וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כולם ממתינים למועצת החכמים

17.12.2000 / 11:50

כמו תמיד ממשיכה ש"ס להיות לשון המאזניים במערכת הפוליטית; כרגע נוטים במפלגה להתנגד לפיזור הכנסת; עד סוף השבוע יתברר סופית אלו בחירות יתקיימו ומי יתמודד בהן

מאת לירון מרוז ואסף לוי

המערכת הפוליטית נכנסת לשבוע דרמטי של החלטות, שבסופו יתברר אלו בחירות ייערכו, כלליות, או לראשות הממשלה בלבד, ומי יהיו המועמדים. מחר אמור לעלות להצבעה בקריאה שניה ושלישית "חוק נתניהו", ביום שלישי יתקיימו הפריימריז בליכוד ותעלה הצעת החוק לפיזור הכנסת וביום חמישי, היום האחרון להגשת המועמדות לראשות הממשלה, יתברר סופית מי יתמודד על התפקיד.

הכנסת, ובזה אין כל חדש, ממתינה להחלטת ש"ס בעניין פיזור הכנסת. ישיבתה של מועצת החכמים, שבסופה ייקבע כיצד להורות לחברי הכנסת של המפלגה להצביע, נדחתה ותתקיים בסמוך להצבעה לכנסת. עם הודעתו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, על אי התמודדותו במקרה של אי פיזור הכנסת ביום חמישי, היתה הנטייה במפלגה להיענות ללחץ ולפזר את הכנסת. אולם בסוף השבוע התהפכה המגמה וכרגע נראה כי רוב הסיכויים שהכנסת לא תפוזר, ככל שזה תלוי בש"ס. פעיל מרכזי בתנועה העריך אתמול לוואלה! חדשות כי הכנסת תישאר על כנה. "עדיין אין החלטה סופית, זאת רק תחושה שלי, אבל הצלבתי אותה עם כמה מקורות ונראה לי שבסוף ייערכו בחירות רק לראשות הממשלה". עם זאת הוא ציין כי מובן שהכל תלוי במועצת החכמים.

מקורבים של יו"ר התנועה, אלי ישי, העבירו בימים האחרונים הצעה לברק להעביר את חוק טל בתמורה להתנגדות לחוק פיזור הכנסת.

"סילבן שלום הוא מועמד ראוי ושקול"

הסיבה העיקרית להיפוך המגמה בש"ס היא הסקרים האחרונים, שהראו ירידה משמעותית למפלגה מחד, וניצחון של מועמדים אחרים של הימין, מלבד נתניהו, בבחירות מול ברק לראשות הממשלה בלבד מאידך. אתמול אמרו גורמים בכירים במפלגה החרדית כי אם נתניהו לא יתמודד יש בליכוד גם אחרים שיכולים לייצג את האינטרסים שלהם בקרוב, ואף נקטו במפורש בשמו של סילבן שלום. "מתאים לנו מאוד שמועמד מזרחי ראוי ושקול כמו סילבן שלום ינהיג את הליכוד והמדינה. כבר הוכחנו בפרשת נשיא המדינה שהנושא העדתי הוא עקרוני אצלנו, במיוחד אם הוא משתלב עם האינטרסים של המדינה", אמר מקור בכיר ל"ידיעות אחרונות".

בכל מקרה, התירוץ הרשמי במפלגה לתמיכה בבחירות לראשות הממשלה בלבד ממשיך להיות ההנחה שבמקרה כזה, כל מועמד שייבחר, יהיה חייב להקים ממשלת אחדות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully