וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לכבוד הסגירה הרשמית - יפתח הכור בצ'רנוביל עוד פעם אחת

14.12.2000 / 16:32

אנשי הכור עובדים מסביב לשעון כדי להפעיל מחדש את גנרטור מספר שלוש, שיסגר זמן קצר אחר כך בטקס חגיגי; הטקס יועבר בשידור חי בטלוויזיה ויקחו בו חלק עשרות אנשים


יומיים לפני הסגירה הרשמית של תחנת הכור האטומי בצ'רנוביל, מהנדסים עובדים מסביב לשעון על מנת להפעילו מחדש. הכור נסגר בשבוע שעבר בשל בעיות טכניות, אולם גורמים באוקראינה מנסים כעת להפעיל מחדש את 'גנרטור מספר שלוש', כדי שהעולם יוכל לראות בעוד יומיים בטקס חגיגי כיצד מכבים אותו.

הכור האחרון בצ'רנוביל מספק לאוקראינה כחמישה אחוזים מהחשמל. בשנת 1986 היה במקום פיצוץ גדול שגרם למותם המידי של 30 כבאים ולהתפזרות ענן רדיואקטיבי במקום, ולילודה של בעלי מומים רבים.

דובר התחנה, סטניסלב שקסטלו, אמר כי לא נותר זמן כדי לפתוח מחדש את הכור בצורה מלאה, לכן הטכנאים מתכננים לפתוח אותו רק בצורה סימבולית. "הכור לא יהיה קשור לרשת החשמל הארצית. הטכנאים מבקשים רק לפתוח אותו במינימום כוח והם יעשו זאת בסביבות חצות", אמר שקסטלו.

טקס הסגירה ביום שישי ייערך בחגיגיות רבה, בבירה האוקראינית - קייב ובהשתתפות הנשיא ולדימיר קוצ'מה ונכבדים אחרים. הטקס אף יועבר בשידור חיי בטלוויזיה.

גורמים בכור מעריכים כי סגירתו לא תסיר ממנו את הסכנה. "כאשר אתה סוגר את הבלוק האחרון, סכנת הקרינה אינה נעלמת. העובדה היא שיש עדיין כמות אדירה של קרינה שנותרה במקום".

האיחוד האירופאי אישר היום הלוואה בת 585 מיליון דולר על מנת לסייע לבנות כור חדש הקרוי K2R4 , בנוסף ל-215 מיליון נוספים שהובטחו מהבנק האירופאי לשיקום הכור ופיתוחו.

"ההחלטה הזו לסגור את הכור תלווה אותנו לאורך המאה הבאה. זה מאוד סימבולי שאנחנו נכנסים למילניום החדש ללא צ'נוביל". אמר דובר הכור.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully