וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ריבונות פלסטינית בהר הבית תמורת ויתור על זכות השיבה"

16.12.2000 / 8:38

אלו עקרונות "מסמך קלינטון" עליהם דנו בן עמי וערפאת; אפשרות לחידוש השיחות והגעה להסכם תוך חודש; בכירים פלסטינים: עוד אין פריצה במו"מ; בן עמי: אנו רציניים בכוונתנו

מאת שי שריג

העיתון הערבי הבינלאומי "אל-חיאת" מפרסם היום בכותרתו הראשית, כי עיקר פגישת בן עמי-ערפאת התמקדה ב"מסמך קלינטון", מסמך שהכין הנשיא האמריקאי לאחרונה בניסיון ליצור בסיס לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

נייר העבודה שהכין קלינטון מתבסס, לדברי העיתון, על חידוש השיחות על בסיס קמפ-דיוויד תוך הכנסת "שיפורים" מסוימים והיענות למספר תביעות פלסטיניות, כדי לשכנע את ערפאת לשוב לשיחות עם תוצאות מובטחות מראש. "אל-חיאת" מצטט מפי מקורות ישראלים, כי עיקר השיפור במסמך שהכין קלינטון הוא העיקרון "ירושלים תמורת פליטים", כלומר ריבונות פלסטינית מלאה במסגד אל-אקצה תמורת ויתור פלסטיני על הדרישה לזכות שיבת הפליטים.

מקורות פלסטיניים בכירים אומרים כי לא הושגה פריצת דרך בפגישה שהתקיימה אתמול בבוקר בין שר החוץ הישראלי, שלמה בן עמי, לבין ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. עם זאת, שני הצדדים הסכימו להמשיך במגעים קדחתניים במהלך הימים הקרובים בניסיון לברר את העמדות השונות ואת מידת רצינות הצד הישראלי.

ברשות הפלסטינית ובישראל אומרים כי ייתכן שערפאת ייפגש היום או מחר עם השר אמנון שחק, שהצליח בשבועות האחרונים לשמור על ערוץ הידברות עם ערפאת, למרות האירועים בשטח. עם זאת, יועצו של ערפאת, נביל אבו-רדינה, מדגיש כי אין כל הכנות לפגישה קרובה בין ערפאת לברק. "מוקדם עדיין לדבר על פסגה פלסטינית-ישראלית, לפני שיווצרו התנאים לחידוש השיחות", אומר אבו-רדינה.

במהלך הפגישה שהתקיימה אתמול בבוקר, ניסה בן עמי לשכנע את ערפאת, כי ישראל רצינית בכוונותיה להגיע להסכם כולל לפני תום מועד כהונתו של הנשיא קלינטון, בעוד כחודש. בן עמי הדגיש כי ישראל מוכנה לצאת לוושינגטון לסבב שיחות נוסף עם הצד הפלסטיני. ארה"ב הודיעה כי היא בוחנת אפשרות לקיים סבב שיחות נוסף בין ישראל לפלסטינים במהלך השבוע הקרוב. ערפאת הבהיר לבן עמי: "אם אתם לא יכולים או לא מוכנים לקיים שיחות בהתבסס על עקרונות תהליך השלום, מוטב שלא נבזבז זמן בשיחות ריקות מתוכן".

שר החוץ בן עמי אמר: "ערפאת אמר לקלינטון שהוא רוצה להגיע להסדר בתקופת נשיאותו". בקשר לשאלת זכות השיבה סיפר בן עמי כי בפגישתו עם ערפאת בשבוע שעבר אמר ליו"ר כי "בישראל אין ימין ושמאל בסוגיית זכות השיבה. אין חריץ בישראל דרכו יכול לחדור הטיעון הפלסטיני בנושא". לדברי שר החוץ גם "מבחינתו של ערפאת המוצא מן המצב הזה הוא המוצא המדיני. המוצא המדיני יבסס את הרשות הפלסטינית".

ערפאת חושש כי הנשיא האמריקאי הבא, ג'ורג' בוש, יוריד את המזרח התיכון לתחתית סדר העדיפויות של הממשל. חשש הקיים גם בצד הישראלי. משמעות חידוש השיחות היא נכונות של ברק להסכים לפשרות נוספות על אלו שהוסכם עליהן בקמפ דיוויד. בעיקר ויתור ישראלי על השליטה בהר הבית תמורת ויתור פלסטיני על זכות השיבה.

בכיר פלסטיני אומר בהצהרות ליומון הפלסטיני "אל-איאם": "עד כה לא נתקבלה החלטה לחדש את המו"מ, אך אם תתקבל החלטה שכזו, אין כל מניעה שהשיחות יתחדשו בוושינגטון, שכן לארה"ב יש חלק בתהליך השלום. בתקופה האחרונה אנו מקבלים רמזים מישראל ומארה"ב כי הן מבינות שמה שהושג בקמפ דיוויד אינו מספיק. עם זאת, עדיין לא ברור מה יש להם להציע. מה שברור הוא שההצעות שהועלו בקמפ דיוויד אינן יכולות לשמש בסיס להסכם". ברשות הפלסטינית מנסים לברר כעת האם ישראל אכן רצינית הפעם בכוונותיה, אך בכירים פלסטינים מדגישים את הזעם הרב שחשו אתמול, כאשר שעות ספורות לאחר הפגישה עם ערפאת, ישראל המשיכה לפגוע באזרחים פלסטיניים ותהו "האם זוהי ההוכחה לכך שישראל רצינית הפעם בכוונותיה?".

הפלסטינים: עדיין לא נוצרו התנאים לחידוש השיחות

חבר הוועד הפועל של אש"ף ושר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד ראבו, אמר היום כי "עד כה לא נתקבלה החלטה על חידוש השיחות, משום שעדיין לא נוצרו התנאים המתאימים לכך. עם זאת, הוחלט להמשיך במגעים עם הצד הישראלי". יועצו של ערפאת, נביל אבו-רדינה, מציין כי המאמצים שנעשו עד כה נועדו להכשיר את הקרקע לקראת אפשרות של חידוש השיחות עם ישראל. לדבריו, "עדיין לא ברור אם הקרקע הוכשרה לקראת חידוש השיחות או לא. ישנם מאמצים לנצל את ההזדמנות האחרונה להצלת תהליך השלום, אבל התוצאות אינן מובטחות".

חבר צוות המו"מ הפלסטני, הדוקטור סאיב עריקאת , מוסיף: "ערפאת הבהיר לבן עמי כי הפלסטינים לא מוכנים לקיים מו"מ רק לצורך מו"מ. אנו מעונינים בשיחות שתכליתן ליישם את ההחלטות הבינלאומיות. יש ליצור את האווירה המתאימה לכך".
גורם פלסטיני בכיר נוסף מציין: "קשה לדבר עדיין על פריצת דרך בעקבות המגעים האחרונים וגם קשה לדבר על השגת הסכם תוך שלושים יום, עד תום כהונת הנשיא קלינטון". בישיבת ההנהגה הפלסטינית השבועית, שהתקיימה אמש בעזה בהשתתפות ערפאת, שבה הרשות הפלסטינית ופנתה לקהילה הבינלאומית לפעול מייד לשים קץ להתקפות הישראליות ולשגר משקיפים בינלאומיים לשטחים, מוקדם ככל האפשר.

בהודעת הסיכום נאמר: "הרשות הפלסטינית קראה וועדת מיטשל לפעול במהרה בשטח כדי להגיע למסקנות הדרושות. העם הפלסטיני לא ייסוג מיעדיו ומשאיפותיו לחופש ועצמאות, יהיו הקורבנות רבים ככל שיהיו. ההרג הישראלי וההתקפות הישראליות בשטח הולכות וגוברות. ממשלת ישראל נוקטת טרור של מדינה בהיקף רחב ביותר". לאחר מכן קיים ערפאת ישיבה מיוחדת של הוועד הפועל של אש"ף כדי לדון בהתפתחויות המדיניות ובמגעים המתנהלים עם ישראל וארה"ב לקראת אפשרות של חידוש השיחות בערוץ הפלסטיני. גורמים ברשות הפלסטינית מעריכים כי שני הכינוסים שהתקיימו אמש עשויים להכשיר את הקרקע לקראת קבלת החלטה פלסטינית הקשורה לחידוש השיחות עם ממשלת ישראל בניסיון להגיע להסכם כולל.

בתוך כך הזהירה תנועת החמאס את הרשות הפלסטינית כי חידוש השיחות עם ישראל ותוצאותיו אינם משקפים את עמדת העם הפלסטיני וקוראת לערפאת להפסיק כל סוג של מגעים מדיניים, גלויים או חשאיים, עם ישראל. בכרוז שפרסמה החמאס נאמר: "חידוש השיחות עם האויב הציוני נועד להכשיל את אינתיפאדת אל-אקצה ולשרת את הטרוריסט והפושע, אהוד ברק, ועוזריו כדי לזכות שוב בבחירות הקרובות. אופציית ההסדר הוכיחה במשך יותר משבע שנים כי מדובר בכישלון מוחלט, שרק הגביר את הטרור, הדיכוי והאכזריות הישראלית". בהודעתה, דורשת החמאס מהרשות הפלסטינית שלא להשתתף בשיחות עם ישראל ומדגיש כי חידוש השיחות יעורר זעם רב בקרב העם הפלסטיני.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully