וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעת חוק: הבטחת הכנסה לנשים מוכות השוהות במקלטים

18.12.2000 / 9:14

כיום מקבלות הנשים במקלטים עשרה שקלים ליום, כמו אסירים; ח"כ גלאון, יוזמת ההצעה: "הנשים הן קורבן כפול"; הביטוח הלאומי מתנגד לחוק; כ-150 נשים שוהות ב-13 מקלטים בישראל

הצעת חוק שתוגש היום לדיון בכנסת מציעה להעניק לנשים מוכות השוהות במקלטים קצבת הבטחת הכנסה. כיום מקבלות הנשים "דמי כיס" - פחות מעשרה שקלים ביום. הסכום זהה לזה שמקבלים אסירים או חוסים במוסדות שממומנים בידי המדינה.

יוזמת החוק, ח"כ זהבה גלאון (מרצ), מספרת לעיתון "הארץ" כי "פעמים רבות, גם כאשר אישה מבינה שהיא צריכה לעזוב את הבית, המחסום הכלכלי מונע ממנה לעשות את הצעד הזה". גלאון פנתה גם במכתב לשר העבודה והרווחה, רענן כהן, וכתבה כי "אישה השוהה במקלט היא קורבן כפול: לאלימות בביתה, ממנו היא בורחת כמעט חסרת כל, ולמצבה הכלכלי".

נשים שקיבלו הבטחת הכנסה מפסיקות לקבל את הקצבה ברגע שהן בורחות למקלט, משום שהן מקבלות לינה ומזון מהמדינה. לכן אינן נחשבות זכאיות לקצבת מחיה. גלאון מציעה כי אם לשני ילדים השוהה במקלט לא תקבל הבטחת הכנסה מלאה – 3,161 שקלים, אלא יופחתו ממנה דמי הדיור והמזון. גם לאחר הקיזוז יישאר בידיה סכום שיענה על הצרכים האחרים. גלאון גם סבורה כי צריך לאפשר לנשים לקבל הבטחת הכנסה תקופה מסוימת אחרי עזיבתן, כדי לעזור להן להשתקם בקהילה.

בישראל קיימים 13 מקלטים בלבד ושוהות בהן בו זמנית כ-150 נשים. בממוצע שוהות הנשים במקלטים כשישה חודשים.

המוסד לביטוח לאומי מתנגד להצעת החוק של גלאון. לטענתו הבטחת הכנסה נועדה לספק לזכאים צרכים של קיום בסיסי, שאותם מקבלות הנשים המוכות במקלטים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully