וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ש"ס - 1 נתניהו - 0

18.12.2000 / 16:34

המבקיע: רומן ברונפמן; לרגע היה נדמה שלחוק נתניהו אין 61 תומכים, אבל אז הגיח ברונפמן וסחף להצבעה את מפלגת המרכז; ביציע של ש"ס צהלו, בליכוד מבטיחים מחצית שניה סוערת

מאת גלי סימן טוב הלית לוי ולירון מרוז

חוק נתניהו עבר אחר הצהריים בקריאה ראשונה בכנסת. ברוב של 63 חברי כנסת מול 46 ונמנע אחד עברה הצעת החוק שמאפשרת גם לאזרחים שאינם חברי כנסת להתמודד בבחירות המיוחדות. הצעת החוק עברה לוועדת חוק חוקה ומשפט להמשך הכנתה לקריאה שניה ושלישית.

לרגע נדמה היה שלא יהיה רוב של 61 ח"כים להצעת החוק, אולם אז ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית), שלא נכח בסיבוב הראשון של הקראת השמות, נכנס למליאה והכריע את הכף לטובת הצעת החוק. אחריו הצטרפו לתמיכה בהצעת החוק חכרי הכנסת אורי סביר ודליה רבין פילוסוף (מרכז) ובכך עברה הצעת החוק ברוב של 63 ח"כים.

חברי סיעת ש"ס הישובים בקצה אולם המליאה, ערכו ספירה משלהם בזמן הקראת שמות הח"כים וצהלו בכל פעם כשהוקרא שם של ח"כ התומך בחוק. ח"כ יצחק ועקנין (ש"ס) אמר לאחריה כי "טוב שהחוק עבר בקריאה ראשונה. יהיה תהליך בחירות קצר ואחריו תקום ממשלת אחדות, לא משנה אם המועמד יהיה מהימין או מהשמאל".

בסיעת שינוי שהתנגדו לחוק נתניהו התאכזבו לנוכח התוצאות. ח"כ יהודית נאות אמרה כי "זה פשוט טירוף מערכות. לא יאמן שמפלגת העבודה וש"ס מריצות יחדיו את נתניהו. ספרנו את הקולות לקראת ההכרעה ופתאום הגיע ברומפמן והעביר את החוק".

מפלגת העבודה בעד ביבי - חוץ מיוסי כץ

מאת הלית לוי

במפלגת העבודה כפו משמעת סיעתית על חברי הכנסת. בישיבת הסיעה שנערכה קודם להצבעה הוחלט לאחר ויכוח קצר שלא יינתן חופש הצבעה. ח"כ עוזי ברעם, שלמרבה הפליאה הסכים עם ראש הממשלה אהוד ברק, אמר: "זהו לא חוק מצפוני. זהו מהלך פוליטי, בעייתי ועל כן צריכים משמעת סיעתית". מי שהתנגד למשמעת היה ח"כ יוסי כץ. כץ תקף את ראש הממשלה על התחייבותו להעביר את החוק. לדעתו, חוק נתניהו לא ראוי. לבסוף ברוב מוחץ הוחלט לכפות משמעת סיעתית.

למרות זאת, כץ סירב פקודה. ברגע האמת, בהצבעה במליאה, הצביע כץ כראות עיניו ולא כראות המפלגה. הוא מתנגד לחוק נתניהו מאחר ולדעתו, לא ראוי לשנות חוק יסוד כדי להתאימו לפולטיקאי זה או אחר.

מעבר לכך, אבסורד ככל שיהיה, מפלגת העבודה רובה ככולה, תמכה בנתניהו. השרה דליה איציק, מודה בחוסר ההיגיון של המערכת אך לדעתה, בשל המצב אליו נקלעה הכנסת אין ברירה אחרת.

גם יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, מרוצה. לאחר ההצבעה אמר פינס, כי "התחייבנו כי אם נתניהו ירצה הוא יוכל להתמודד. אנחנו עומדים בהתחייבות הזאת". לדבריו "נתניהו הבטיח כי הוא לא ירוץ אם החוק הזה יעבור ואני מבטיח כי בנימין נתניהו יחזור בו. הוא יודע כי הוא כן ירוץ, הליכוד לוחץ עליו ואין לו ברירה, הוא ירוץ ויפסיד".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully