וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצבא עצר הרכב שנמלט עם גופת עוזרי

19.1.2003 / 18:11

אלמנתו חטפה הגופה ויצאה לכיוון ירושלים; תיכננה להפגין נגד האיסור לקבור את בעלה במאחז הלא חוקי בו חיו; המהומות החלו בצהריים, לאחר שהורי עוזרי ביקשו לקבור אותו בירושלים

כוחות הביטחון עצרו הערב ליד חלחול את הרכב בו העבירה לבנת עוזרי את גופתו של בעלה, נתנאל, שנרצח בפיגוע הירי בגבעת החרסינה ביום שישי. למעצר קדם מאבק ממושך סביב השאלה היכן תיקבר הגופה. בגלי צה"ל דווח, כי שישה שוטרים נפצעו במהומות האלימות המלוות את מסע ההלוויה מאז הצהריים.

כתבי "הארץ", נדב שרגאי, יהונתן ליס וארנון רגולר, מוסיפים:

לפני שנעצרה, הצליחה אלמנתו של עוזרי לחטוף את גופתו מידי המשטרה והיתה בדרכה להעביר אותה לירושלים. עוזרי תיכננה להפגין בבירה עם הגופה, נגד אופן פעולתם של כוחות הביטחון, שמנעו ממנה לקבור את בעלה ב"חלקה 26", המאחז הלא חוקי שבו חי ונרצח.

מסע ההלוויה, שהחל בצהריים, הופסק לאחר שאביו של עוזרי קרא לקוברו בירושלים, ולא בחברון. ההורים, תושבי הבירה, מבוגרים וחולים, ביקשו שבנם ייקבר בסמוך למקום מגוריהם. רבה של קרית ארבע, דב ליאור, פסק שעוזרי ייקבר בבית העלמין העתיק בחברון, ואמו של הנרצח התרצתה. אולם אז התעוררה מחלוקת בין משתתפי ההלוויה לגבי מקום קבורתו בעיר עצמה. התברר שלעוזרי נכרו שתי חלקות קבר - האחת בבית העלמין העתיק בעיר, והאחרת בחלקה 26, מאחז מבודד השוכן כשני קילומטרים ממזרח לגבעת החרסינה.

כמה מחבריו ביקשו לקוברו בבית העלמין בחברון, בעוד חברים אחרים ואלמנתו לבנת צידדו בקבורתו במאחז. בין שתי הקבוצות החל מאבק אלים על הגופה, ובמקום פרצו צעקות ובכי. לבסוף הצליחו חלק מהחברים לחטוף את המיטה עם הגופה ויצאו לכיוון המאחז, בעוד כוחות צה"ל מנסים למנוע מהם להגיע לשם.

משהבינו שלא יוכלו להגיע לקבר, פנו חוטפי הגופה לכרם בגבעה 26, שאותו עיבד עוזרי, כדי לקוברו שם, ובידיהם מעדרים ומכושים. לאחר חילופי מהלומות עם אנשי כוחות הביטחון הם הורחקו מהמקום. תחילה הועברה הגופה לבית הקברות העתיק בחברון, כמתוכנן, אך אז החליטה האלמנה להפגין בירושלים, עם הגופה, למען קבורתה במאחז.

עוזרי השתחרר מהכלא לפני 3 שבועות

כ-2,000 בני אדם, בהם מאות מחברי תנועת "כך" לשעבר, השתתפו במסע ההלוויה לפני שנקטע. הם צעדו כשהם נושאים דגל שחור גדול, ועליו סמל תנועת "כך". לכל אורך המסלול לבית הקברות רגמו משתתפי הלווייה בתים ומכוניות של פלסטינים, כשהם קוראים לעבר החיילים "נאצים" ו"נבלות". כוחות רגליים של צה"ל ערוכים בדרך בין קרית ארבע לחברון. האבטחה בעיר תוגברה הבוקר. עוצר מלא הוטל על האזור הסמוך לבתי המתנחלים, ורוב התושבים הפלסטינים מסתגרים בבתיהם.

לעוזרי ספד במסע הלווייה חמו, שאול ניר, לשעבר חבר המחתרת היהודית שנידון ב-85' למאסר עולם על חלקו ברצח פלסטינים בחברון, ונחון מאוחר על ידי הנשיא. בהספדו, דיבר ניר על נקמה.

יציאת מסע ההלוויה התעכבה לאחר שאלמנתו של עוזרי, לבנת, אמרה כי לא תאפשר את תחילת ההלוויה אם לא יאפשרו לנועם פדרמן ולברוך מרזל, שכניסתם לחברון נאסרה, להשתתף בלוויה. הלוויה יצאה לדרכה לאחר שבצהריים התיר בית המשפט את כניסתו של מרזל לעיר. ח"כ מיכאל קליינר, המשתתף בלווייה, פועל לאפשר את כניסת פדרמן לעיר.

עוזרי עצמו התפרע בעבר בהלוויה של תושב חברון ותקף שוטר. הוא נידון לארבעה חודשי מאסר בפועל, שסיים לרצות לפני שלושה שבועות.

המתנחלים פרעו בפלסטינים

בשעות הלילה החלו מתנחלים מאזור קרית ארבע לתקוף פלסטינים הגרים באזור הפיגוע. לדברי התושבים הפלסטינים, מאז הפיגוע הם מסתגרים בבתיהם. אנואר סולטאן, המתגורר במקום, סיפר כי כמה מתנחלים פשטו על ביתו, הציתו את מטבח הבית ואת מכוניתו, ואף היכו את אשת בנו. לדבריו, המתנחלים ברחו עם הגעת כוח צה"ל למקום, אך חזרו מיד לאחר מכן. קבוצת מתנחלים תושבי חברון גם יידו בשבת בערב אבנים וביצים על כוחות הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully