וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שאלת מיליון הדולר: מה אריה היה עושה?

18.12.2000 / 8:56

מקורבי דרעי: "אריה אף פעם לא פחד. הוא היה מוביל את המהלך, לא מובל"; מקורבים, בכירים וש"סולוגים מנסים לנחש מה היה עושה האסיר מספר אחת; "הפסקתי להבין את ש"ס" מודה אחד מהם

מאת לירון מרוז

יו"ר ש"ס, אלי ישי, ניצב היום בפני ההחלטה הקשה ביותר שעליו לקבל מאז הפך למנהיג התנועה והמילכוד בו הוא נמצא יגרור ביקורת על החלטה שיקבל. אם יחליט לפזר את הכנסת, וכוחה של ש"ס יירד כפי שמנבאים הסקרים, יאשימו אותו בהרס התנועה. אם יחליט שלא לפזר את הכנסת, ובבחירות לראשות הממשלה בלבד ינצח מועמד השמאל, יאשימו אותו בכך שהנציח את שלטון השמאל, אולי בתוספת הסכם מדיני מרחיק לכת, ומנע את חזרת הימין לשלטון.

עד לפני שנה וחצי היה זה מנהיג התנועה לשעבר, אריה דרעי, שקיבל את ההחלטות. המשברים הפוליטיים היו שעותיו היפות של דרעי: הוא הוביל את המהלכים - וכל המערכת הפוליטית חיכתה למוצא פיו. אבל דרעי נמצא בכלא ועל ישי לקבל את ההחלטות לבדו.

דרעי וישי, ככל הידוע, לא שוחחו ביניהם בימים האחרונים, אבל בשיחות עם מקורביו של האסיר מספר אחת אפשר לנסות ולהבין מה הוא היה עושה. "אריה לא היה נכנס למצב הזה, שהוא תוצאה של חוסר מנהיגות של אלי ישי", אומר יהודה אזרד, שניהל במערכות הבחירות האחרונות את מטה כוח האדם בש"ס, וכיום מכהן כמנהל ישיבת שאגת אריה. "אריה לא היה נותן שהקטסטרופה הזו תימשך. אבל אם בכל זאת הוא היה מגיע למצב כזה, הוא היה גורם לבחירות כלליות. הוא אף פעם לא פחד. אריה היה מוכן לקומבינות פוליטיות, אבל לא לקומבינות נגד הציבור".

משה עידן, העורך לשעבר של ביטאון התנועה "יום ליום", ממשיך את הקו של אזררד: "אם אריה היה, אז ברק היה הפודל שלו, כמו שנתניהו היה הפודל שלו. ואם היה צריך ללכת לבחירות הוא לא היה מהסס כי יש לו מה למכור".

הפתרון: אריה לקמפיין

את דבריהם של אזרד ועידן חשוב לסייג, שכן הם מצאו את עצמם מחוץ לתנועה עם עזיבת דרעי, ומכאן הביקורת הנוקבת שלהם על מנהיגה הנוכחי. אולם גם בכירים בש"ס, שחברים בה גם כיום, מעריכים שלדרעי לא היו יותר מדי התלבטויות מה לעשות. "אריה היה דואג לכך שהוא יוביל את המהלך ולא הליכוד" אומר אחד הבכירים, שביקש להישאר בעילום שם, "אבל אם היה מגיע למצב הנוכחי הוא לא היה נכנע לאולטימטום. עם זאת צריך להגיד שבסך הכל, עד עכשיו, ישי נוהג בסדר גמור".

חברו, שמבקש גם הוא שלא להזדהות, נשמע תוקפני הרבה יותר. "כשדיברתי בסוף השבוע בטלפון עם אריה הוא לא ענה ולא קיבלתי תשובה. אבל נראה לי שאם הוא היה לא היתה לו בעיה ללכת לבחירות. אם ישי היה רוצה לפתור את הבעיה, הוא לא היה פוחד ללכת לבחירות. אם הוא ייקח את אריה לקמפיין, אין לו ממה לחשוש. הפיתרון הוא להכניס את אריה חזק ושיוביל את הבחירות".

אבל גם אותו בכיר, שבעבר מילא תפקידי מפתח בתנועה, מתקשה, כמו כולם, לנחש מה בסוף יוחלט. "אני כבר הפסקתי לפרשן את ש"ס, אני לא מצליח להבין אותם".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully