השרים אישרו: הגבלות בסופי שבוע, ההחלטה על החינוך עד ראשון

במסגרת ההגבלות ייסגרו כלל החנויות, למעט שירותים חיוניים, החל מהשעה 17:00. בנוסף, יוגבלו התקהלויות לעד 10 אנשים במקומות פתוחים וחדרי הכושר והמסעדות ייסגרו גם כן. נתניהו וגנץ ידונו בהחלטת על מערכת החינוך

17/07/2020
בעקבות העלייה בתחלואה בקורונה: השרים דנו בהטלת מגבלות נוספות (צילום: לע"מ)

(בווידאו: דיון השרים בהטלת מגבלות נוספות בעקבות העלייה בתחלואה בקורונה)

הממשלה אישרה הלילה (שישי) את הגבלות הקורונה לסופי השבוע, שייכנסו לתוקף החל מהיום בשעה 17:00. במסגרתן, יוטלו כמה הגבלות משקיות כמו סגירת חנויות, מסעדות וחדרי כושר. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ ידונו במהלך היום האם ניתן להשאיר את מערכת החינוך פתוחה עד ליום ראשון הקרוב.

כמה הגבלות אושרו לסופי שבוע בלבד, והן ייכנסו לתוקף החל מסוף השבוע הנוכחי בשעה 17:00 אחר הצהריים ועד ליום ראשון ב-05:00. במסגרתן, ייסגרו חנויות, קניונים, שווקים קמעונאים, מספרות, מכוני יופי, ספריות, גני חיות, פינות חי, מוזיאונים וחללי תצוגה, בריכות, אטרקציות תיירותיות ורכבל. עוד החליטו השרים כי חופי הים יישארו פתוחים עד לסוף השבוע הבא, אז ייסגרו ולא תותר כניסה אליהם.

ההגבלה לא תחול על חנויות המספקות שירותים חיוניים כמו חנויות מזון, בתי מרקחת וחנות למוצרי היגיינה, חנויות אופטיקה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת. בנוסף, ההגבלה לא תחול על בריכת שחייה בבית מלון, המיועדת לאורחי המלון בלבד. כמו כן, על פי החלטת השרים, לא תחול מגבלה על מרחק היציאה מהבית.

עם זאת, השרים החליטו להטיל הגבלות כלליות שייכנסו לתוקף בשעה 17:00 ויהיו תקפות לכל ימות השבוע, במסגרתן ייסגרו חדרי הכושר וסטודיו, למעט פעילות של ספורט תחרותי. בנוסף לכך, אושרה הגבלת התקהלויות לעד עשרה אנשים במקומות סגורים ו-20 במקומות פתוחים. המסעדות יפתחו רק לאיסוף עצמי ומשלוחים, ומספר השוהים במסעדות ובתי אוכל בבתי מלון יוגבל ל-35% מהתפוסה המרבית המותרת. עוד אושר כי תצומצם קבלת קהל במשרדי ממשלה, שם תרד נוכחות העובדים ל-50%, וכן ייסגרו חדרי האוכל במקומות העבודה, למעט איסוף עצמי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הדיון הלילה כי "אני מבקש לפני כל דבר אחר שעד יום חמישי הבא, עוד שבוע מהיום, כל שר יביא תכנית של משרדו לפתיחה בטוחה של המשק". לדבריו, "זה שבוע, אני מבקש מכם להתארגן כי המטרה שלנו היא לשטח את העקומה, להגיע לשליטה ולצאת יציאה בטוחה מהפאזה הזאת, מהגל הזה".

נתניהו קרא במהלך הדיון הלילה על סגירת מערכת החינוך כי יש להסמיך אותו ואת גנץ לקחת החלטה אם סוגרים את מערכת החינוך. רבים מהשרים התנגדו לכך. היועמ"ש אביחי מנדלבליט השיב לו כי "הסמכות היא של מנכ"ל משרד החינוך". נתניהו מנגד קרא לשרים שוב להסמיך אותו ואת גנץ. "נחליט וננחה את המנכ"ל".

עוד בוואלה!

לחץ ציבורי על השרים להתנגד לסגר: "הגורל שלנו בידיים שלכם"

לכתבה המלאה
"הכוונה שלנו היא למנוע התקהלות". ראש הממשלה נתניהו(צילום: אתר רשמי, קובי גדעון /לע"מ)

במהלך ישיבת הממשלה אמש הסביר נתניהו כי ההגבלות נעשות בשל הזינוק בתחלואה. "מספר החולים הקשים מכפיל את עצמו כל שבעה ימים, ומספר המתים ילך ויגדל אם לא נשטח את העקומה", הסביר נתניהו. "הכוונה שלנו - למנוע את ההתקהלויות".

לדבריו, "אנחנו עושים כל מאמץ כדי להימנע מסגר כולל. אנחנו פועלים בקצב הקורונה, אין לנו הרבה ברירות, זה לא מצב רגיל. המחלה משתנה במהירות ואנחנו צריכים להשתנות יחד איתה". עוד הוסיף נתניהו כי "האלטרנטיבה לצעדים שננקוט היום היא צעדים הרבה יותר קשים מחר. ייתכן שלא תהיה ברירה ואז ננקוט אותם".

עם זאת, נתניהו הודה כי "אין מידע אפידמיולוגי מדויק מאיפה בדיוק מגיעות ההדבקות ומאילו תחומים". לדבריו, "כרגע אנו מנסים לקבל החלטות מהירות ומשותפות, יש חובה קולקטיבית לממשלה. אנשים יכולים להביע דעתם, תעשו את זה עניינית, אך הדבר החשוב שכולנו נתייצב מאחורי ההחלטות לאחר שיתקבלו. זה המינימום הנדרש".

"מנסים ללכת למהלך האחרון האפשרי לפני סגר". שר הביטחון גנץ(צילום: פול צלמים, מארק ישראל סלם)

גנץ ציין בישיבה כי יש לבחון את האפשרות של סגר בסופי שבוע, וסגר לילי במידת הצורך. "יש מציאות מחייבת. אם לא נצליח עכשיו, נצטרך ללכת לסגר כללי. אנחנו מנסים ללכת למהלך האחרון האפשרי לפני סגר", אמר. "התכלית היא להקטין את ההדבקה".

גנץ הוסיף כי יש לתת יותר אחריות לצה"ל ולפיקוד העורף במסגרת המאבק בקורונה. זאת, כדי לסייע למשרד הבריאות ולממשלה "כדי שלא נתקע בקיר ששמו סגר". לדבריו, "צריך לתת למשרד הבריאות יכולת הובלה. נשמח להעמיד את שירותי פיקוד העורף גם לעניין ההסברה, ובתוך זה לשמור על זכויות האזרח".

החליטו להטיל מגבלות חדשות על הציבור. הדיון שכינס נתניהו, היום(צילום: אתר רשמי, חיים צח/ לע"מ)

מנדלבליט, אמר בדיון כי הממשלה לא יכולה להורות על סגר מבלי להעביר זאת בחקיקה. בעקבות כך, הסגר לא יחול בסוף השבוע הקרוב, על מנת שניתן יהיה לעגן את המהלך בחקיקה בכנסת.

בשל כך, שוחח נתניהו עם יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) וביקש ממנו להיערך לחקיקה - כבר בתחילת השבוע הקרוב. אם החוק יאושר בכנסת עד ליום רביעי הקרוב, הסגר יחול כבר בסוף השבוע הבא. בשיחה נתניהו דיבר על חשש מכך שאם קצב התחלואה ימשיך בקצב הנוכחי, עלולים להגיע למצב של 20 חולים קשים חדשים בכל יום.

בדיון שכינס נתניהו מוקדם יותר היום בלשכתו השתתפו ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר האוצר ישראל כץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המדע יזהר שי, וכן שר הפנים אריה דרעי, שר השיכון יעקב ליצמן, ראש המל"ל מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי.

אמר כי לא ניתן להורות על סגר ללא הליך חקיקה. היועמ"ש מנדלבליט(צילום: שלומי גבאי)

שרים רבים הביעו במהלך הישיבה התנגדות לסגירת מערכת החינוך, בהם פנינה תמנו שטה, אסף זמיר, ציפי חוטובלי ואורית פרקש. בכך, הם נתנו גיבוי לעמדתו של שר החינוך יואב גלנט, שלא הוזמן לדיון המיוחד שכינס נתניהו, בו עלתה ההמלצה לסגור את בתי הספר של החופש הגדול באופן מיידי. למרות שצעד משמעותי כזה נוגע למשרדו, שר החינוך לא לקח חלק בקבלת ההחלטות, ואמר כי הופתע שלא הוזמן לדיון.

שר נוסף שהתנגד לסגירת מערכת החינוך הוא שר התקשורת יועז הנדל. הוא קרא להשאיר את המוסדות לגיל הרך ובתי הספר פתוחים ככל שניתן. "לא למהר לסגור, זה ישתק את המשק", אמר בישיבת הממשלה. מנגד, השר יובל שטייניץ הביע תמיכה בסגירת מערכת החינוך.

לא הוזמן לדיונים. השר גלנט(צילום: פלאש 90, גילי יערי, פלאש 90)

כמו כן, ההצעות הובאו בפני השרים מבלי לקבל חוות דעת משפטית מטעם היועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, שנחשף להמלצות שעלו בדיון רק לאחר שפורסמו בכלי התקשורת. "לא ניתנה כל חוות דעת משפטית בעניין ההגבלות החדשות המתוכננות, לרבות האפשרות לקיים סגר בסוף השבוע", נמסר מלשכתו.

"הנושא הובא לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה רק לאחר פרסום ההמלצות בתקשורת, והעמדה המשפטית בנושא תגובש ותוצג בפני ממשלת ישראל בישיבת הממשלה שתתקיים הערב", נכתב.

(עדכון ראשון: 20:12)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully