אמזון הישראלי וטייק אווי של פלאפל: דיון הממשלה על הסופרמרקטים

במהלך הישיבה הטלפונית עלה נושא הסופרמרקטים והמרכולים. לוין הציע שירות משלוחים המוני שאותו כינה נתניהו: "אמזון ישראלי". חוטובלי וסמוטריץ' הלינו שמשלוחי הסופר אינם יעילים, ודרעי תמך בהגבלת ההגעה לרכישת מזון לפעם ביום. כך התנהלה הישיבה על החמרת המגבלות

בווידאו: כינוס ראשון של ועדת הקורונה (צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: אביחי ברוך)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן את האפשרות להקים שירות משלוחים ארצי של מוצרי תרופות ומזון, כדי לאפשר התמודדות ארוכת טווח עם הגבלות התנועה והסגר בעקבות התפשטות הקורונה - כך נודע לוואלה! NEWS. אמש, בישיבת הממשלה הלילית בה נידונה החמרת האכיפה והמגבלות של תקנות שעת חירום, עלה נושא הסופרמרקטים והמרכולים, והשר יריב לוין הציע להקים שירות משלוחים המוני שיאפשר הזמנה מרחוק. לדברי גורמים שנכחו בדיון, נתניהו הביע תמיכה ברעיון אותו כינה "אמזון ישראלי" ואף הציע לפנות למייסד מובילאיי, אמנון שעשוע, כדי שירכז ויוביל את הפרויקט וביקש מראש המל"ל מאיר בן שבת לקדם את הנושא.

"חייבים להסדיר את הסופרמרקטים והפארמים לשיטה של הזמנה מרחוק, אם לא שליחים אז שיהיו חבילות מוכנות שרק אפשר לבוא ולקחת. אין שום הגיון במצב שאנחנו מביאים אנשים לסופר והם הולכים לקופאית שאם היא חלתה תדביק את כולם", אמר לוין בדיון, לפי מספר גורמים שהשתתפו בו. הוא הציע לקדם מהלך מהיר של יצירת מרכז הזמנות ארצי וגיוס עובדים לאריזה כדי "לבטל את עניין הקופאית ותור בקופה ונקטין את כל האירוע".

נתניהו הביע תמיכה ברעיון ואמר כי "אין בארץ שירות משלוחים אפקטיבי. בארה"ב יש. שאלנו את הסופרמרקטים אם הם יכולים לשלוח. הבנתי שהתשובה מאוד מוגבלת". השר בצלאל סמוטריץ' התריע שמדובר במהלך שמצריך אלפי עובדים שדורש הכנות שיימשכו לפחות חודש, וזה לא ייתן מענה להסגר הנוכחי, ואילו השרה ציפי חוטובלי סיפרה ש"כבר עכשיו אומרים לאנשים שהמשלוחים מהסופר יגיעו תוך חמישה ימים". נתניהו הסכים: "לא נוכל לייצר את זה מיד, אבל אם נהיה באירוע הזה בטווח ארוך נצטרך ליצר את האמזון שלנו עם המערכות שלנו. לדעתי שעשוע יכול לעשות את זה בדקה. צריך לתת את זה כפרויקט, זה פרויקט נחוץ, הרעיון מצוין". הוא ביקש מראש המל"ל לרשום בפניו את קידום הנושא.

עוד בוואלה!

איך אסי שיכנע את עדי בוזגלו להביא עוד ילדה לעולם?

לכתבה המלאה
דיונים סוערים על נושא המשלוחים (צילום: רויטרס)

בהמשך הדיון עברו השרים לעסוק בשאלה האם צריך והאם אפשר להגביל את מספר הפעמים שבהם אדם או משק בית יכולים ללכת לסופרמרקטים או לבתי המרקחת. "אפשר ללכת עשר פעמים לסופרמרקט באותו יום? אנשים ישתמשו בזה כדי לעשות ספורט", אמר נתניהו והציע להגביל את הביקורים לפעם אחת ביום בלבד. השרה גילה גמליאל הביעה התנגדות והסבירה ש"אנשים נמצאים כל היום בבית וצורכים יותר", ואילו השרים זאב אלקין ובצלאל סמוטריץ' התריעו שיהיה קושי גדול באכיפה של ההגבלות ושפרסום הנחיה מבלי שיש דרך לאכוף אותה רק יבלבל את הציבור ויחטיא את המטרה.

מנגד, השר אריה דרעי הביע תמיכה נלהבת בהגבלת ההגעה לסופרמרקטים גם ללא יכולת אכיפה. "חייבים להגביל. אני בבידוד, רואה מהמרפסת של הבית שלי כל היום אנשים הולכים למכולת חוזרים. רוב הציבור יקשיב", אמר. השר יובל שטייניץ הציע להגביל את הביקור בסופרמרקטים לפעם-פעמיים בשבוע בלבד: "אנשים יחשבו פעמיים אם ללכת. חלק גדול מהאנשים עושים קניה שבועית ממילא ואם יש אנשים שעושים שלוש קניות בשבוע הם ידעו גם לרכז את זה לפעם אחת". ההצעה של שטייניץ עוררה התנגדות נחרצת מצד שאר השרים, ובסוף הוחלט להגביל לפעם ביום למשק בית.

בהמשך הדיון השרים דנו גם בהגבלות על משלוחי מזון ממסעדות ונתניהו הדגיש שיותר רק משלוח ולא איסוף מהמסעדות עצמן. השרה ציפי חוטובלי ביקשה להחריג דוכני פלאפל, ואמרה ש"אין שם תורים או כלום". נתניהו השיב בשלילה: "התשובה היא לא. שחמישה כאלה (דוכני פלפאל) יתאגדו ביחד למשלוחים. המסעדות יודעות שאם הן רוצות להמשיך להתקיים הן צריכות להתארגן על משלוחים". השר שטייניץ סיכם את החלק הזה של הדיון באומרו: "במקום טייק אווי יהיה סנד אווי".

ליצמן ביקש להחריג בתי כנסת, נתניהו סירב

בישיבת הממשלה הלילית, שארכה יותר משש שעות, הממשלה אישרה את החמרת התקנות לשעת חירום והחלת אכיפה על מי שיפר את הגבלות התנועה במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה. במהלך הדיון הטלפוני התברר כי שר הבריאות יעקב ליצמן ביקש ממשרד המשפטים להחריג את התפילה בבתי הכנסת מהתקנות המחמירות החדשות, ולהמשיך בהנחיות הקודמות שאפשרו תפילה של עד עשרה מתפללים. כשראש הממשלה בנימין נתניהו שמע על כך, הוא הביע התנגדות נחרצת ודרש שבתי הכנסת ייסגרו ותותר רק תפילה בשטח פתוח, עד לעשרה אנשים, במרחק של שני מטרים מאדם לאדם.

"בבית הכנסת יש את מקדם ההדבקה הגבוה ביותר, ביחד עם מועדונים וחנויות", אמר נתניהו בהתאם לנתוני מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה במשרד הבריאות שפורסמו אתמול, לפיהם 29% מחולי הקורונה שאובחנו בישראל נדבקו בבתי כנסת ובישיבות. "זה מוקד עצום של הדבקה. אין ברירה", הוסיף.

שר הבריאות ליצמן השיב: "ברגע שאנחנו שומרים על שני מטר אני לא רואה שיש צורך לשנות". ראש הממשלה התעקש שיש בכך צורך והבהיר כי "אם צריך שאקח אחריות על זה, אני אקח את האחריות על זה". בשלב זה השרה מירי רגב ביקשה לדעת אם ההגבלה תהיה זהה גם למסגדים ונתניהו השיב שכן.

השר יריב לוין גיבה את עמדת נתניהו ואמר כי "במצב הזה להגיד לאנשים אל תהיו פה ואל תהיו שם ואז מאפשרים להם להתגודד איפשהו, זה בלתי סביר לחלוטין". גם השר רפי פרץ הוסיף כי "בהרבה בתי כנסת ככה נוהגים. מתפללים בחוץ". נתניהו הבהיר את עמדתו שיש לסגור את בתי הכנסת ולאפשר רק תפילה בחוץ בתנאים המצוינים, והשר ליצמן הודיע שהוא מתנגד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully