וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: קפה יכול למנוע סרטן בשלפוחית השתן

14.12.2000 / 12:09

החוקרים גילו כי סיכוייהם של אלה המעשנים ואינם שותים קפה לפתח סרטן השלפוחית הם פי שבע מאלה השותים קפה; סרטןשלפוחית השתן הוא קטלני ושכיח בעיקר בקרב גברים

מאת מוטי גל

קפה וסיגריות נמנים על האויבים הגדולים של האנושות במאה העשרים. עישון הסיגריות גורם למחלות סרטן כמעט בכל איבר אפשרי בגוף, בעוד הקפה תורם למחלות לב וכלי דם. אבל, מהפך: מחקר חדש מגלה כי שתיית קפה עשוייה להגן על מעשנים מפני סרטן שלפוחית השתן, סוג קטלני ושכיח במיוחד של המחלה בקרב גברים.

אבחון מוקדם של סרטן שלפוחית השתן, שקלושים הסיכויים להחלים ממנו, עשוי להאריך את תוחלת החיים באמצעות טיפול ניתוחי משולב עם כימותרפיה והקרנות. אחד מגורמי הסיכון המובהקים הגורמים לסרטן שלפוחית השתן הוא עישון, אם כי גם חשיפה לרעלנים אחרים עשוייה להביא למחלה.

המחקר החדש שנערך בספרד כלל 497 נחקרים שסבלו מסרטן שלפוחית השתן. אלה הושוו לקבוצה של 1,100 אנשים בריאים. כולם נשאלו באשר להרגלי שתיית הקפה והעישון שלהם. החוקרים מצאו כי סיכוייהם של אלה המעשנים ואינם שותים קפה לפתח סרטן השלפוחית הם פי שבע מאלה השותים קפה. לחוקרים עדיין לא ברור כיצד שתיית הקפה מגינה על המעשנים מפני התפתחות הסרטן. המחקר פורסם בגליון האחרון של הירחון לאפדימיולוגיה, היוצא לאור בלונדון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully