בניית עצם, המבוסס על הורמונים טבעיים שמווסתים בניית עצם.

בפיתוח התרופה, שהתבצע בשיתוף פעולה עם בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארוורד בבוסטון, התגלה כי בעכברים מצוי חלבון גדילה מיוחד הקרוי OPG, וכן הורמון בלוטת יותרת התריס (PTH), המגבירים בניית עצם. בעזרת תכשירים שפותחו על בסיס הורמונים אלה ניתן למנוע את איבוד העצם ולשקם שלד מדולל סידן.

אוסטאופורוזיס היא מחלה המתבטאת בירידה בצפיפות העצמות ובהיחלשותן. עקב כך מופיעים שברים מרובים שבמקרים רבים גורמים לנכות קשה וסיבוכים העלולים להסתיים גם במוות. הירידה בצפיפות העצם נובעת מהרס פנימי של רקמת העצם הנמצאת בתהליך שיחלוף ובנייה מחדש במשך כל החיים. התהליך משפר את עמידות השלד לעומסים מכאניים ומורכב משלב ספיגת רקמת העצם ושלב בניית עצם חדשה במקומה. בגיל מבוגר, מופר האיזון בין ההרס והבנייה. על אף שנשים נהנות כבר מדור מתקדם של תרופות יעילות לבריחת הסידן, אין בנמצא תרופות המגבירות בניית עצם לגברים.

שני התכשירים החדשים, שנחקרים באוניברסיטה העברית בירושלים, נמצאים עתה בשלב פיתוח במעבדות חברות תרופות בארה"ב ובאירופה, הן לטיפול בגברים והן כתרופות משלימות לתכשירים נוגדי ספיגת עצם בנשים. עם זאת מבהירים החוקרים, כי יש עדיין להמתין עד להשלמת הניסויים הקליניים המתקדמים בהן מוכחת יעילות התרופות החדשניות גם בבני אדם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully