אמסלם: הצבעתכם בעד חוק ההמרה - בניגוד לסיכומים, ניסנקורן: נתניהו ידע

בקואליציה תקפו את כחול לבן על תמיכתה בהצעת החוק לאיסור על טיפולי המרה, והשר מהליכוד האשים את המפלגה ב"חוסר יושר". שר המשפטים השיב: "הקואליציה ידעה מה עמדתנו - כולל החרדים". יהדות התורה: משוחררים מכל מחויבות כלפי כחול לבן, נעלה להצבעה את פסקת ההתגברות

22/07/2020
בווידאו: עימות בין אמסלם לניסנקורן על הצבעת כחול לבן על חוקי ההמרה (צילום: ערוץ כנסת)

תמיכתה של כחול לבן בהצעת החוק לאיסור על טיפולי המרה, שאושרה מוקדם יותר בקריאה טרומית, מעוררת היום (רביעי) סערה בקואליציה. שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) טען בתשובה למתקפה מתוך הממשלה כי כל הקואליציה ידעה מראש על עמדתה של כחול לבן בנוגע לטיפולי המרה - כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו והמפלגות החרדיות.

במפלגות החרדיות זעמו על אישור ההצעה, ותקפו בחריפות הן את הליכוד, שרבים מחבריה לא השתתפו בהצבעה, והן את כחול לבן שתמכה בחוק. בעקבות זאת, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הודיע ליו"ר הכנסת יריב לוין כי הוא מבקש להביא בשבוע הבא להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת את הצעת חוק "פסקת ההתגברות" והצעת חוק "לאפשר לבתי חולים לאסור הכנסת חמץ בפסח". גפני מסר כי הוא "מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בחוקים החשובים הללו".

הצעת החוק, שיזמו חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ומרב מיכאלי (העבודה), אושרה מוקדם יותר בקריאה טרומית ברוב של 42 תומכים מול 36 מתנגדים, לאחר החלטתה של כחול לבן לתמוך בה. כמו כן, גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) וח"כ מיכל שיר ממפלגתו נמנו עם התומכים בהצעת החוק. בנוסף אליהם, יותר מעשרה חברי כנסת מהליכוד נעדרו מההצבעה, אף שנכחו במשכן הכנסת.

גנץ, אשכנזי וזוהר במליאת הכנסת, היום(צילום: אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת)

בדברים שנשא במליאה, ניסנקורן פנה לשר דוד אמסלם ואמר: "רק כדי לעשות סדר - ראש הממשלה ידע, השרים גפני ודרעי ידעו, יו"ר הקואליציה ידעה. חשבתי שגם אתה". הוא הזכיר גם כי "חברי הכנסת מהליכוד שהיו פה בחרו לא להצביע נגד החוק הזה". עוד הוא ציין כי "כחול לבן מתנהלת בהגינות בכל חמשת החודשים האחרונים ובראשה בני גנץ".

דבריו של ניסנקורן נאמרו בתגובה להאשמות מצד אמסלם, שהטיח מוקדם יותר בגנץ כי "אתה אומר כל הזמן בטלוויזיה שאתה לא רוצה בחירות, מה שאתה עשית, לשם זה הולך". אמסלם גם פנה לניסנקורן עצמו ואמר: "אני מתבייש במה שעשיתם, אתם נוהגים בחוסר יושר והגינות. סיכמנו שזו הצעה שלא תעלה, ודחינו את זה. אתה צריך להתבייש. על מה יצא הזעם? על כך שהצבענו על ניגודי העניינים לשופטים. לכנסת אסור לדון בזה? אתה ישבת פה ואמרת 'לא יעלה על הדעת', אתה כנראה לא יודע מה זו דמוקרטיה. הכנסת צריכה לפקח גם על בית המשפט העליון".

עוד בוואלה!

בתמיכת כחול לבן: הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה אושרה בקריאה טרומית

לכתבה המלאה
אוחנה וגינזבורג במליאת הכנסת, היום(צילום: אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת)

לאחר שניסנקורן השיב למתקפה, אמסלם עלה אף הוא לשאת דברים במליאת הכנסת, והאשים אותו כי הוא פעל בניגוד לסיכומים. "אולי הודעת לכולם, אבל אם אתה מסכם איתי משהו, דבר איתי. אני, כשאני מסכם משהו, אני עומד על כך שזה הסיכום. אמרתי לי: 'דודי, בשביל ההגינות'. כל אלה שמנית לא רלוונטיים, משום שאני צריך לדעת מזה ראשון", אמר. "אני מצפה שאם יש לכם הפרות כאלה או אחרות, תבואו. אם יש לכם בעיה, תודיעו ופותרים את האירוע. אבי - איתי לא עובדים ככה".

סערה במליאת הכנסת. הח"כים החרדים זועמים על תוצאות ההצבעה(צילום: אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת)

הצעת החוק קובעת כי ייאסר על פסיכולוגים לבצע טיפולי המרה וטיפולים שמטרתם לשנות נטייה מינית, וכן לקבוע עבירת משמעת בשל הפרת הוראה זו. החוק מתייחס לפסיכולוגים מורשים, וקובע כי "מי שרשאי לעסוק בפסיכולוגיה לא יבצע טיפולי המרה או יציע לבני אדם טיפול מסוג טיפולי המרה". עוד נכתב בהצעה כי פסיכולוג שיימצא אשם בעבירת משמעת זו, יותנה רישומו בפנקס הפסיכולוגים לתקופה שלא תפחת מחמש שנים. כמו כן, לפי הצעת החוק, הפרת הוראה זו תהווה עבירה פלילית.

למרות אישור הצעת החוק בקריאה טרומית, הסיכוי שהחוק יקודם בשלוש קריאות - נמוך ביותר. אחרי ההצבעה נשמעו במליאה קריאות "לא תהיה ראש ממשלה" של ח"כים חרדים לעבר יו"ר כחול לבן בני גנץ. כמו כן, הח"כים של ש"ס נטשו את מליאת הכנסת, והחליטו יחד שלא להשתתף בהצבעות עד להודעה חדשה.

ניסנקורן וגנץ בהצבעה על טיפולי ההמרה, היום(צילום: אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת)
מי הצביע ומי התנגד? הרשימה המלאה(צילום: צילום מסך, .)

ביהדות התורה הודיעו כי יעצרו כל שיתוף פעולה עם כחול לבן. המפלגה מסרה כי "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן, וקוראים לראשי הציבור וראשי הרשויות החרדיות להימנע גם הם משיתופי פעולה והזמנות של נציגי כחול לבן לסיורי ראווה".

מה קובעת הצעת החוק?

  • אסור לפסיכולוגים לבצע טיפולי המרה (טיפולים שמטרתם לשנות נטייה מינית)
  • הפרת הוראה זו תהווה עבירה פלילית
  • לפסיכולוג שיפר אותה תירשם עבירת משמעת; רישומו יותנה בפנקס הפסיכולוגים לתקופה של לפחות חמש שנים

הסיעה התכנסה היום ל"ישיבה דחופה" בעקבות אישור הצעת החוק, ובה החליטו כי סיעת כחול לבן בהובלת בני גנץ הפרה את ההסכם הקואליציוני. "כחול לבן פגעו באמון ובשותפות עם יהדות התורה. אנחנו מרגישים משוחררים מכל מחויבות כלפיהם", מסרו ביהדות התורה.

עוד מסרו כי "אנחנו רואים בסיעת הליכוד ובעומד בראשה ראש הממשלה גם הם כנושאים באחריות להפרת ההסכם ולפרצה בחומות היהדות - הן בהצבעה של חלק מחבריהם בעד והן באלה שהצביעו ברגליים ונעדרו".

יהדות התורה הודיעה גם כי בכוונתה להגיש בשבוע הקרוב חוקים בנושאי דת ומדינה, "שמפאת המחויבות להסכם עד היום המתנו לדיאלוג בין השותפות לקואליציה כדי להעלות אותם בהסכמה".

תוצאות ההצבעה במליאת הכנסת, היום(צילום: אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת)

סיעת "דרך ארץ", ששני נציגיה - יועז הנדל וצבי האוזר - הצביעו בעד הצעת החוק, מסרה כי "כל מנהיג עם טיפת אחריות לאומית מבין שאי אפשר ללכת לבחירות. מציעים לכולם להרגע".

(עדכון ראשון: 15:04)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully