וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיחות השלום מתחדשות בשבוע הבא

16.12.2000 / 7:48

יתקיימו בוושינגטון או בקהיר; בפגישה עם שר החוץ אמר ערפאת, כי הוא מעוניין להגיע להסכם עד לעזיבתו של קלינטון את הבית הלבן; גורמים בשמאל: ברק מנסה לחסום הצבת מועמד חלופי

מאת שי שריג

שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים יתחדשו כבר בשבוע הבא בקהיר או בוושינגטון. אתמול נפגשו שוב צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים. בשבוע הבא צפוי ערפאת להיפגש עם בכירים ישראלים. יו"ר הרשות כינס הערב את ההנהגה הפלסטינית כדי להחליט על חידוש המשא ומתן. ערפאת דחה הסתייגויות של בכירים פלסטינים מההחלטה. אבו מאזן יהיה מתאם השיחות מצד הפלסטינים, הנציגים לשיחות יהיו סאיב עריקת ויאסר עבד רבו. הנציגים הישראלים יהיו גלעד שר ושר החוץ שלמה בן עמי.

בראיון לערוץ הראשון אמש, אמר בן עמי: "אנחנו חייבים להבין דבר מאוד פשוט. אנחנו נמצאים במאבק אלים עם הרשות הפלסטינית, שאנחנו לא רוצים ולא יכולים להפוך אותו למאבק אזורי".

שר החוץ הוסיף, כי "ערפאת אמר לקלינטון שהוא רוצה להגיע להסדר בתקופת נשיאותו". בקשר לשאלת זכות השיבה סיפר בן עמי כי בפגישתו עם ערפאת בשבוע שעבר אמר ליו"ר כי "בישראל אין ימין ושמאל בסוגיית זכות השיבה. אין חריץ בישראל דרכו יכול לחדור הטיעון הפלסטיני בנושא". לדברי שר החוץ גם "מבחינתו של ערפאת המוצא מן המצב הזה הוא המוצא המדיני. המוצא המדיני יבסס את הרשות הפלסטינית".

בפגישת השניים במחסום ארז ביקש ערפאת להעביר שלושה מסרים לראש הממשלה, אהוד ברק: קיימת נכונות פלסטינית לדון על הסכם קבע על בסיס הבנות קמפ דיוויד. תאריך היעד להסכם הוא מועד עזיבתו של קלינטון את הבית הלבן, ב-20 בינואר. ערפאת חושש כי הנשיא האמריקאי הבא, ג'ורג' בוש, יוריד את המזרח התיכון לתחתית סדר העדיפויות של הממשל. חשש הקיים גם בצד הישראלי.

משמעות חידוש השיחות היא נכונות של ברק להסכים לפשרות נוספות על אלו שהוסכם עליהן בקמפ דיוויד. בעיקר ויתור ישראלי על השליטה בהר הבית תמורת ויתור פלסטיני על זכות השיבה. בכירים במפלגת העבודה טענו הערב, כי כוונותיו של ראש הממשלה אינן כנות, וכי הוא פתח במהלך כדי לחסום הצבת מועמד אלטרנטיבי של מחנה השמאל.

במקביל לחידוש השיחות יפעלו הצדדים ליישום החלטות ועידת שארם א-שייח', על פיהן תיסוג ישראל מפאתי הערים הפלסטיניות ותסיר את הסגר והפלסטינים ייפעלו לצמצום האלימות. צעדים אלה יחלו כבר ביומיים הקרובים.

הממנוה על ההסברה ברשות, יאסר עבד רבו, אמר כי עדיין מוקדם לדבר על משא ומתן רשמי עם ישראל. לדבריו הפלסטינים מנסים לברר האם יש שינוי בעמדת ישראל והאם יש סיכוי לחידוש צהליך השלום. "לאחר הפגישות הללו, אם הצדדים יחליטו לחדש את השיחות באופן רישמי, הם יסעו לוושינגטון", אמר פקיד פלסטיני לסוכנות הידיעות "רויטרס". ערפאת הביע רצון בפגישה להיפגש עם ברק, כך על פי פרסומים בקול ישראל. עם זאת איימו ברשות "נקשיח את עמדתנו עקב האלימות של חיילי צה"ל.

חידוש המשא ומתן מלווה בהתנגדות עזה מצד ארגוני התנזים והפת"ח, הטוענים כי לא ניתן לחדש אותו כל עוד ישראל, לדבריהם, ממשיכה להתנקש באנשיהם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully