וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המירוץ להסכם: הפלסטינים יוצאים לשיחות בוושינגטון

17.12.2000 / 13:14

פגישה בין ברק לערפאת צפויה להתקיים השבוע; ראש הממשלה: אוותר על כסאי תמורת שלום; מקורות בירושלים: בסיס הדיונים - "קמפ דייוויד פלוס"; קו הגמר: ה-20 בינואר

השיחות בין בכירי הרשות הפלסטינית למימשל בוושינגטון יחלו ביום שלישי. שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו אמר היום כי "בשלב ראשון יתקיימו שיחות נפרדות בין צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים לבין האמריקאים, אם יהיה צורך יתקיימו שיחות משותפות בין ישראל לפלסטינים". יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, צופה גם הוא כי השבוע תתקיים פגישה בינו לבין ברק.

ראש הממשלה אהוד ברק יקיים היום אחר הצהריים התייעצות לקראת חידוש התהליך המדיני. בפגישה ישתתפו השרים שלמה בן עמי, אמנון ליפקין-שחק ויוסי ביילין וכן יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד.

בישיבת הממשלה היום אמר ברק כי עדיין אין תאריך לחידוש המשא ומתן הישיר בין הישראלים לפלסטינים.

קלינטון עשוי להגיע לאזור

כתבנו שי שריג מוסיף:

האמריקאים מדווחים כי בשיחות הגישוש לקראת חידוש המשא ומתן נמצאה פשרה: הר הבית תמורת דחיית הדיון על זכות השיבה.

מטרת האמריקאים היא להביא להסכם עוד לפני סיום כהונתו של הנשיא קלינטון בעוד כחודש וחצי, ויתכן שלצורך זה הוא יגיע בקרוב לארץ. ייתכן שגם מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, תגיע לארץ כדי להכין את הביקור.

מקור אמריקאי מסר היום כי הרעיון להפגיש בין ישראל והפלסטינים בא לאחר שחלה התקדמות בשיחות. "אם תחול התקדמות נוספת אנו בהחלט רואים אפשרות לפגישה גם בין ברק ליו"ר הרשות, יאסר ערפאת", ציין המקור. המטרה היא להפגיש בין השניים עוד לפני תחילת המו"מ המדיני בוושינגטון. "הפגישה תיערך בקרוב", מדגיש גורם מדיני בכיר בירושלים. ברק וערפאת ידונו בפרמטרים עליהם ידונו צוותי המו"מ.

מקורות בירושלים מאשרים שברק מוכן להעמיד את בסיס הדיונים על "קמפ דיוויד פלוס". "אני מוכן לוותר על כסאי תמורת הסכם מדיני עם הפלסטינים", אמר ברק. אבל הפלסטינים מצננים את הידיעות ואומרים: "לפי שעה אין שום דבר, עננים ולא גשם".

המקורות מוסיפים כי בשיחות בין ישראל לפלסטינים הושגה התקדמות. ישראל הגמישה עמדתה בעניין הריבונות על הר הבית והשכונות הערביות בירושלים, בתמורה לוויתורים פלסטיניים בשאלת הפליטים. המקורות מגלים עוד כי הצעת ההסכם העומדת כעת על הפרק כוללת נסיגות ישראליות בשלבים עד ל- 96 אחוזים משטחי הגדה המערבית, בנוסף ל- 1.5 אחוזים משטחים הנמצאים בין עזה לגדה המערבית.

האמריקאים אמרו כי כחלק מהבנות "מסמך קלינטון", שעיקריו הענקת שליטה בהר הבית לפלסטינים, תמורת ויתור זכות השיבה של פלסטינים הפזורים ברחבי העולם, יתבקשו הפלסטינים להתחייב כי אין להם יותר תביעות כלפי ישראל.

יו"ר הליכוד, אריאל שרון אמר היום, כי אין לראש הממשלה זכות לנהל משא ומתן עם הפלסטינים בניסיון להגיע להסכם לפני הבחירות. שרון מצטרף בכך להודעתו של בנימין נתניהו, שאמר כי אם ייבחר לראשות הממשלה, לא יכבד הסכם שיכלול ויתור בירושלים.

הפלסטינים: חידוש השיחות - תרגיל בחירות של ברק

מקורות פלסטינים ממשיכים גם הבוקר להנמיך ציפיות בנוגע להשגת הסכם ואומרים כי המגעים שנמשכו אתמול בין ישראל לפלסטינים "עדיין רחוקים מלהיענות לדרישות הפלסטיניות המינימליות". לדברי המקורות, "ממשלת ישראל מעונינת ליצור אווירה של חידוש השיחות, לצורכי בחירות, יותר מאשר להציג עמדות חדשות". שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד ראבו, אומר כי ברק מנסה להטעות את העולם, את הימין בישראל ואת ערביי ישראל כדי לגרום להם לחשוב שהוא באמת מעוניין לחתום על הסכם קבע לפני פברואר הקרוב. "מדובר בתרגיל בחירות ובתעמולת בחירות. הם מנסים ליצור את הרושם, שהם רוצים בשלום. ברק רוצה שהפלסטינים ישלמו את מחיר הצלחתו בבחירות, ואנו לא נסכים לכך בשום אופן". ובתגובה על הפרסום אתמול כי ישראל הסכימה לריבונות פלסטינית בהר הבית תמורת דחיית הדיון בסוגיית הפליטים אומר עבד ראבו: "זה לא נכון. לא שמענו על כך, ואם נשמע, נדחה את זה על הסף".

אתמול נפגשו ראשי צוותי המו"מ שר החוץ שלמה בן עמי, מנהל לשכת ראש הממשלה גלעד שר, וסגן ראש השב"כ לשעבר ישראל חסון עם מוחמד דחלאן, סעיב עריקאת, ויאסר עבד ראבו. הצדדים בחנו את התנאים לחידושו המלא של המו"מ.

"הסכם יביא לשחרור פולארד"

ובתוך כך מדווח הבוקר היומון הערבי הבינלאומי "אל חיאת", מפי מקורות בוושינגטון, כי הממשל האמריקאי עשוי לשחרר את המרגל ג'ונתן פולארד ולהעביר את שגרירות ארה"ב מת"א לירושלים, אם יושג הסכם בין ישראל לפלסטינים בתקופה הקרובה. לדברי המקורות, במקרה של הסכם בין ישראל לפלסטינים יוכל הממשל האמריקאי להצדיק את שחרור פולארד והעברת השגרירות לירושלים כ"סיוע לקידום השלום במזרח התיכון". עוד נמסר, כי הנשיא הנבחר, ג'ורג' בוש, תומך במאמצי קלינטון להשגת הסכם עד ה- 20 בינואר.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully