וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בבית הלבן מכחישים קיומו של מסמך הבנות חדש - בישראל דנים בו

16.12.2000 / 21:00

הפגישה עשויה להוביל לפיסגה בוושינגטון; ההנהגה הפלסטינית: "עדיין מוקדם לדבר על זה"; בשמאל מקווים להסכם עד הבחירות; בימין טוענים: הסכם כזה לא יחייב אותנו

שר החוץ, שלמה בן עמי וראש לשכת ראש הממשלה, גלעד שר נפגשו הערב עם מפקד מנגנון הביטחון המסכל, מוחמד דחלאן וחבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, דר' סעיב עריקאת. מקום הפגישה לא פורסם אולם ידוע כי היא התקיימה בשטחי ישראל. בפגישה ניסו הצדדים להביא להתקדמות נוספת, ודנו בין היתר במסמך קלינטון, המכונה 'קמפ דיוויד פלוס'.

על פי הצעה זו, הרשות הפלסטינית תקבל ריבונות על מזרח ירושלים בתמורה לוויתור בנושא זכות השיבה. ישראל מעוניינת להוסיף למסמך, גם דחיית הכרעות בנושאים מעוררי מחלוקת כדוגמת סוגיית ההתנחלויות.

ולמרות פריצת הדרך המדינית, ארה"ב הכחישה הערב את קיום המסמך.

שיחות גישוש לקראת פיסגה קרובה בוושינגטון

דובר משרד החוץ בוושינגטון העריך הבוקר כי נציגים של ישראל והפלסטינים עשויים להפגש בשבוע הבא בוושינגטון על מנת לדון בחידוש המשא ומתן.

דר' סעיב עריקאת אמר בתגובה למגעים המתחדשים, כי ישראל והפלסטינים מקיימים עכשיו שיחות גישוש להכין פיסגה אפשרית שתתקיים בארה"ב, ובה יסוכם הסכם השלום. לדברי עריקאת "יש עוד כברת דרך לעבור עד שיהיה אפשר להודיע על כינוס הפגישה" ועם זאת אין הוא רוצה לעורר ציפיות שווא.

אולם, ההנהגה הרשמית של הרשות הפלסטינית פירסמה הערב הודעה מתונה מאוד ביחס לעמדתו של עריקאת. "ישראל מציגה את המגעים בדרגים השונים כהתקדמות של ממש לקראת חידוש המשא ומתן בעוד שעדיין מוקדם על משא ומתן רישמי", נרשם בהודעה.

ביילין רוצה הסכם לבחירות; בליכוד טוענים שאין מנדט

שר המשפטים, יוסי ביליין הביע היום תקווה כי עד הבחירות יושג הסכם בראשי תיבות עם הפלסטינים. אם הסכם זה לא יושג, מפלגת העבודה תוכל להציגו כעמדות מגובשות שלה, על מנת שציבור הבוחרים יוכל להכריע האם הוא בעדן.

השר ביליין חזר על התנגדותו למועמדות פרס לראשות הממשלה, שעלולה לדבריו "לפצל את מחנה השלום". ביילין קרא לתומכי המחנה להתייצב מאחורי אהוד ברק "שהלך בדרך הנכונה מהבחינה המוסרית האידאולוגית והמדינית".

ח"כ הכנסת מאיר שיטרית הביע את התנגדותו לפירסומים אודות ההתקדמות במשא ומתן "אין לברק מנדט מוסרי, אתי ולגיטימי לנהל בימים אלה משא ומתן נחפז וותרני ומתרפס עם הפלסטינים. הסכם כזה לא יחייב את הליכוד אם ירכיב את הממשלה הבאה".

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully