וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ילדי בריטניה: לא רוצים להיות סטיבן הוקינג

17.12.2000 / 16:12

ילדי בריטניה אינם רוצים להיות מדענים כי "הם אף פעם לא עושים חיים"; בתיאור דמותו של המדען לא הופיעה אף אישה; ילדים צבעוניים לא חשבו שמדען יכול להיות שחור או אסייתי

בדור הבא בריטניה עשויה למצוא עצמה במחסור חמור של מדענים. הסיבה: ילדים בני שמונה אמרו כי אינם רוצים להפוך למדענים בגלל שלדעתם מדובר ב"גברים בגיל העמידה שאף פעם לא עושים חיים", כך מסרו המורים של הלא-מדענים לעתיד.

המחקר הקיף כ-5,000 ילדים בני שמונה-תשע, בבריטניה ובאוסטרליה. כאשר התבקשו הילדים לתאר את דמותו של המדען, עלתה הדמות הבאה: גבר לבן, עם פנים או שיער מוזרים, חובש משקפים וחלוק לבן.

הבנים לא תיארו אפילו מקרה אחד בו המדען היה מדענית, ורק מיעוט מבוטל מהילדות העלה על דעתו אפשרות מדהימה שכזו. מימצא נוסף: גם ילדים ממוצא אסייתי או שחור לא תיארו מדען ממוצא כזה.

גם הדימוי של "הפרופסור המטורף" המופיע שוב ושוב בסדרות טלוויזיה ובסרטים אינו עוזר. חוקרים באוניברסיטת לייסטר בבריטניה מנסים כעת למצוא שיטות בהן ישתמשו המורים כדי לסתור את הדעה השלילית של הילדים על עולם המדע. "אם רוצים לעניין ילדים במדע, צריך לתפוס אותם לפני גיל 11", אמרה הדוקטור ג'רוויס, מהמרכז להוראת מדעים בבריטניה. "אם הילד לא נהנה ממדע לפני הגיל הזה - הוא כבר לא יהנה ממנו לעולם. בתיכון כבר אין סיכוי למדע", אמרה ד"ר גרוויס.

אחת הדרכים שהיא מציעה כדי לעניין את הילדים הוא שילוב של ספרי מדע בדיוני וכתיבת ספורים על נושאים מדעיים. כמו כן מתורגמים החומרים לשפות מזרח אסיה בהן פונג'אב, יורדו, גג'ארט ובנגלי, כדי לעודד ילדי מהגרים להתעניין במדע.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully