וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תרופה המשמשת את צה"ל הצילה חיי יולדת

13.12.2000 / 13:16

במהלך ניתוח קיסרי במרכז הרפואי ברזילי קרסו מערכות הקרישה של האשה; התרופה, ניתנה לראשונה בזמן לידה; חייה ניצלו ברגע האחרון

מאת מוטי גל

חייה של יולדת בת 37 ניצלו הודות לתרופה מיוחדת שמשמשת את חיילי צה"ל. זאת הפעם הראשונה שהתרופה ניתנת במהלך לידה.

היה זה הריונה הרביעי של היולדת אשר נשאה ברחמה זוג תאומים. במהלך הניתוח הקיסרי, במרכז הרפואי "ברזילי", החל פרץ דם בלתי נשלט לפקוד אותה. הדימום נבע בין השאר מקריסת מערכת הקרישה של היולדת. למרות ניסיונות נואשים לעצירת הדימום שכללו ניתוחים חוזרים ומתן גורמי קרישה, המשיכה היולדת לצרוך עשרות מנות דם, מצבה הלך והדרדר עד כי נשקפה סכנה לחייה.

צוות הרופאים במחלקת יולדות חבר ליחידה להמופיליה במרכז הרפואי "שיבא", ויחד עם מנהל היחידה, פרופ' אורי מרטינוביץ ששהה באותה עת בסן פרנסיסקו הוחלט על מתן נסיוני של התרופה החדשנית "נובו סבן N7" הנמצאת בשימוש בחולי המופיליה הסובלים מבעיות קרישה ודימומים מרובים. עד כה הייתה אסורה התרופה לשימוש בחולים אחרים מחשש כי היא עלולה לגרום לקרישה מפושטת בכל כלי הדם ולמוות.

פרופ' מרטינוביץ הוכיח לאחרונה בסגרת ניסויים שנערכו בשיתוף צה"ל והצבא האמריקאי כי התרופה יעילה מאוד בפציעה קרבית. בעקבות כך, טופלו בארץ עשרה פצועים קשים שנמצאו בסכנת חיים עקב דימום. לאחרונה אף נרכשה התרופה ע"י צה"ל לשימוש במצבי חירום. בהסכמת המשפחה ניתנו ליולדת שתי מנות של התרופה היקרה, שעלותה 42 אלף שקלים. הדימום פסק מיד ומצבה התייצב. יממה לאחר הטיפול ישבה היולדת במיטתה ושוחחה עם בעלה ובני משפחה.

"חייה ניצלו עקב מאמץ ניכר של צוות הרופאים והאחיות במחלקות השונות בבית החולים" אמר פרופ' שמואל סגל, מנהל מחלקת נשים ויולדות שטיפל בחולה. פרופ' אורי מרטינוביץ, שיעץ ודאג להעברת התרופה, ציין כי זהו המקרה הראשון בעולם בו חייה של יולדת ניצלו בעזרת טיפול חדשני זה. דוברת בית החולים, נעה רוזוליו, מסרה כי ביום ראשון האחרון נערכה הברית של התאום הבן, בבית הכנסת של המרכז הרפואי ברזילי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully