וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקורונה הולידה גל אנטישמיות חדש: "היהודים אחראים להפצת המגיפה"

23.6.2020 / 16:00

מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב חושף את היקף התחדשות שנאת היהודים ומדינת ישראל, שעלתה מחדש בעקבות התפרצות המחלה. בארה"ב האשימו חרדים בהפצה מכוונת של המחלה, ובאיראן טענו כי ישראל אחראית לנגיף העולמי במטרה להביא למותם של מיליוני מוסלמים

צילום: רויטרס, עריכה: אביחי ברוך

מגיפת הקורונה הביאה לגל חדש של אנטישמיות ושל התבטאויות נגד מדינת ישראל - כך עולה ממחקר של אוניברסיטת תל אביב ומכון קנטור לחקר יהדות אירופה המתפרסם היום (שלישי) ומסתמך על דיווחים ממוקדים שונים בעולם שהתקבלו בחודשים האחרונים. מרבית הדיווחים שהתקבלו עסקו בהאשמת היהודים או מדינת ישראל בהפצת המגיפה או ביצירת רווח כלכלי באמצעותה.

על פי מרכז קנטור, היקף גל האנטישמיות בתקופת הקורונה הוא אינטנסיבי ומעיד על רמה גבוהה של חרדה ופחד בקרב אוכלוסיות רבות. "אנטישמיות הקורונה" באה לידי ביטוי באזורים נרחבים בעולם: חלק ניכר מהדיווחים מגיע מארצות הברית, מאיראן, מטורקיה ומהרשות הפלסטינית, אך גם מאירופה ומדרום אמריקה.

בארצות הברית ההאשמות מגיעות בעיקר מן הקבוצות המטיפות לעליונות הגזע הלבן ונוצרים אולטרה-שמרנים, והן מופנות כלפי יהודים. לעומת זאת, במזרח התיכון ההאשמות מופנות כלפי ישראל, הציונות והמוסד, כמי שהמציאו, יזמו והפיצו את הנגיף וירוויחו הון עתק מתרופות וחיסון שהם כבר רוקחים.

בעולם המערבי הגורם המרכזי שמקדם את השיח האנטישמי הוא קבוצות מהחברה האזרחית המתאפיינות באידאולוגיה מגוונת, כשבמזרח התיכון חלק מהמשטרים עצמם מקדמים את השיח האנטישמי.

קריקטורה אנטישמיות המאשימה את היהודים בהפצת נגיף הקורונה. -, אתר רשמי
קריקטורה אנטישמית המאשימה את היהודים בהפצת הנגיף/אתר רשמי, -

מאפייני האנטישמיות מציגים שיבה לאנטישמיות קלאסית, כוללת תיאוריות קונספירציה לצד עלילות דם ימי-ביניימיות שחזרו במתכונת מחודשת במאה ה-21. אנטישמיות הקורונה מופצת בעיקר על ידי אנשי ימין קיצוני, נוצרים אולטרה-שמרנים ואסלאמיסטים, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות.

בניטור הפרסומים עולה כי אסלאמיסטים מתארים את מדינת ישראל כנגיף COVID-1948, וקובעים כי זהו הנגיף המסוכן ביותר לאנושות. בנוסף, גורמים קיצוניים מאשימים את ישראל בשימוש בנגיף הקורונה כתחמושת נגד הפלסטינים. מחקר באוניברסיטת אוקספורד העלה כי 19.1% מהציבור באנגליה מאמינים שהיהודים גרמו להתפרצות המגיפה.

קריקטורה אנטישמיות המאשימה את היהודים בהפצת נגיף הקורונה. -, אתר רשמי
קריקטורה אנטישמית/אתר רשמי, -

המוטיבים שעלו בניטור הנתונים מזכירים לעיתים את עלילת הרעלת הבארות בזמן המגיפה השחורה בימי הביניים. באחת הדוגמאות אותרה קריקטורה שהופצה בצרפת ובה מוצגת שרת הבריאות לשעבר, יהודייה, כשהיא מרעילה באר בשמחה.

בארצות הברית הואשמו יהודים חרדים בהפצת המחלה מפני שאינם שועים לתקנות, ורואים עצמם מחוץ לחוק המחייב את כולם; ואם הם נדבקים - זה משום שהם דחו את תורתו של ישו בשעתו וצלבו אותו. באיראן ובטורקיה הועלו טענות לפיהן הציונים, בשיתוף עם ארצות הברית, הם מקור המגיפה, וירוויחו ממנה כשבמזרח התיכון ימותו מוסלמים באלפיהם, ואיראנים בפרט.

"גל אנטישמיות חסר תקדים"

ראש מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב, פרופ' דינה פורת, אמרה כי "מוטיבים משותפים אלה מהווים המשכיות להאשמות אנטישמיות מדורות ומאסונות עולמיים קדומים, ויוצרים שוב את דמות היהודי המוכרת מכבר".

לדברי ד"ר ג'ובאני קאר, "אסונות עולמיים כבר יוחסו ליהודים ולישראל וסביבם התפתח שיח אנטישמי, כמו תיאוריות הקונספירציה לפיהן הציונים אחראיים לנפילת התאומים, או הדיווחים הכוזבים שחיילים ישראלים קוצרים אברים מגופות של פלסטינים".

הוא הוסיף כי "הגל הנוכחי של אנטישמיות הינו חסר תקדים משום שהתפשט באמצעות הרשתות החברתיות במשך זמן קצר סביב משבר הקורונה והתחלף במהירות לשיח אחר על פי השינויים החברתיים והפוליטיים: ממשבר הקורונה למשבר החברתי על רקע הגזענות בארצות הברית חלפו ימים ספורים, אבל השיח האנטישמי נוכח באותה עוצמה והגורמים האחראיים להפצתו התאימו נרטיבים אנטישמיים להקשר החברתי המשתנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully