וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו לוחץ על ש"ס: לא אתמודד אם הכנסת לא תתפזר

15.12.2000 / 6:50

"לא ביקשתי את חוק נתניהו. בלי הכרעה בכנסת אין ממשלה אפקטיבית" אמר; בש"ס עדיין מתעקשים: "לא נפזר הכנסת, יש גבול למה שמועמד יכול להכתיב למדינה"

מאת אסף לוי ולירון מרוז

מועמד הליכוד לראשות הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אמש כי יתמודד רק במסגרת של בחירות כלליות: גם בחירות לראשות הממשלה וגם בחירות לכנסת. לדבריו, אין טעם בהתמודדותו אם הכנסת לא תפזר את עצמה. נתניהו יבקש מחברי סיעתו להפיל את "חוק נתניהו", שעבר השבוע בכנסת בקריאה טרומית, וקרא לש"ס לתמוך בחוק לפיזור הכנסת.

"במצב השיתוק הנוכחי בו נתונה הכנסת שום ראש ממשלה לא יכול לתפקד. לכן זה הדבר הנכון מבחינתי לעשות. יש אמנם חוק מוזר, שהחליטו אפילו לקרוא אותו על שמי, מבלי שביקשתי אותו ואני בכלל לא רוצה אותו. אני משוכנע אמנם שאבחר לראשות הממשלה, אבל אני לא רוצה להיות ראש בלי גוף. בלי הכרעה בכנסת לא ניתן לקיים ממשלה אפקטיבית, בה יוכל ראש ממשלה להוביל את המדינה ולהוציא אותה מהמצוקה בה היא נתונה. אני לא מעוניין בניצחון לשם ניצחון", אמר נתניהו בראיון לערוץ 2.

"אני לא מכופף ידיים ולא נותן אולטימטום. ש"ס תחליט לבד, אני רק מקווה שהיא תחליט כפי שנכון לעשות. אני, בכל מקרה, אתמודד רק אם אוכל להנהיג את המדינה. אין טעם לקיים בחירות אם השאלה שתעסיק את כולנו אחר כך היא כמה זמן ישרוד ראש הממשלה. אני לא מעוניין בתרגילי הישרדות, צריך הכרעה ברורה עם יכולת תפקוד. אם מפלגת העבודה מאמינה בדרכה אם היא חושבת שיש לה מנדט אמיתי מהציבור, אדרבא, שתעמיד את הדרך שלה מול זו של הליכוד".

לשאלה האם על ש"ס לוותר על מנדטים עבורו אמר נתניהו: "אולי הם ירוויחו בכלל, אי אפשר לדעת. אבל זה לא משנה, מצבה של המדינה הוא שקובע".

"נתניהו רוצה לגרור את המדינה לבחירות מיותרות"

בתגובה להודעתו של נתניהו הודיעה ש"ס כי "נמשיך את חקיקת חוק נתניהו עד לקריאה שניה לשלישית. לנתניהו יש זכות להחליט כרצונו. אם נתניהו לא רוצה - לא צריך, גם שרון יכול לנצח את ברק". עם זאת אמר יו"ר הסיעה, אלי ישי כי ש"ס עשויה לשקול את עמדתה מחדש.

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר בתגובה להכרזת נתניהו: "יש גבול למה שמועמד בודד יכול להכתיב למדינה שלמה. ש"ס כבר הודיעה שהיא הולכת לכיוון חוק נתניהו ולא לפיזור הכנסת. אם הוא לא מתמודד, אין טעם לחוק נתניהו".

אריאל שרון הודיע אמש כי הוא ממשיך כרגיל בהתמודדות לקראת הפריימריז בליכוד שיתקיימו ביום שלישי הבא. ח"כ לימור לבנת (ליכוד) אמרה כי היא מברכת את נתניהו על החלטתו "הנבונה והנכונה". ח"כ דני נווה (ליכוד) אמר כי "החלטתו של נתניהו נבונה בנסיבות האלה. הליכוד לא ייתן את ידו לתרגיל של ברק. צודק נתניהו בדרישתו לפזר את הכנסת".

כתבתנו הלית לוי מוסיפה:

בתגובה רשמית, מישראל אחת, נמסר כי "נתניהו הישן לא השתנה בשום דבר. באמצעות הפחדה וסחיטות הוא מנסה לגרור את המדינה למערכת בחירות יקרה ומסורבלת בזמן חירום".

בסביבתו של ראש הממשלה אהוד ברק אומרים הערב כי "מאחורי הצעד של נתניהו, מעבר לנתונים שהוא מציג, עומדת הערכה, תחושה ואולי אפילו ידיעה, שהסכם עם הפלסטינים נראה היום אפשרי יותר משהוא נראה לפני כמה ימים. נתניהו לא רוצה להתמודד עם אהוד ברק בפברואר, כשכמה ימים לפני כן ברק מצליח להביא הסכם או מסמך עקרונות".

יו"ר הקואליציה, אופיר פינס אמר כי "אנחנו לא מתנגדים לבחירות כלליות, אך בשיטת הבחירה הישירה, הבחירות הכלליות יובילו אותנו שוב לאותה כנסת מפולגת ומפוצלת. נתניהו, שמודה שכל ראש ממשלה יתקשה לתפקד במבנה הקיים של הכנסת, צריך להצטרף לתומכים בביטול הבחירה הישירה ולא להשתמש במניפולציות מכוערות לפיזור הכנסת, רק בכדי לחזור אחרי הבחירות למצב דומה".

הפריימריז בליכוד ייערכו בשני מסלולים נפרדים

מוקדם יותר היום החליט יו"ר ועדת הבחירות של הליכוד, השופט בדימוס אורי שטרוזמן, כי הבחירה לתפקיד יושב ראש תנועת הליכוד והמועמד לראשות הממשלה, תעשה ביום שלישי בשני מסלולי בחירה נפרדים.

במסלול אחד יתמודדו על התואר רק חברי הכנסת של הליכוד, ובמסלול השני יוכל להתמודד כל אדם, גם בנימין נתניהו שאינו חבר כנסת.

ההחלטה, איזה תוצאת מסלול תהיה קובעת תלויה בהחלטת הכנסת אם לאשר עד יום שלישי בבוקר את "חוק נתניהו" שיאפשר לו להתמודד מול אהוד ברק. אם הכנסת תאשר במועד את החוק הזה, אזי תערך בליכוד הצבעה רגילה, בה יתמודדו כל המועמדים בהם גם נתניהו.

יו"ר הליכוד, אריאל שרון, הודיע בתגובה להחלטה: "זהו פיתרון חכם והוגן".

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully