וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שריד: האפשרות שפרס יתמודד נשקלת ברצינות

15.12.2000 / 10:35

השניים ישובו וייפגשו בשבוע הבא; המועמד הנצחי זקוק לחתימתם של עשרת חברי מרצ כדי להציב את מועמדותו בבחירות; גם בשינוי תומכים; הח"כים הערבים טרם החליטו

מאת הלית לוי וגלי סימן טוב

יו"ר תנועת מרצ, יוסי שריד, נועד היום עם השר לפיתוח אזורי, שמעון פרס - מי שהוזכר בימים האחרונים כמתמודד פוטנציאלי על ראשות הממשלה. הפגישה נערכת ביוזמתו של השר פרס, ובסופה אמר שריד כי האפשרות נשקלת ברצינות. "אני לא עיוור, פרס לא עיוור, בדיוק כמו שברק לא עיוור. אנחנו רואים מה מצב ראש הממשלה והמדינה", צוטט שריד בגלי צה"ל. השניים ישובו וייפגשו בשבוע הבא.

נכון לימים אלו מרצ היא המפתח להתמודדות אפשרית של פרס - החוק לבחירה ישירה קובע, כי במקרה של בחירות מיוחדות לראשות הממשלה, צריך מועמד להשיג עשר חתימות של חברי סיעה אחת. ברגע זה מרצ היא היחידה שיכולה לעזור לו.

למרצ אין עדיין החלטה עקרונית האם לתמוך בברק או להציב מועמד שייצג את מחנה השלום. אם ברק לא יצליח לגבש הסכם שלום עם הפלסטינים עד למועד הבחירות, אומרים במרצ, הסיעה תפעל להצבת מועמד אחר מהשמאל. בימים האחרונים, מתקיימים מגעים לא רשמיים אך בהחלט אינטנסיביים, בין מרצ לבין ראשי הסיעות הערביות בדבר הצבת מועמד משותף. פרס הוא בין השמות שהועלו.

רוב חברי הכנסת של מרצ רואים בפרס מועמד ראוי ומתאים לייצג את קהל הבוחרים של המפלגה. ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה כי על מרצ יש לחצים גדולים. "אנו מחוייבים להסכם שאומרים שברק מביא, זאת תהיה אחריות כבדה לא לתת לזה סיכוי, מצג שני פרס הוא יקיר השלום ואנחנו מחוייבים לשלום".

ישנם חברים אחרים במרצ המתנגדים למהלך כזה, בטענה כי פרס בכל מקרה לא יכול לנצח. לדבריהם, פנייתו למרצ נובעת מהצורך בתמיכה כספית למימון מסע הבחירות שלו.

ממתינים בדריכות

במרצ, כמו גם בסיעות הערביות, ממתינים בדריכות לקראת ההחלטה ביום שני על פיזור הכנסת. לפני זה, אף אחד לא ימהר להכריז על תמיכה או התמודדות. אפשרות שנתניהו יפרוש או יתמודד, שש"ס תשנה את דעתה, שיוצב מועמד ערבי יחיד, כל אלו שיקולים שנלקחים בחשבון.

בסיעות הערביות עוד לא החליטו איזה מועמד, אם בכלל, יוצב מטעמן. ח"כ אחמד טיבי הכריז השבוע על מועמדותו לראשות הממשלה, אולם ספק אם יזכה לתמיכה גורפת. בפגישה שהתקיימה השבוע ביוזמת סיעת חד"ש, לא הובילה להחלטה. פגישה נוספת צפויה בתחילת השבוע. פרס, אומרים שם, הוא מועמד ראוי אך בעייתי. הציבור הערבי עדיין זוכר לו את האירוע בכפר קנא במבצע ענבי זעם, ויתקשה להצביע עבורו. יחד עם זאת, המועמדים האפשריים האחרים שהועלו עד כה אינם מעוררים התלהבות. נכון לעכשיו מועמדותו של פרס לא נפסלת על סף, אולם היא תותנה בקמפיין שידגיש את נושא השלום.

חברי מפלגת שינוי לא פוסלים אף הם על הסף את מועמדותו של פרס. "הוא בהחלט מועמד מתאים וראוי המציג אלטרנטיבה אחרת לקו שמייצג אהוד ברק התומך בהסכמי קבע בגישת 'הכל או כלום', בעוד שפרס תומך בהסכמים חלקיים", אומר ל"וואלה חדשות" בכיר במפלגה. לדעה זו הצטרפו גם חברי כנסת אחרים מסיעתו, למרות שחלקם חוששים כי יעשה לפרס עוול אם יחליט להתמודד שוב על ראשות הממשלה. לדעתם זהו קרב בו אין לו סיכוי לנצח, ומן הראוי שמחנה השמאל יתאחד מאחורי אהוד ברק.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully