וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חתונת הדמים

16.12.2000 / 12:40

מחקר חדש מגלה כי נישואין לא מוצלחים תורמים לעלייה מסוכנת בלחץ הדם; אצל בעלי נטייה ללחץ דם גבוה, נישואים אומללים עלולים להביא לסכנת חיים

מאת מוטי גל

אם נדמה לך שבן הזוג מרתיח את דמך, כנראה שהצדק עמך. במחקר חדש נמצא כי אצל בעלי נטייה ללחץ דם גבוה, נישואים לא מוצלחים גורמים ליתר לחץ דם ועלולים להביא לסכנת חיים.

ד"ר בראיין בייקר ועמיתיו מהמחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטה למדעי הבריאות שבארה"ב, בדקו את השפעותיהם של נישואים מוצלחים ואומללים על אנשים הסובלים מיתר לחץ דם קל. הם מצאו כי נישואים אומללים אכן מעלים את לחץ הדם בשיעור ניכר ואף עלולים לסכן בכך חיים.

במחקר השתתפו כ-100 גברים ונשים. הם מילאו שאלון אשר בחן את איכות נישואיהם ואת לחץ דמם במשך 24 שעות. שלוש שנים מאוחר יותר, נבדק שוב לחץ דמם של הנחקרים יחד עם תיעוד של משך השהות של בני הזוג איש עם רעהו. החוקרים מצאו כי נישואים מאושרים הביאו דווקא לירידה בלחץ הדם, לעומת נישואים לא מוצלחים אשר הביאו לעיבוי חדר הלב השמאלי, סממן מסוכן המעיד על עליה בלחץ הדם.

מחקרים קודמים כבר הוכיחו כי לחץ בעבודה מסוגל להעלות את שיעורי לחץ הדם. ד"ר בייקר ועמיתיו הניחו אז כי מחקר על מצב הנישואים יוליד תוצאות דומות. למרות שדרושים מחקרים נוספים על מנת לקשור חד משמעית בין איכות הנישואים ללחץ הדם, סבורים החוקרים כי המועקה והמריבות המרובות שביחסים עכורים יוצרות טיפוסים מסוג A (Type A persons), הידועים כמצויים בסכנה למחלות לב וכלי דם בשל גורמי החרדה והלחץ המאפיינים את חייהם.

החוקרים מקווים כי ממצאי המחקר החדשים יבהירו לרופאים אשר מוצאים עדויות ליתר לחץ דם, כי יש לבחון גם את מצב הזוגיות ולהפנות את בני הזוג לייעוץ נישואים בהקדם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully