וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון: חג מולד ושיחות שלום בבית לחם?

14.12.2000 / 8:40

בשיחת טלפון עם קלינטון ביקש ברק את חידוש התיווך האמריקאי; אולברייט תגיע בקרוב לישראל; קלינטון: אמשיך במאמצי השלום גם תחת מימשל בוש; בן עמי נפגש בפריז עם בכיר קטארי

נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, עשוי להגיע בקרוב מאוד לביקור במזרח התיכון. מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, תגיע בימים הבאים לישראל כדי להכין את ביקורו וכדי לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לבין הפלסטינים. כך העריכו הערב גורמים ישראלים ופלסטינים המקורבים למשא ומתן.

ראש הממשלה, אהוד ברק, ויו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הבהירו בימים האחרונים לנשיא ארצות הברית כי הם רוצים בהתערבותו בקידום המשא ומתן עוד לפני חג המולד. הנושא עלה בשיחת טלפון שקיימו ברק וקלינטון לפני מספר ימים. קלינטון עשוי לנצל את הביקור גם כדי לבקר בכנסיית המולד שבבית לחם.

הנשיא האמריקאי הפורש הודיע כי הוא מוכן להגיע לאזורנו ולהמשיך את קידום התהליך המדיני גם לאחר שיסיים את תפקידו בעוד כחודש, ולפעול תחת ממשל בוש. אם הדבר יהיה מקובל עליו כמובן. בכירים ישראלים ופלסטינים המקורבים לתהליך נפגשו בימים האחרונים וימשיכו להיפגש גם בשבוע הבא. הצדדים מעריכים כי בקרוב מאוד יחלו צוותי המשא ומתן בדיון על נקודות המחלוקת העיקריות.

פגישה חשאית עם שר החוץ הקטארי

הלילה נודע כי מטרת הפגישה החשאית אליה טס שר החוץ, שלמה בן עמי, לפני שבוע לפריז היתה פגישה עם שר החוץ של קטאר.

גורמים בכירים בירושלים אמרו כי הפגישה בין השניים נערכה לבקשת קטאר. אותם גורמים ציינו כי השניים דנו באפשרות קידום המשא ומתן עם הפלסטיני והיחסים בין ישראל לקטאר. הקשרים בין שתי המדינות לא נותקו במהלך החודשיים האחרונים של המהומות, זאת בניגוד לארצות ערביות אחרות.

בכיר ישראלי לעיתון פלסטיני: אין ערוץ שיחות חשאי

כתבנו שי שריג מוסיף:
גורם בכיר בישראל מדגיש כי טרם החלו השיחות בין ישראל לפלסטינים וכי אין כל ערוץ משא ומתן חשאי.

"לדעתי, שני הצדדים מעונינים לדעת האם ניתן להגיע להסכם וכעת כל אחד מנסה לברר מה עמדת הצד השני ומה הסיכויים להשגת הסכם כולל". בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם", המתפרסם היום, אמר הבכיר הישראלי כי "העניינים יתבררו תוך מספר ימים, ואז תתקבל החלטה בדרג הבכיר ביותר בישראל וברשות. אם יוחלט לחדש את המשא ומתן, וזאת האפשרות הסבירה יותר, הדבר יתבצע ללא השתתפות אמריקאית בשלב הראשון. ההשתתפות האמריקאית תהיה בשלבים הבאים, ובעיקר אם תושג התקדמות כלשהי בין הצדדים".

הגורם הישראלי הבכיר מוסיף, כי הדיבורים על פגישות חשאיות רבות, שהתקיימו בין ישראל לפלסטינים, "מוגזמים". עם זאת הוא אישר שהתקיימה פגישה ביום ראשון האחרון בין שר החוץ הישראלי, שלמה בן עמי, ועו"ד גלעד שר, לבין סאיב עריקאת ומוחמד דח'לאן, נציגיו של ערפאת.

מקורות פלסטינים בכירים אמרו כי הצד הפלסטיני מנסה לברר אילו צעדים יכולה ממשלת ישראל לנקוט על מנת "ליצור אווירה טובה יותר, שתתאים לחידוש שיחות אמיתיות". לדבריהם, ישראל חייבת לנקוט שורה של צעדים, כגון: הכרזה מפורשת על הפסקת ההתנחלויות וחזרה למצב ששרר לפני פרוץ המהומות בשטחים. הם מציינים כי בתקופה האחרונה נוצר ברשות הפלסטינית הרושם, שקיימת הבנה ישראלית גדולה יותר כלפי עמדת הפלסטינים והעמדה הערבית בסוגיית ירושלים ובסוגיית ההתנחלויות. עם זאת, אין שינוי בעמדת ישראל בסוגיית שיבת הפליטים הפלסטינים.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully