וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביילין: ישראל לא תענה לדרישות המופרזות של נסראללה

14.12.2000 / 21:30

שר המשפטים הגיב לרשימת הדרישות הארוכה אותה פירט אמש מנהיג החיזבאללה בתמורה לשחרורם של החטופים הישראלים; נסראללה הכחיש את הפרסומים כי ארגונו יסתפק בשחרור 19 אסירים לבנוניים

מאת שי שריג

שר המשפטים, יוסי ביילין, אמר הערב כי ישראל לא תענה לדרישות שהציג אתמול, מנהיג החיזבאללה השייח חסן נסראללה, בנוגע לשחרור שלושת החטופים. "נסראללה מציג דרישות מופרזות בתור עמדת פתיחה, וכדי להגיע להסכם צריך לנהל משא ומתן", אמר ביילין בתום פגישה שקיים הערב עם משפחות החיילים.

נסראללה דחה אתמול את הפרסומים בכלי התקשורת השונים על עסקה קרובה בין ישראל לבין החיזבאללה, אך הדגיש כי אם ישראל תיענה לדרישות הארגון, "עסקה יכולה להתבצע כבר מחר".

אמש בתום סעודת שבירת הצום של חודש הרמדאן, הבהיר נסראללה מה הן דרישות הארגון מישראל: שחרור כל האסירים הערבים המוחזקים בבתי הכלא בישראל, החזרת גופות אנשי ההתנגדות שנהרגו בלבנון בנסיבות שונות ונלקחו לשטח ישראל, קבלת מידע מפורט מישראל על גורל לבנונים שעקבותיהם נעלמו בשנים האחרונות ומסירת מפה מלאה של שדות המוקשים שהניחה ישראל בדרום לבנון ובבקאע המערבי לפני נסיגתה.

נסראללה הכחיש את הידיעות שדיברו על שחרור החיילים הישראלים תמורת 19 האסירים הלבנונים ואמר: "אל תאמינו לזה. אנו מעונינים בשחרור כל אסיר המוחזק בבתי הכלא של האויב, בין אם הוא לבנוני, פלסטיני, סוריה או ירדני". עוד הדגיש נסראללה כי החיזבאללה ימשיך לפעול לשחרור חוות שבעא וכל אדמה נוספת השייכת ללבנון, בתמיכת סוריה.

בהתייחס לפרסומים בימים האחרונים בנושא התיווך הגרמני אמר נסראללה: "אינני מתכוון לומר אם הידיעות בנושא זה נכונות או לא. החיזבאללה לא חשף שום פרט על מצב החטופים הישראלים משום שלכל פרט מידע יש מחיר, עד שהישראלים יבינו כי לא ניתן לקבל מידע ללא תשלום מחיר. יכולנו לדרוש מחיר מדיני, אך לא דרשנו זאת, משום שאיננו מעונינים לסבך את העניינים". בדבריו האחרונים רמז נסראללה לדרישת ארגונו לנסיגה ישראלית מחוות שבעא.

מקור לבנוני: החיילים חיים, אך במצב קשה

אתמול פירסם העיתון לבנוני "אלמוסתקבל" בכותרתו הראשית כי "השבויים הישראלים חיים; עסקת החילופים - בקרוב". היומון נמצא בבעלותו של ראש ממשלת לבנון, רפיק אלחרירי.

ממידע בלעדי שהגיע לעיתון, הנשען על מקורות יודעי-דבר המצויים בפרטי המהלכים הקשורים לתיווך הגרמני בין ישראל לבין החיזבאללה, עולה כי עסקת חילופי השבויים תצא לפועל בקרוב. הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, הגיב על דברי נסראללה ואמר: "המשא ומתן נמצא רק בחיתוליו. זהו קשר ראשוני, על נסראללה להבין שאנו דורשים בעיסקה גם את שחרור רון ארד".

גורמים ישראלים אמרו אמש כי צוות התיווך הגרמני העביר מסרים בין ישראל לבין הארגון, תוך דרישה ישראלית כי נציג הצלב האדום יפגוש בחיילים החטופים. בישראל לא מופתעים מהעליה בדרישות החיזבאללה. יעקב אביטן, אביו של החייל החטוף עדי אביטן, אמר כי, "כנראה נצטרך לחכות ולשמוע אישור רשמי על הנעשה מהממשלה".

המקורות הלבנונים חשפו, כי שלושת החיילים הישראלים, שנחטפו בידי החיזבאללה "נמצאים בחיים, למרות מצבם הבריאותי הקשה כתוצאה מפגיעותיהם במהלך מבצע החטיפה". מידע זה סותר את הדיווחים שהתפרסמו עד כה, ואשר רמזו כי לפחות אחד מהחיילים מת מפצעיו. לעיתון נודע, כי לאחר חטיפתם "הם עברו ניתוחים". העיתון לא מביא פרטים נוספים על מצבם הבריאותי של החטופים ולא מציין מה עלה בגורלו של אלחנן טננבאום. לאיראן יש חלק חשוב במגעים שהכשירו את הקרקע לתיווך הגרמני - מדגישים המקורות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully