וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"המו"מ יחודש על פי הבנות קמפ דיוויד"

15.12.2000 / 7:26

כך טוענים מקורות פלסטינים בתום פגישת בן עמי-ערפאת במחסום ארז; טוענים: ישראל נכונה לוויתורים גדולים יותר מאלו שהציגה בקמפ דיוויד; שר החוץ הגדיר את הפגישה כ"טובה מאוד"

מאת שי שריג

שר החוץ, שלמה בן עמי, הגדיר כ"טובה מאוד" את פגישתו עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, שהתקיימה אמש במחסום ארז. בפגישה נכחו גם ראש לשכתו של ראש הממשלה, גלעד שר, ראש השב"כ, ישראל חסון, ומקורביו של ערפאת, יאסר עבד רבו ומוחמד דחלאן. בגלי צה"ל דווח כי שני הצדדים החליטו ליישם את הבנות שארם ולחדש את המו"מ על בסיס קמפ דיוויד. הפגישות הללו התאפשרו בתום שבוע של מאמצים קדחתניים, חשאיים ברובם, בין שני הצדדים.

לטענת הפלסטינים, ישראל מסכימה לוויתורים גדולים מאלו שהוצגו בקמפ דיוויד בנושא ירושלים וההתנחלויות בתמורה להסכמה פלסטינית לדחות את הדיון בזכות השיבה. בישראל סירבו להגיב על הידיעות הללו.

על פי הפרסומים, אמור היום השר אמנון ליפקין שחק להיוועד עם ערפאת, אולם מלשכתו נמסר כי בלוח הזמנים של השר לא מתוכננת כל פגישה.

מקורות בכירים ברשןת אומרים כי ישראל וארה"ב מדגישות את רצינותן לפעול להשגת הסכם קבע עם הרשות הפלסטינית לפני תום מועד כהונתו הרשמי של הנשיא קלינטון בבית הלבן ולפני הבחירות הצפויות בישראל. לדברי המקורות, ישראל משגרת לצד הפלסטיני מסרים כי היא רצינית בכוונותיה לקדם את התהליך המדיני ולהציע רעיונות חדשים.

ערפאת אמר אתמול עם שובו לעזה מביקור במרוקו, אלג'יריה ולוב, כי הנשיא קלינטון יקדיש את פרק הזמן שנותר לו לסיום כהונתו לקידום תהליך השלום בערוץ הפלסטיני.

שר התכנון הפלסטיני, הד"ר נביל שעת', מאשר הבוקר כי מתנהלים מגעים בין ישראל לפלסטינים, אך הוא מביע ספקנות רבה באשר לסיכויי השגת הסכם בקרוב: "קשה מאוד להגיע להסכם עם ישראל בתקופת הנשיא קלינטון", והוסיף: "אינני יודע על מועד קרוב כלשהו לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים. לא נסכים לחזור לשיחות כבעבר, אלא בתנאים טובים יותר".

"ברק יכריז על נסיגה מלאה מעזה ופירוק ההתנחלויות"

השבועון "כול אלערב", היוצא לאור בישראל, מפרסם הבוקר מפי מקורות פלסטיניים יודעי-דבר, כי ממשלת ישראל ואהוד ברק עומדים להציע בקרוב יוזמה מדינית חדשה במטרה להביא לרגיעה בשטחים ולהשיב לתקנם את היחסים עם הרשות ועם מדינות ערב, שניתקו או הקפיאו היחסים עמה מאז פרוץ מהומות אל-אקצה. היוזמה החדשה נועדה, לטענת המקורות, להגביר את סיכויי ברק במגזר הערבי בישראל לקראת הבחירות. לדבריהם, ברק ייפגש עם ערפאת כדי לדון בדרכים לביצוע הסכם חדש בין הצדדים, כפשרה לקראת פתרון קבע.

מקור פלסטיני יודע-דבר טוען, כי יוזמתו החדשה של ראש הממשלה ברק כוללת נסיגה מלאה מרצועת עזה, פירוק כל ההתנחלויות ברצועה ופתיחת הגבול עם מצרים תוך השארת כוח פיקוח אמריקאי-ישראלי בנקודות מסוימות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully