וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטפלות בנפגעות תקיפה מינית: אנחנו פוחדות

15.12.2000 / 17:21

בכנס שנערך בבית החולים "אסף הרופא" גילו אחיות רופאות ועובדות סוציאליות כי הן חוששות ללכת לבד ולתת אמון בגברים; קבוצת תמיכה מיוחדת שהוקמה מכנסת את הצוות המטפל אחרי כל מקרה

מאת מוטי גל

"אנו תומכות אחת בשנייה, אחרת לא נוכל להמשיך לתפקד", כך אמרו אתמול מטפלות בנפגעות תקיפה מינית, בכנס מיוחד שהתקיים במרכז הרפואי "אסף הרופא". קבוצת תמיכה שתסייע בהתמודדות הוקמה על ידי ד"ר אנה פדואה, רופאת נשים, ואורנה לוי, אחות אחראית במחלקת נשים. "לאחר שהצוות מסיים לטפל בנפגעת אונס או תקיפה מינית, אנו נפגשות, פורקות את הטראומה שחווינו כצוות מטפל, בוכות ומתחזקות", סיפרו השתיים.

הכנס הארצי בנושא "הגישה לנפגעת תקיפה מינית כמקרה מיון גניקולוגי" הוא יוזמת מחלקת הנשים ב"אסף הרופא" ומרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב. זהו הכנס המקצועי הראשון בישראל שהתקיים בהיקף כה נרחב. כוונת היוזמים הייתה להביא לטיפול אחיד, ולדאוג להדרכת רופאים בנושאי ביצוע שלבי הטיפול השונים: איסוף הראיות, טיפול אנטיביוטי לנפגעות, ועוד.

במסגרת הכנס דנו המשתתפים בהתמודדות הצוות המטפל עם פחדיו לאחר המפגש עם הנפגעת. אחיות, רופאות, עובדות סוציאליות ופסיכולוגיות המטפלות בנפגעות, מוצאות עצמן לא פעם חוששות לצאת למגרש החנייה החשוך, לצעוד ברחוב לבד או לתת אמון בגברים. הזדהותן הרבה עם הנפגעות גורמת להן לעתים ל"טראומה משנית".

המטפלות מנסות להתמודד עם תופעות אלו באמצעות מפגשי תמיכה המתקיימים לאחר כל טיפול. "זוהי מעין שיגרה שיצרנו לעצמנו כדי שיהיה לנו כוח להמשיך ולטפל בנזקקות", הסבירה ד"ר פדואה. במקרה הצורך, מוזמנות לפגישה גם פסיכולוגית או עובדת סוציאלית אשר מסייעות לצוות לפרוק את מצוקותיו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully