הקורונה הגיעה לסוריה, ועשויה להתפשט במהירות במדינה החרבה

הרשויות בדמשק סגרו בתי ספר, אוניברסיטאות, מסעדות, בתי קולנוע ואולמות אירועים, והשביתו את שירותי התפילות. לאחר תשע שנים של מלחמה, להתפרצות הווירוס עלולת להיות השלכות הרסניות, במיוחד בשטחי המורדים. החשש הוא שגם המיליציות האיראניות יאיצו את ההתפשטות

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

ממשלת סוריה אישרה אמש (ראשון) מקרה ראשון של נגיף הקורונה בשטחה, בצל החשש שהווירוס יתפשט במהירות במדינה מוכת המלחמה. החולה היא צעירה בת 20, שחזרה מחו"ל.

בשבוע שעבר הגבירו הרשויות בדמשק את האמצעים למניעת התפשטות הווירוס הקטלני, והורו על סגירת בתי ספר, אוניברסיטאות, מסעדות, בתי קולנוע ואולמות אירועים, והשביתו את שירותי התפילות. הן גם הפסיקו או צמצמו את העבודה במוסדות ממשלתיים, והתנועה בין המחוזות השונים תיפסק בשלישי. בשבוע שעבר דחה המשטר את הבחירות לפרלמנט, שהיו אמורות להתקיים בחודש הבא, עד להודעה חדשה.

לאחר תשע שנים של מלחמה, שבה נהרגו מאות אלפי בני אדם ונהרסו התשתיות, החשש הגדול הוא שלהתפרצות במדינה יהיו השלכות הרסניות, במיוחד באזורים שמחוץ לשליטה במשטר. אלו כוללים את מעוז המורדים הגדול האחרון, באידליב שבצפון-מערב סוריה, שבו מחנות עקורים צפופים, ואת שטחי הכורדים בצפון-מזרח.

דובר מטעם ארגון הבריאות העולמי הזהיר בתחילת החודש כי ייתכן ש"למערכות הבריאות השבריריות של סוריה אין להן את היכולת לאתר ולהגיב" להתפרצות, שהפכה כבר למגיפה.

עוד בוואלה!

קולומביה: עשרות הרוגים ופצועים במהומות בכלא בשל התפשטות הקורונה

לכתבה המלאה
פעולות חיטוי בבית ספר בדמשק, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

גורמי רפואה חוששים שהמדינה גם חשופה לנגיף מאלפי הלוחמים השיעים ששולחת איראן לסיוע לסוריה, ואלפי עולי רגל שיעים מאיראן נוהגים לבקר בדמשק. המצב באיראן הוא החמור ביותר במזרח התיכון, והיא בעלת הברית הקרובה ביותר של סוריה. ממנה התפשט הנגיף למדינות אחרות באזור.

למיליציות השיעיות יש נוכחות בולטת בערים הגדולות של סוריה ויש להן מפקדות בפרבר השיעי של דמשק, סיידה זיינב.

על פי דיפלומטים העוקבים אחרי סוריה, גם חברת מהאן אייר האיראנית ממשיכה בטיסותיה מטהראן לדמשק. לפי תושבים מקומיים וגורמי מודיעין מערביים, לוחמי המיליציות ממשיכים להיכנס לסוריה דרך מעבר הגבול עם עיראק, שגם בשטחה מתפשט הנגיף.

עריקים מצבא סוריה אמרו כי כמה קצינים בכירים יצאו לחופשה וכי בכמה יחידות, נתינו הוראות להימנע מהתערות עם לוחמי המיליציות מחשש להתפשטות הנגיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully