וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך נשמע מטאור?

16.12.2000 / 23:12

בנאס"א הצליחו להתחקות אחר הצליל של המטאור בעת שהוא נופל; הצליל עמום ומסתורי אך בנאס"א מקווים כי הוא יעזור להבין את תנועת המטאורים בחלל המתקרבים בעקביות לכדור הארץ

אחת התיאוריות הפסימיות בקרב מדעני נאס"א מנבאת את חורבן כדור הארץ. זה על פי התיאוריה ייהרס בעקבות התנגשות עם מטאור ענק. מתצפיות של המדענים ניתן לדעת כי בכל שעה נופלים לתוך האטמוספירה של כדור הארץ כ-80 מטאוריטים. בשל כך מנסים המדענים לדעת כל שאפשר על מסלולם.

המטאור, נראה כלהבה גדולה המותירה אחריה שובל של אש. גודלו עצום, לעיתים יותר מכדור הארץ. לאחרונה נוצרה פריצת דרך בתחום לאחר שמדענים הצליחו ללכוד גם את הצלילים המפיק מטאור בעודו נופל.

התגלית התאפשרה בזכות מערכת המעקב אחר גלי רדיו שהציבה נאס"א. גלי הרדיו הצליחו להתחקות אחר מסלולו המהיר של המטאוריד. ויותר מזה, ללכוד צליל עמום ומסתורי בכל פעם שמטאור צלל.
המערכת הוצבה במרכז החלל 'מרשל' באלבמה, שם מקליטים את ההד המופק מהמטאור, מאזינים ומנתחים אותו.

המכשיר החדש יכול לקלוט אותות וידאו עד 67 מגה הרץ בעזרת רדאר מיוחד שמעביר את גלי הווידאו של המטאור וכן את גלי הרדיו.

מצפייה שנערכת בשנים האחרונות בגשם המטאורים, ניתן לראות את המטאור כשהוא בשיאו, יותר משתי שניות לפני שהוא נופל שוב במהירות. בשנות הארבעים המטאור היה מגיע לשיאו במהירות ונופל באיטיות. המדענים מייחסים את השינוי לעובדה שתנועת המטאורים קרבה ככל הנראה למסלול כדור הארץ.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully