וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוזרים לדבר: המו"מ יתחדש מחרתיים בוושינגטון

17.12.2000 / 16:37

ערפאת: אפגש עם ברק רק כשהדבר יהיה נחוץ ורק לאחר הכנה; בראש המשלחת הישראלית יעמוד השר בן עמי; עדיין לא ידוע מתי יחלו השיחות הישירות; ביילין: לא יהיה "מחטף שלום"

באמצע השבוע יתחדש בוושינגטון המשא ומתן בין נציגי ישראל והרשות הפלסטינית. עדיין לא ידוע כמה זמן יימשך סבב השיחות הנוכחי, כך נמסר הערב בגלי צה"ל.

בראש המשלחת הישראלית יעמוד השר שלמה בן עמי. בראש המשלחת הפלסטינית יעמדו מפקד הביטחון המסכל מוחמד דחלאן, יאסר עבד רבו וסאיב עריקאת. ראש הממשלה אהוד ברק יקיים היום אחר הצהריים התייעצות לקראת חידוש התהליך המדיני. בפגישה ישתתפו השרים שלמה בן עמי, אמנון ליפקין-שחק ויוסי ביילין וכן יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד.

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר היום כי הוא מוכן להיפגש עם ראש הממשלה אהוד ברק, אולם רק לאחר הכנה מדוקדקת של הפגישה ורק אם היא באמת תהיה נחוצה. ערפאת אמר את הדברים סיום פגישה עם שמונה חברי כנסת ישראלים בעזה.

שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו אמר היום כי "בשלב ראשון יתקיימו שיחות נפרדות בין צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים לבין האמריקאים, אם יהיה צורך יתקיימו שיחות משותפות בין ישראל לפלסטינים".

ביילין: הסטטוס קוו בירושלים יימשך

שר המשפטים יוסי ביילין הכחיש הערב בראיון לערוץ הראשון את קיומן של הבנות מוקדמות בין הפלסטינים לישראל בנוגע לריבונות על הר הבית. "ירושלים היא נושא סבוך. הסטטוס קוו הקיים יימשך בהר הבית, ונצטרך למצוא הבנות סימבוליות בנושא". ביילין הוסיף כי אין הבנות מוקדמות בנושא זכות השיבה של הפליטים.

בתשובה לשאלה האם ישראל אינה מגיעה לוושינגטון בעמדת נחיתות, מכיוון שברק מעוניין בהסכם לפני הבחירות, אמר ביילין כי "לא יהיה שום ויתור שלא היינו מוכנים להגיע אליו בנסיבות אחרות".

ביילין העריך כי המשא ומתן יהיה קשה והדגיש כי "לא יהיה מחטף בנושא השלום. ההסכם, אם יושג ייחתם בראשי תיבות והעם הוא שיחליט עליו".

קלינטון עשוי להגיע לאזור


כתבנו שי שריג מוסיף:

האמריקאים מדווחים כי בשיחות הגישוש לקראת חידוש המשא ומתן נמצאה נוסחת פשרה: הר הבית תמורת דחיית הדיון על זכות השיבה.

מקורות בירושלים מאשרים שברק מוכן להעמיד את בסיס הדיונים על "קמפ דיוויד פלוס". "אני מוכן לוותר על כסאי תמורת הסכם מדיני עם הפלסטינים", אמר ברק. אבל הפלסטינים מצננים את הידיעות ואומרים: "לפי שעה אין שום דבר, עננים ולא גשם". בכירים ברשות הגדירו הבוקר את חידוש השיחות כ"תרגיל בחירות של ברק".

המקורות מוסיפים כי בשיחות בין ישראל לפלסטינים הושגה התקדמות. ישראל הגמישה עמדתה בעניין הריבונות על הר הבית והשכונות הערביות בירושלים, בתמורה לוויתורים פלסטיניים בשאלת הפליטים. המקורות מגלים עוד כי הצעת ההסכם העומדת כעת על הפרק כוללת נסיגות ישראליות בשלבים עד ל- 96 אחוזים משטחי הגדה המערבית, בנוסף ל- 1.5 אחוזים משטחים הנמצאים בין עזה לגדה המערבית.

האמריקאים אמרו כי כחלק מהבנות "מסמך קלינטון", שעיקריו הענקת שליטה בהר הבית לפלסטינים, תמורת ויתור זכות השיבה של פלסטינים הפזורים ברחבי העולם, יתבקשו הפלסטינים להתחייב כי אין להם יותר תביעות כלפי ישראל.

יו"ר הליכוד, אריאל שרון אמר היום, כי אין לראש הממשלה זכות לנהל משא ומתן עם הפלסטינים בניסיון להגיע להסכם לפני הבחירות. שרון מצטרף בכך להודעתו של בנימין נתניהו, שאמר כי אם ייבחר לראשות הממשלה, לא יכבד הסכם שיכלול ויתור בירושלים.

מטרת האמריקאים היא להביא להסכם עוד לפני סיום כהונתו של הנשיא קלינטון בעוד כחודש וחצי, ויתכן שלצורך זה הוא יגיע בקרוב לארץ. ייתכן שגם מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, תגיע לארץ כדי להכין את הביקור.

"הסכם יביא לשחרור פולארד"

ובתוך כך מדווח הבוקר היומון הערבי הבינלאומי "אל חיאת", מפי מקורות בוושינגטון, כי הממשל האמריקאי עשוי לשחרר את המרגל ג'ונתן פולארד ולהעביר את שגרירות ארה"ב מת"א לירושלים, אם יושג הסכם בין ישראל לפלסטינים בתקופה הקרובה. לדברי המקורות, במקרה של הסכם בין ישראל לפלסטינים יוכל הממשל האמריקאי להצדיק את שחרור פולארד והעברת השגרירות לירושלים כ"סיוע לקידום השלום במזרח התיכון". עוד נמסר, כי הנשיא הנבחר, ג'ורג' בוש, תומך במאמצי קלינטון להשגת הסכם עד ה- 20 בינואר.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully