וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התעללות והזנחת ילדים פוגמת במוח

17.12.2000 / 13:26

מחקר חדש מגלה כי ההתעללות והזנחה בגיל צעיר מעכבת את ההתפתחות התקינה של רקמות המוח ועשויה לגרום בגיל מבוגר לבעיות פסיכיאטריות קשות; הפיתרון: חינוך ההורים

מאת מוטי גל

התעללות בילד והזנחתו פוגמת לא רק בגופו ובנפשו של הילד האומלל, כי אם גם ברקמות המוח המתפתח, כך מצאו השבוע מדענים. לטענתם, זוהי הסיבה העיקרית לבעיות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות רבות בקרב ילדים מוזנחים.

במחקר החדש, שנערך על ידי חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארווארד שבארה"ב, נסרק מוחם של מאות ילדים ומבוגרים על מנת לזהות ארבעה סוגים של חריגות מוחיות, כולן היו קשורות להתעללות בילד. מסתבר כי הנזקים שנגרמו כתוצאה מהתעללות באו לידי ביטוי בתוקפנות, דיכאונות, חרדות, אובדן זכרון ובעיות קשב. המחקר מאשר מספר מחקרים קטנים קודמים אשר הראו כי המוח בונה מחדש מעגלים חשמליים ברקמות המוח, בתגובה לטראומה הקשה של ההתעללות.

מחקרים קודמים שבוצעו על ידי מדענים נוירולוגיים בניו יורק,
שבדקו קופים שגודלו ללא אמהותיהם, כבר קשרו בין דכאון, סכיזופרניה, אוטיזם והפרעות קשב לבין טיפול לקוי בגידולו של הילד. רופאים אחרים הצביעו על כך שתמיכה חיובית על ידי ההורים וטיפול פסיכותרפי עשויים לתרום לאיזון מחדש של תפקוד המוח.

עתה, מצאו החוקרים כי בקרב 253 מטופלים אשר ביקרו במרפאות פסיכיאטריות, קיימות הפרעות קשות בפעילות המערכת הלימבית במוח אשר אחראית על תפקודים עליוניים כדוגמת רגשות. החוקרים מקווים כי בעקבות הממצאים יוגבר הטיפול המניעתי בהתעללות, באמצעות חינוך ההורים, שעשוי להיות התרופה הטובה ביותר לנזקים מוחיים קשים שכאלו.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully