בהלת הקורונה: תיירת מניו יורק ותיירים מיוון שביקרו בישראל חלו בנגיף

התיירת שאובחנה בארה"ב ביקרה בישראל ב-27-23 בפברואר ושהתה בירושלים. משרד הבריאות פרסם את פרטי הטיסות שבהן הגיעה ואת המיקומים שבהם ביקרה. בנוסף אליה, תיירים מיוון ביקרו בישראל בחודש שעבר. משרד הבריאות: מתנצלים על אזהרות המסע - אך רוצים להיטיב עם הציבור

צילום: רוני כנפו, עריכה: שאול אדם

תיירת מארצות הברית ששהתה בישראל התגלתה כחולת קורונה - כך פרסם היום (חמישי) משרד הבריאות. בנוסף לכך, מסר משרד הבריאות כי תיירים מיוון ששהו בישראל וברשות הפלסטינית בין ה-19 ל-27 בפברואר התגלו לאחר חזרתם ליוון כחולים בנגיף הקורונה.

התיירת מארצות הברית, בת 50 ותושבת ניו יורק, אובחנה אמש במדינתה כחיובית לנגיף ביקרה בישראל בתאריכים 27-23 בפברואר ושהתה בירושלים. כעת, היא מאושפזת בבית חולים בניו יורק.

לפי הודעת משרד הבריאות, החולה הגיעה לארץ בטיסת אל על מספר LY8 שיצאה מניו יורק בשעה 23:50 בתאריך 22 פברואר 2020 ונחתה בישראל בתאריך 23 בפברואר בשעה 17:10. בנוסף, היא יצאה מהארץ בטיסת אל על מספר LY27 שיצאה מישראל בשעה 01:05 ב-28 פברואר 2020 ונחתה בניו יורק ב-28 בפברואר 2020 בשעה 06:00.

עוד בוואלה! NEWS

ברשימה המשותפת מבינים: ההישג יושלם רק אם תיחסם דרכו של נתניהו לממשלה

לכתבה המלאה
לאחר שביקרה בירושלים, התיירת אובחנה כחולה בקורונה (צילום: ShutterStock)

מסלולה של התיירת כלל כמה מקומות בבירה: ב-23 בפברואר בין השעות 23:30-21:30 יום ראשון בערב הייתה בקפה רימון ממילא וביקרה בסניף זארה בשדרות ממילא בירושלים. יום אחרי, שהתה בין השעות 13:00-15:00 בקפה רימון במדרחוב בן יהודה בירושלים. עלתה על קו אוטובוס אגד מספר 74 ברחוב קינג ג'ורג בשעה 15:00 וירדה ברחוב דרך חברון בירושלים. אחר הצהרים בין השעות 17:00-19:00 הייתה בחנות אושר עד בקניון הדר רחוב פייר קניג 26 ירושלים.

עוד צוין כי ב-25 בפברואר שהתה התיירת במתחם התחנה רחוב דוד רמז 4 ירושלים במסעדת KITCHEN STATION בין השעות 15:00-14:00. ביום למחרת, בשעות 10:00-9:00 הייתה בבנק מזרחי טפחות למשכנתאות ברחוב הלני המלכה 9 בבירה. אחר כך הייתה בחנויות FOX HOME, אושר עד וצומת ספרים בקניון הדר בירושלים בשעות 11:30-14:00. ביום עזיבתה ב-27.2, בשעה 10:00 נסעה בקו אגד מספר 74 מדרך חברון לתלפיות. בין השעות 13:00-11:00 הייתה בבית קפה קפית ברחוב עמק רפאים 36 ירושלים. בשעה 19:30 עלתה על קו אוטובוס אגד מספר 74 מדרך חברון לתחנה המרכזית בירושלים. בסיום הביקור נסעה ברכבת בקו ירושלים - נתב"ג בשעה 20:30.

במשרד הבריאות קראו לאזרחים ששהו במקומות הללו בזמנים בהם ביקרה התיירת, להיכנס לבידוד בית למשך 14 יום מיום החשיפה ולדווח על כך באתר המשרד.

נוסעים מתגוננים עם מסיכות מיגון בנמל התעופה בן גוריון (צילום: ראובן קסטרו)

כמה עשורת סוהרים משירות בתי הסוהר (שב"ס) הועברו לבידוד מחשש להתפשטות הנגיף. הסוהרים חזרו מביקורים בחו"ל ממדינות שסומנו על ידי משרד הבריאות, נכנסו לבידוד ביתי ברחבי הארץ. לטענת שב"ס לאף אחד מהם אין תסמינים וכולם מרגישים טוב. עוד נערכים בשירות בתי הסוהר לכמה תרחישים להתמודדות עם חדירת הנגיף לבתי הכלא.

במרכז הרפואי פדה פוריה, נערכים על פי הנחיות משרד הבריאות, והאגף לשעת חירום, לפתיחת מחלקה לטיפול בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה, כחלק מההיערכות הכוללת של כל בתי החולים בישראל. המחלקה תפעל במתחם ייעודי שהוכשר לכך כולל מתחם נפרד לצוות המטפל ותוך שמירה קפדנית על נהלי הבידוד וההתמגנות הנדרשים. על פי הנחיות משרד הבריאות המחלקה תכלול 30 מיטות אשפוז.

גם המרכז הרפואי זיו עמל ביממה האחרונה על פתיחת מחלקה מיוחדת לאשפוז חולי קורונה, כחלק מהיערכות כוללת של כל בתי החולים בישראל. המחלקה שתיפתח, תהיה מבודדת לחלוטין מהעוברים ושבים ומהמטופלים השונים ב"זיו". למחלקה בה יהיו 30 מיטות אשפוז, ישנה מערכת איוורור מיוחדת ויפעל בה צוות רפואי וסיעודי מתאים.

משרד הבריאות: "לא יודעים מה הולך להיות בשבוע הבא"

משרד הבריאות הנחה אמש לאור התפשטות נגיף הקורונה בישראל, כי אזרחים ישראלים ששבו בשבועיים האחרונים מצרפת, גרמניה, שוויץ, אוסטריה וספרד יידרשו לבידוד של 14 יום. ההוראות נכנסות לתוקף מידי והן מחייבות מעתה ואילך. בנוסף לכך, לא יאושרו התכנסויות בהשתתפות יותר מ-5,000 איש.

אחראי קשרי חוץ של משרד הבריאות, ד"ר אהוד שלמון, אמר כי ההנחיות נועדו לסייע. "אזהרות המסע שלנו מחמירות ואנחנו מתנצלים על כך. אנחנו מבקשים מאנשים להימנע מנסיעות למדינות הללו. אפשר להתווכח על חלק מהמדינות, אבל אנחנו מאמינים שכמה שיותר מגבלות על מטיילים - ייטיבו עם הציבור", אמר שלמון בתדרוך של משרד החוץ.

"כמובן שזה משפיע על כולנו", הוסיף. "אני לא יודע עד מתי אנחנו נמשיך בהנחיות הללו. אני גם לא יודע מה הולך להיות בשבוע הבא".

חדר הבידוד במרכז הרפואי ברזילי (צילום: דוד אביעוז, דוברות ברזילי)

לדברי ד"ר שלמון, לפני חודשיים הבינו במשרד כי מדובר במשבר גדול. "החלטנו עם צעדים ראשונים - הגבלות על גבולות עם מדינות שונות ובידוד ישראלים שחוזרים. החלטנו לא לבדוק חום של אנשים", הוא סיפר. לדבריו, משך הזמן הדרוש לבידוד - 14 ימים - עדיין עומד בסימן שאלה מאחר ש"יש הערכות שזה לא אפקטיבי".

על האפשרות של התגוננות אישית באמצעות מסכות אמר: "לא תראו הרבה ישראלים עם מסכות כי זה לא בדיוק מגן, למעט לאנשים שמעניקים טיפול". הוא הדגיש את חשיבותה על שמירה על היגיינה אישית. "אנחנו מבקשים מאנשים לרחוץ ידיים, לא ללחוץ ידיים ולהשתמש באלכו-ג'ל".

נמל התעופה בן גוריון, היום (צילום: ראובן קסטרו)

בתדרוך של משרד החוץ, מנכ"ל רשות ההגירה פרופ' שלמה מור יוסף אמר כי "אנחנו נמצאים בתוך משבר רפואי עולמי. זה לא רק עניין רפואי - יש פה ניהול סיכונים של אירוע עולמי. לכל מדינה יש את ההגבלות שלה לפי יכולותיה וזה תלוי בכמה סיכונים רוצים לקחת".

לדברי מנכ"ל רשות ההגירה, מדובר באירוע מתמשך ומתבצעות הערכות כל בסיס יומי. "אפילו מדינות שכרגע לא כלולות בהגבלות, כמו בדרום אמריקה או באפריקה, יכולות להיכלל גם מחר בבוקר", הוא ציין. עם זאת, מור יוסף הבהיר כי "לא מדובר באירוע מכוון נגד מדינה מסוימת או גוף מסוים. "אנחנו נוקטים אמצעי זהירות במה שקורה בגבולות. אנחנו מבינים שעכשיו, כשאנחנו מתמודדים עם מדינות אירופיות, עלינו להיות גמישים יותר".

על רקע החשש מהתפרצות המגפה ברשות הפלסטינית, מור יוסף הוסיף כי "היחסים עם הרשות הפלסטינית והירדנים הגבולות מאוד קרובים. שיתוף הפעולה הוא על בסיס יומי כי לווירוס הזה אין גבולות. יש אתגר גדול עם תיירים שנוסעים לרשות הפלסטינית".

גם מור יוסף התייחס לטענות על חומרת ההגבלות ואמר כי "אחת השאלות היא למה אנחנו מחמירים כל כך עם ההגבלות? כי אנחנו יכולים וכך אנחנו יכולים לשלוט על הגבולות. אנחנו לוקחים את השיקול הבריאותי במעלה הראשונה וכל השאר צריכים להתגמש".

במקביל, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר בתום דיון חירום בנושא משבר הקורונה כי הוא דורש "צעדים משמעותיים" להצלת ענפים במצוקה. יו"ר ההסתדרות קרא לראש הממשלה להכריז על חבילת סיוע מקיפה, מתן הלוואות בלון מטעם המדינה לעסקים שנקלעו למצוקה ופתרון גורף לתשלום דמי מחלה מהיום הראשון לכל העובדים שנמצאים בבידוד. הוא איים כי אם לא יינקטו צעדים מידיים, "לא אהסס להכריז על סכסוך עבודה כללי".

(עדכון ראשון: 12:08)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully