וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנה בחיזבאללה: הפעילות נגד ישראל תצומצם עד הבחירות

15.12.2000 / 18:09

כך על פי דיווחים אמריקאים ואירופאים מלבנון; גורמים רשמיים בארגון מסרבים להודות בהבנה שהושגה; הממשל האמריקאי הבהיר לסוריה ולבנון כי האיום הישראלי החריף; "ישראל תגיב מיד"

מאת שי שריג

שגרירויות ארצות הברית ומדינות אירופאיות בלבנון דיווחו לאחרונה על "הבנה שהושגה בין גורמים בכירים בחיזבאללה לגבי צמצום היקף פעילות הארגון נגד ישראל בתקופה הקרובה עד לתוצאות הבחירות בישראל". זאת כדי להימנע ממצב שבו ישראל תממש את איומיה ותבצע התקפה נרחבת נגד לבנון וסוריה, ערב הבחירות, כפי שעשתה בשנים עברו.

עוד נודע כי גורמים רשמיים בלבנון ובחיזבאללה אינם מוכנים להודות בצורה מפורשת כי הושגה הבנה כלשהי לצמצום פעילות החיזבאללה. עם זאת, החיזבאללה הדגיש מספר פעמים כי הארגון מתחשב במכלול השיקולים הפנימיים והאזוריים, לפני שהוא מאשר ביצוע פעולה כלשהי נגד ישראל. בכירי הארגון, ובהם חסן נסראללה, הדגישו בעבר כי יעשו "הכל" כדי לא לתת לישראל "הצדקה" לפעול בלבנון, לאחר ההישג הגדול שקצרו עם יציאת צה"ל מלבנון.

בתוך כך העביר השבוע הממשל האמריקאי לגורמים בכירים בסוריה ובלבנון "איום ישראלי רשמי אחרון, המזהיר מפני התקפה ישראלית רחבת היקף בלבנון, אם תימשכנה פעולות החיזבאללה". האיום הישראלי החריף הועבר באיגרת שנמסרה לידי שגריר ארה"ב בלבנון, דיוויד סאטרפילד. מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, אף התקשרה ל"גורם לבנוני בכיר" כדי להבהיר את חומרת האיומים הישראליים ומשמעותם.

על פי הפרסומים, הבהירה ממשלת ישראל כי למרות הודעת ההתפטרות של ראש הממשלה, אהוד ברק, היא נחושה להמשיך ולמלא את תפקידה עד לבחירת ראש הממשלה הבא של ישראל, ובכלל זה להגן על יישובי הצפון ועל חיילי צה"ל מפני התקפות החיזבאללה. ארה"ב דאגה להעביר את המסר הישראלי גם לצמרת השלטון בסוריה תוך דרישה לפעול מייד להפסקת פעילות החיזבאללה מתוך שטח לבנון נגד ישראל.

"ישראל תגיב ביד קשה"

מקורות בכירים בארצות הברית גילו, בהצהרות לעיתון סעודי, כי ממשלת ברק הודיעה לשלטון האמריקאי כי אין בכוונתה להעביר אזהרות נוספות שכאלה לסוריה וללבנון, אך הזהירה כי "אם החיזבאללה או כל ארגון אחר יבצע פעולה נוספת נגד חיילי צה"ל או אזרחי ישראל, ישראל תגיב מייד, ביד קשה ובהיקף נרחב".

המטרות שישראל מתכננת לתקוף אם תגיב על פעולות החיזבאללה, כוללות, לדברי אותם בכירים אמריקאים, יעדים אזרחיים חיוניים בלבנון, בהם תחנות חשמל, גשרים, מאגרי מים ודלק ומבנים המוכרים כמעוזים של החיזבאללה. ישראל גם איימה לפגוע במטרות סוריות, בהן טנקים וסוללות טילים סוריות המוצבות בשטח לבנון, מכ"מים ואף מתקנים צבאיים סוריים.

המקורות הוסיפו כי ממשלת ברק עדכנה את ארצות הברית, צרפת, בריטניה ואת מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, בכוונותיה אלו. בממשל הדגישו כי כל פעולה של החיזבללה משטח לבנון מהווה הפרה בוטה של החלטת האו"ם 425, שעל בסיסה נסוג צה"ל מלבנון, באישור האו"ם. ישראל הבהירה כי היא שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בכל האמצעים והצעדים הדרושים לספק הגנה לתושביה ולחיילי צה"ל מפני התקפות החיזבאללה.

"לבנון מתייחסת ברצינות לאיומים"

בתוך כך, שר החוץ הלבנוני, מחמוד חאמוד, אישר אתמול בראיון מביירות, כי שליחים אירופאים, שביקרו לאחרונה בביירות, העבירו מסר ישראלי המזהיר מפני המצב הנפיץ באזור. השר הלבנוני הדגיש כי "לבנון מתייחסת ברצינות לאיומים הללו, במיוחד לאחר שהוכיחה את התנגדותה לשפת השלום".

בכירי החיזבאללה שבו והבטיחו להמשיך לפעול לשחרור חוות שבעא ולשחרור כל האסירים המוחזקים בישראל. סגן מנהיג החיזבאללה, נעים קאסם, אמר בתגובה לאיומים הישראליים לתקוף את לבנון, כי ארגונו יגיב בעוצמה רבה על כל התקפה ישראלית בלבנון.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully