וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההרשמה בליכוד נסגרה: שרון נגד נתניהו

17.12.2000 / 16:51

לאחר שלבנת ושיטרית הודיעו כי לא יתמודדו גם סילבן שלום מוותר: "אני תורם את חלקי לאחדות התנועה"; למרות התנגדות נתניהו, עבר החוק הנושא את שמו בועדת החוקה

מאת אסף לוי

ועדת החוקה של הכנסת אישרה אחר הצהריים את חוק נתניהו, זאת למרות שנתניהו עצמו ביקש מחברי הליכוד להצביע נגד החוק. רק ח"כ ציפי ליבני מהליכוד עשתה כפי שביקש ראש הממשלה לשעבר והצביעה נגד החוק. ח"כ רובי ריבלין נמנע בהצבעה וח"כ יובל שטייניץ לא הופיע. ח"כ יוסי כץ (עבודה) הצביע נגד החוק בניגוד לעמדת העבודה.

הצעת החוק תובא מחר למליאת הכנסת לקריאה ראשונה ומחר בלילה תובא לאישור בקריאה שניה ולשלישית. זמן קצר לפני ההצבעה הודיעו נציגי סיעת הליכוד כי יתנגדו לחקיקה, שנועדה לאפשר לנתניהו להשתתף בבחירות לראשות הממשלה. עמדת הליכוד הפתיעה את הנוכחים, מאחר וחברי סיעת הליכוד היו בין החותמים על הצעת החוק כשהונחה על שולחן הכנסת. עמדתם של חברי הליכוד השתנה בעקבות מסרים שהגיעו אליהם מנתניהו באמצעות ח"כ צחי הנגבי שנפגש עמו היום, ולפיהם הוא אינו מעוניין בהמשך הליכי החקיקה בנושא, כאמצעי להפעלת לחץ על ש"ס. צחי הנגבי הכחיש בצהריים את הפרסומים וטען כי לא שוחח עם נתניהו מזה כמה ימים.

בנימין נתניהו הגיע הערב למצודת זאב בתל אביב בכדי להגיש את מועמדותו לראשות הליכוד לוועדת הבחירות המרכזית של המפלגה. בכניסתו קרא נתניהו למועצת חכמי התורה של ש"ס להחליט את "ההחלטה הנכונה" ולהביא לפיזור הכנסת. "אני מתמודד. אני מאמין שמועצת חכמי התורה וחברי הכנסת של ש"ס יעשו את הדבר הנכון מחר. אני אביס את ברק גם מול הסכם שיביא תחת אש. אביס אותו ואמנע את חלוקת ירושלים וחזרה לקווי 67", אמר נתניהו.

בתוך כך, ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד החליטה לבטל את הליך הבחירה הכפול שהיה מתוכנן ליום שלישי, זאת לאור אי הצבת מועמדותם של ח"כ שיטרית לבנת ושלום. הפריימריס לפיכך יתקיימו בין שלושה מועמדים נתניהו שרון ומשה פייגלין, ראש תנועת "זו ארצנו" .
ח"כ שיטרית הציע לבטל את הבחירות כלל ופועל להשיג הסכמה של שרון ונתניהו לפיה אם תפוזר הכנסת יעמוד נתניהו בראשות הליכוד ואם לא תפוזר הכנסת יוצב שרון. "לפי ההצעה שלי נחסוך מהציבור את תהליך הבחירות שאין בו צורך ונחסוך כסף למפלגה.

"ש"ס מנסה להעלות את מחירה"

גורמים בליכוד המקורבים לנתניהו, ממשיכים להעריך כי ש"ס תצביע בסופו של דבר בעד פיזור הכנסת ותאפשר את התמודדותו של נתניהו במסגרת בחירות כלליות. לדבריהם, הקריצה של ש"ס לעברו של סילבן שלום ותמיכה אפשרית בו, נועדה להעלות את המחיר שלה אצל נתניהו. "ש"ס מרפדת עכשיו את סילבן, אבל הם יודעים היטב שאין לו סיכוי להיות יו"ר הליכוד ובטח לא ראש ממשלה. הם רק רוצים להוציא מנתניהו מחיר גבוה יותר", אומר גורם המקורב לנתניהו.

נתניהו עצמו אמר הערב כי "ש"ס צריכה להקשיב לא רק לרחשי הלב של העם אלא גם לרחשי הלב של מצביעי ש"ס".

ח"כ ישראל כץ, מאנשי נתניהו, אמר כי "בסופו של דבר ש"ס תתרצה. אני משוכנע בכך, והם יודעים את זה כבר עכשיו. עצם זה שש"ס דחתה את ההחלטה שלהם מראה שהם נערכים לתמוך בנתניהו". כץ טוען כי דבריו מתבססים על "מידע מתוך ש"ס ברמה האמיתית".

חברי הכנסת לימור לבנת ומאיר שטרית הודיעו הבוקר כי הם לא יתמודדו על ראשות הליכוד בפריימריס שיתקיימו בליכוד ביום שלישי. "החלטתי להשקיע את המאמצים לטובת האחדות הפנימית בליכוד ולדעתי אין מקום להתמודדות פנימית", אמרה לבנת. בימים האחרונים התלבטה ח"כ לבנת האם להציג את מועמדותה, זאת לאחר שהצהירה מספר פעמים בעבר כי בכל מקרה לא תתמודד מול נתניהו, ובכל זאת פיזרה הצהרות לפיהן טרם החליטה. לדברי לבנת "כל מועמד של הליכוד ינצח את ברק ובו צריך להתמקד ולא במחלוקות פנימיות".

שטרית הודיע אף הוא כי הוא אינו מתמודד בפריימריס. לדבריו, הוא תומך במועמדותו של נתניהו ואינו רוצה לקחת אפילו קול אחד ממנו.

שלום: פרשתי מהמירוץ בגלל קוצר הזמן

שעה בלבד לפני תום סגירת רשימת המתמודדים לראשות הליכוד הודיע ח"כ סילבן שלום כי לא יתמודד על ראשות הליכוד. "לא יכולתי להיערך בצורה מתאימה מבחינת הזמן להעביר את המסר שלי ברמה האידיאולוגית והאישית על מנת לנצח בפריימריס", הסביר שלום.

כשנשאל האם הוא פרש משום שחשב שאין לו סיכוי אמר: "יכולתי לנצח, היו לי סיכויים טובים לכך. אולם ההחלטה של השופט בדימוס אורי שטרוזמן לקיים שני מסלולי בחירה עשויה להקשות על המרכז. לכן, על מנת שלא להקשות ומפאת קוצר הזמן, החלטתי שלא להתמודד. אני בעד אחדות הליכוד כדי להוביל לניצחון. זה מה שחשוב עכשיו. בנימין נתניהו ואריאל שרון יתמודדו. הם אנשים טובים וראויים וזוכים לתמיכה רחבה בליכוד".

חברי הכנסת לימור לבנת ומאיר שטרית הודיעו כבר הבוקר כי הם לא יתמודדו על ראשות הליכוד בפריימריס שיתקיימו בליכוד ביום שלישי. "החלטתי להשקיע את המאמצים לטובת האחדות הפנימית בליכוד ולדעתי אין מקום להתמודדות פנימית", אמרה לבנת. בימים האחרונים התלבטה ח"כ לבנת האם להציג את מועמדותה, זאת לאחר שהצהירה מספר פעמים בעבר כי בכל מקרה לא תתמודד מול נתניהו, ובכל זאת פיזרה הצהרות לפיהן טרם החליטה. לדברי לבנת "כל מועמד של הליכוד ינצח את ברק ובו צריך להתמקד ולא במחלוקות פנימיות".

שטרית הודיע אף הוא כי הוא אינו מתמודד בפריימריס. לדבריו, הוא תומך במועמדותו של נתניהו ואינו רוצה לקחת אפילו קול אחד ממנו.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully