ירידה חדה בתוצר: נתוני המשק הישראלי - הגרועים ביותר זה 40 שנה

מדוח הרבעון השני של שנת 2020 שפרסם הלמ"ס עולה כי התוצר המקומי גולמי בין החודשים מרץ עד יוני ירד ב-28.7%, לעומת 8.1% ברבעון הקודם. היקף הייבוא צנח ב-41.7%, והייצוא ירד אף הוא ב-29.2%. הנתונים משקפים את משבר הקורונה והמגבלות המתמשכות על המשק

בווידאו: מחאת האמנים מול מעון רה"מ בירושלים (צילום: רוני כנפו)

נתוני המשק הישראלי ברבעון השני של שנת 2020 הם הגרועים ביותר מזה 40 שנה - כך עולה היום (ראשון) מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי הנתונים, התוצר המקומי גולמי (תמ"ג) ירד בחישוב שנתי ב-28.7% בין החודשים אפריל עד יוני, לעומת 6.8% בחודשים ינואר עד מרץ. הירידה משקפת את משבר הקורונה והמגבלות המתמשכות על המשק.

במחצית הראשונה של השנה, שהושפעה חלקית מהמגיפה העולמית, ירד התמ"ג ב-10.1%. לעומת זאת, במחצית השנייה של 2019 נרשמה עלייה של 3.4%.

עוד עולה מהנתונים כי היקף ייבוא הסחורות והשירותים במחצית הראשונה של השנה צנח ב-41.7%, והיקף הייצוא ירד ב-29.2%.

נתוני השוואה בין הרבעון הראשון לשני של 2020

 • ירידה של 33.4% בתמ"ג העסקי
 • ירידה של 43.4% בהוצאה לצריכה פרטית
 • עלייה של 25.2% בהוצאה לצריכה ציבורית
 • ירידה של 29.2% בייצוא הסחורות ושירותים
 • ירידה של 41.7% בייבוא הסחורות והשירותים
 • ירידה של 31.6% בהשקעות בנכסים קבועים
שוק פתח תקווה ריק מאדם, מרץ (צילום: ראובן קסטרו)

ההוצאה לצריכה פרטית, שנפגעה משמעותית בעקבות המשבר, ירדה ב-13.3% בחישוב רבעוני, בהמשך לירידה של 24% בחישוב שנתי. הצריכה הפרטית לנפש, הכוללת הוצאות למזון, דיור, דלק, חשמל ואחזקת בית, ירדה בחישוב רבעוני ב-13.6%. ההוצאה על הלבשה והנעלה, טקסטיל לבית, כלי עבודה, מוצרי בידור ופנאי וחפצים אישיים ירדה ברבעון השני של השנה ב-17.6%.

לעומת זאת, ההוצאה לצריכה ציבורית עלתה בעקבות הקורונה ב-5.8% בחישוב רבעוני. ההוצאה לצריכה אזרחית עלתה ב-8.4%, ואילו ההוצאה לצריכה ביטחוני זינקה ב-25.1%.

ירידה בהוצאה על הלבשה והנעלה. חנות בפתח תקווה (צילום: ראובן קסטרו)

בתחום ההשקעות בנכסים קבועים - בתי מגורים והשקעות בענפי המשק בבנייה, בציוד ובכלי תחבורה - במחצית הראשונה של 2020 חלה ירידה של 16% לעומת מחצית השנה הקודמת. בנוסף, ההשקעות בבנייה למגורים ירדו ב-41.6% בחישוב שנתי, וההשקעות בבנייה לא למגורים ירדו ב-8.5% בלבד. ההשקעות ברכישת רכבים ירדו ב-93.4% בחישוב שנתי.

עוד בוואלה! NEWS

תחזית האוצר: חזרה של המשק לתעסוקה מלאה - לפחות עוד 4 שנים

לכתבה המלאה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הנתונים ואמר כי "קיבלנו עכשיו בשורה כלכלית מאוד חשובה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת שהירידה בתוצר שלנו ברבעון השני של 2020 הייתה 7.8%, זה מחצית מהירידה של המדינות באירופה, זו כמעט הירידה מן הנמוכות בעולם".

לדברי נתניהו, "אנחנו מאשרים עכשיו בממשלה עוד שמונה מיליארד וחצי שקלים להמרצת הכלכלה שלנו וליצירת מקומות עבודה. אני יודע שיש עדיין מצוקה כלכלית גדולה - אנחנו פועלים סביב השעון להקל עליכם, אזרחי ישראל. זו תוצאה של המדיניות האחראית שנקטנו, שלא רק שצמצמה את מספר המתים בישראל, אלא גם את היקף הפגיעה בכלכלת ישראל. אנחנו נמשיך לעבוד למען הפרנסה שלכם, למען עתיד הכלכלה שלנו וגם למען בריאותכם".

תחזית האוצר: ההתאוששות - לפחות עוד 4 שנים

בתחילת החודש העריכו במשרד האוצר כי יעברו ארבע עד חמש שנים לפני שהמשק הישראלי יתאושש ממשבר הקורונה ויחזור למצב של תעסוקה מלאה. מהתחזית הכלכלית של המשרד לשנים 2023-2020 עלה כי קיימים שני תרחישים אפשריים - התאוששות והחמרה.

במצב של החמרה, הזהירו באוצר, אחוז האבטלה יעמוד בסוף השנה על 15%. עוד על פי תחזיות האוצר - הצמיחה צפויה להתכווץ ב-7% ב-2020 ולצמוח ב-2.2% בשנת 2021.

גם התאוששות, המלווה בהגבלות חדשות בהיקף מצומצם יחסית כתוצאה מעלייה בתחלואה, לא תחסוך את הפגיעה במשק, ותביא אף היא לפגיעה כוללת של כ-8.9% בתוצר בהשוואה לתחזית הצמיחה הקודמת לשנת 2020, שעמדה על 3%. במקרה כזה, שיעור האבטלה יעמוד בסוף השנה על 10%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully