וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דגי הסלמון - גאוות הקהילה הטרנסקסואלית

18.12.2000 / 18:25

מחקר חדש מגלה שדגי סלמון באזור מסוים בארה"ב משנים את מינם; 80 אחוז מהנקבות הופכות לזכרים; אם השינוי ימשך עלול להיווצר מחסור בנקבות

לא רק בני אדם משנים את מינם. מחקר חדש מגלה כי דגי סלמון שהגיעו ממפל צ'ינוק באזור נהר קולומביה שבארצות הברית משנים את מינם במהלך חייהם. החוקרים, מאוניברסיטאות איידהו ווושינגטון, לקחו דגימות גנטיות מ-1999 דגים באזור וכשאלו חזרו מהמפל נמצא כי 80 אחוז מהנקבות שנבדקו הפכו לזכרים.

הממצא עשוי לעזור לחוקרים לקבוע לפחות את אחת הסיבות לכך שדגי סלמון שחיים בטבע סובלים מירידה דרמטית במספרם. "יש אפשרות כי לשינוי במין תהיה השפעה על אוכלוסיית הדגים", אמר אחד ממנהלי המחקר. לדבריו "אם התופעה תתרחש בכל שנה היא תפחית את מספר הנקבות", אולם הוא הבהיר כי קיים סיכוי שמדובר בתופעה חד פעמית שלא תחזור על עצמה.

ההערכה אצל החוקרים היא כי השינוי בטמפרטורת המים במפל הוא הגורם לשינוי המין. עד עתה התרחש שינוי שכזה רק במעבדות ועל ידי החוקרים עצמם. זוהי הפעם הראשונה שחוקרים מגלים אותה בטבע.

מתברר כי השינוי במין אינו חד משמעי. הנקבות שהופכות לזכרים נושאות לאחר השינוי הן את הכרומוזום הזכרי והן את הכרומוזום הנקבי. אולם גם עם הכרומוזום הזכרי הן מצליחות להטיל ביצים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully