וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בקרוב: איים מלאכותיים מול חופי תל אביב

18.12.2000 / 15:13

ועדת השרים לכלכלה החליטה לאמץ את הדו"ח לבדיקת הכדאיות הכלכלית להקמת איים מלאכותיים מול חופי ישראל; המטרה: לבנות על האיים שדה תעופה ובנייני מגורים ומסחר

ועדת השרים לכלכלה, בראשות שר האוצר, אברהם בייגה שוחט, החליטה היום לאמץ את דו"ח ועדת ההיגוי ההולנדית ישראלית להקמת איים מלאכותיים מול חופי ישראל.

הדו"ח בחן את הכדאיות הכלכלית והפוטנציאל הטכנולוגי של הקמת איים מלאכותיים מול חופי ישראל, למטרות תשתית, כמו העתקת שדה התעופה של תל אביב, וכן למטרות מגורים ומסחר. ועדת השרים מינתה ועדת משנה בראשות שר האוצר ובהשתתפות שרי התשתיות, התחבורה, הפנים, איכות הסביבה והמשפטים, שתדון בהמלצות הדו"ח ובדרכים להמשך בדיקתו ויישומו, וכן בבדיקה מפורטת של ההיתכנות הכלכלית שלו.

בנוסף, הוקמה ועדה מקצועית, בה ישתתפו מנכ"לי המשרדים האמורים, וכן נציגים של מינהל מקרקעי ישראל, רשות התכנון במשרד הפנים ומשרד ראש הממשלה. בתוך חודש תגיש הוועדה המלצות כיצד להמשיך ולקדם את הפרוייקט.

להחלטת ועדת השרים קדמה עבודת סקר מקיפה שארכה שנתיים, ונוהלה על ידי מכוני המחקר של מינהל המחקר למדעי האדמה במשרד התשתיות והטכניון בחיפה. הסקר נעשה בשיתוף עם ממשלת הולנד, בהתאם להסכם שנחתם עמה בשנת 1996.

ממסקנות הסקר עולה כי הקמת האיים המלאכותיים כדאית, אולם יש להשלים את עבודות הבדיקה, בין השאר על מנת שניתן יהיה לגבש עקרונות למכרז להקמת האיים. עקרונות המכרז יגובשו במסגרת מדיניות הממשלה לבצע את הקמת האיים באמצעות יזמים פרטיים.

השר שוחט אמר היום כי ההחלטה על אימוץ הדו"ח היא החלטה חשובה ביותר, שכן היא מצרפת את ישראל לרשימת המדינות שעושות שימוש בתכנון מתקדם ובאמצעים טכנולוגיים חדישים למציאת פתרונות למחסור בקרקע לבנייה. עוד הדגיש השר את חשיבות הקמת הפרוייקט על ידי יזמים פרטיים, באופן שמקטין את הוצאות הממשלה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully