וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סכנת הידבקות באיידס בהפריות מבחנה בחו"ל

17.12.2000 / 8:02

נשים ישראליות רבות מבקשות לקצר את תהליכי ההפרייה בישראל ונוסעות לחו"ל כדי לקבל תרומת ביציות; יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת נושא תרומת הביציות: "אין פיקוח על בריאות התורמות"

יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת נושא תרומות הביציות, ד"ר מרדכי הלפרין, מזהיר מפני התופעה לפיה, עשרות נשים ישראליות נוסעות לקפריסין ורומניה כדי לקבל תרומת ביציות ולעבור הפריית מבחנה. הנשים נחשפות למחלות שונות, ביניהן איידס, בין היתר בשל מחיר זול יותר וחוקים פחות נוקשים מאשר בארץ.

"מעריב" מפרסם הבוקר כי ד"ר הלפרין הציג לאחרונה בפני הוועדה הציבורית-מקצועית לבחינת נושא תרומת הביציות, שתי אופציות שמנצלות ישראליות כדי לקצר את התהליך הארוך בישראל. כיום ניתן לקבל בישראל תרומת ביציות בבתי חולים ציבוריים, במימון ציבורי אבל בזמינות נמוכה, או בבתי חולים פרטיים, במסגרת חצי ציבורית, ובמימון חלקי של קופות החולים. אפשרות נוספת היא לבצע הפרייה בבית חולים פרטי בתשלום של כ-10,000 שקלים, ללא החזר מקופות החולים.

כאמור, עשרות נשים ישראליות מחליטות מדי שנה לבצע את ההפרייה בחו"ל – בקפריסין או רומניה. בקפריסין הוקם מרכז על ידי רופא יהודי מארצות הברית, שמשיג את הביציות מתורמות ממדינות חבר העמים. התהליך מתבצע כשרופא ישראלי מגיע עם האשה למרכז, צוות קפריסאי מבצע את ההפרייה במעבדה, והרופא מחדיר את העוברים לרחם. הטיפול עולה 4,000 דולר.

ברומניה הוקם מרכז רפואי על ידי איש עסקים ישראלי, שמקבל ביציות מתורמות, וגם שם רופא ישראלי שהגיע עם האישה מבצע את ההפרייה. במקרה הזה, הביציות המופרות מחוזרות לארץ ואז מוחדרות לרחם האישה. עלות הטיפול בין 1,500-3,000 דולר, כשקופות החולים משתתפות בעלות הטיפול בארץ.

"בחלק מהארצות מהן מגיעות תורמות הביציות בחו"ל קיימת שכיחות גבוהה של מחלת האיידס ולא קיימת בקרה מלאה של משרד הבריאות", אמר ד"ר הלפרין. "במילים אחרות, לא ניתן להבטיח שהביציות אינן נגועות. אין לנו מושג על רמת הפיקוח במרכזים במזרח אירופה. מבחינה רפואית, לא הייתי ממליץ לפציינטית שלי לקבל ביציות במקום בו אין פיקוח של משרד הבריאות על מצבה הבריאותי של תורמת הביציות".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully