וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל נגד הקבלנים, החקלאים וראשי ההיי-טק

18.12.2000 / 12:20

הבנק ממליץ שלא להגדיל את מספר ההיתרים לעובדים זרים, למרות הלחצים המופעלים על הממשלה מאז תחילת המהומות בשטחים: בעת האטה כלכלית, נוכחות העובדים הזרים מחריפה את בעיית האבטלה

שיעור העובדים הזרים בישראל גבוה בהשוואה למדינות מערביות ועומד על 11.5 אחוז מכלל המועסקים בסקטור העסקי. כך נמסר ממחלקת המחקר של בנק ישראל.

בשנת 2000 הועסקו כ-211 אלף עובדים שאינם ישראלים, מהם כ-98 אלף עובדי שטחים (כ-46 אחוז מכלל העובדים הזרים), 75 אלף עובדים זרים בהיתר שהגיעו מעבר לים ו-38 אלף עובדים זרים ללא היתר.

בבנק ישראל סבורים כי הגדלת מספר ההיתרים להעסקת עובדים זרים תפתור אמנם בטווח הקצר חלק מהקשיים בענפי הבניה והחקלאות, אך תעכב גם את ההתפתחות הטכנולוגית בענף הבניה, בשל היצע עבודה זול, וגם תפחית את הסיכויים לקליטתם של עובדים ישראלים בעלי השכלה נמוכה בענפים אלה.

בדו"ח שמפרסם היום הבנק, נכתב: "קליטת ישראלים, שתתרחש תוך עליית שכר, תתאפשר רק אם המועסקים יעריכו שהמחסור בעובדים זרים - פלסטינאים ואחרים - הוא ארוך טווח, והדבר מחייב מדיניות מוצהרת וברורה, תוך אכיפה של חוקי העבודה כדי ליצור בסיס שווה להעסקת עובדים זרים בהשוואה לישראלים", נמסר ממחלקת המחקר של בנק ישראל.

יצויין כי ראשי ענפי החקלאות והבניה, כדוגמת התאחדות הקבלנים, דורשים מהממשלה לאשר במיידי הבאת עובדים זרים נוספים לארץ, בעקבות צמצום מספר העובדים הפלסטינאים העובדים בענפים אלה, מאז תחילת המהומות בשטחים.

בשבוע שעבר נטש שר העבודה והרווחה, רענן כהן, את הוועידה השנתית של התאחדות הקבלנים בזעם, לאחר שקבלנים שישבו בקהל הפריעו במהלך נאומו וצעקו לעברו כי הוא אחראי להרס הענף, משום שאינו מאשר הבאת עובדים זרים נוספים לארץ.

לא להיענות ללחצים להבאת עובדים זרים

עוד נכתב כי למרות תרומתם של העובדים הזרים להגדלת התוצר ושיפור הרווחה במשק, העלות הנמוכה יחסית למעסיק, הנובעת בין היתר מאי-ציות לחוקי העבודה, לרבות חוק שכר המינימום, מהווה תמריץ חזק להעסקתם.

בתקופה של האטה כלכלית, נוכחות העובדים הזרים מחריפה את בעיית האבטלה, שכן הם דוחקים מועסקים ישראלים בשל עלותם הנמוכה. העובדים הנפלטים הם בעיקר עובדים בלתי מיומנים שסיכוייהם למצוא עבודה חלופית נמוכה.

בבנק ישראל ממליצים לצמצם ככל האפשר את מספר ההיתרים החדשים להעסקת עובדים זרים: "למרות המחסור בעובדים בענף הבניה, שנוצר בעקבות האירועים הבטחוניים האחרונים, רצוי שלא להיענות ללחצים להגדלת מספר ההיתרים להעסקת עובדים זרים. בנוסף, יש לדעתנו לשלול את התביעה של חלק מהגורמים המובילים בענף ההיי-טק לאפשר יבוא של מתכנתים ומהנדסים הודיים על מנת להתמודד עם המחסור של עובדים בענף".

עוד ממליצים בבנק, לשפר את האכיפה של הגבלת מספר העובדים הזרים וכן לאכוף את חוק שכר המינימום וחוקי העבודה האחרים על מעסיקי העובדים הזרים. עוד מומלץ, לגבות תשלומים ממעסיקי עובדים זרים ולשנות את שיטת האישורים לעובדים זרים ובמקום לתת אותו למעסיק, לתת אותו במישרין לעובד, שכן צמידות זו למעסיק יחיד מאפשרת תשלום שכר לא תחרותי והעסקה בתנאים בלתי סבירים.

יכולתם של עובדים זרים לעבור ממעסיק למשנהו תתרום להעלאת שכרם ולקירובו לרמה תחרותית. הקטנת מספר העובדים הזרים שתנבע מצעדים אלה תתרום להגדלת תעסוקת הישראלים.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully