וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יועמ"ש הכנסת דחה טענת ניגוד העניינים: "על עובדי ציבור לזכות ביחס מכבד"

8.1.2020 / 15:16

לאור הטענות שהפנו כלפיו יו"ר סיעת הליכוד זוהר ושר המשפטים אוחנה, כתב להם עו"ד איל ינון כי הוא דוחה אותן "מכל וכל". הוא מחה על כך שהטענה הועלתה לאחר פרסום חוות דעתו בעניין הקמת ועדת הכנסת ולא לפניה: "מעלה תהייה באשר לכנותה של הטענה"

עריכה:שאול אדם

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון כתב היום (רביעי) ליו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר ולשר המשפטים אמיר אוחנה, ודחה את טענותיהם לפיהן הוא נמצא בניגוד עניינים, בעצם פרסום חוות דעתו של הליכי הקמת ועדת הכנסת.

אוחנה וזוהר טענו כי הוא מצוי בניגוד עניינים בשל עבודת בת זוגו של ינון בפרקליטות. "אני דוחה טענה זו מכל וכל", כתב ינון לזוהר. בנוסף במכתבו לאוחנה מתח ביקורת מרומזת על הליכוד: "ארשה לעצמי להביע תקווה כי עובדי ציבור יזכו ליחס מכבד וענייני מהדרגים הפוליטיים הבכירים, גם אם חוות דעתם המקצועית אינה לשביעות רצונם".

איל ינון. ראובן קסטרו
ינון/ראובן קסטרו

"הסוגיות שאליהן נדרשתי בחוות הדעת האמורה, כמו גם בחוות דעת קודמת מיום 2.12.2019 שעסקה
באפשרות הקמתה של ועדת הכנסת (שביחס אליה לא נטענה כל טענת ניגוד עניינים), הן בעניינים
פרוצדורליים פנימיים של הכנסת. סוגיות אלה אינן נוגעות לבקשות החסינות עצמן או לשיקול הדעת של
היועץ המשפטי לממשלה בהגשת כתב אישום, ועל כן לא מתעורר לגביהן כל ניגוד עניינים עם תפקידה או עיסוקה של בת זוגי", כתב עו"ד ינון לח"כ זוהר.

עם זאת, הוא הבהיר כי "בכל הנוגע לסוגיות הקשורות בבקשת החסינות לגופה, אופן הדיון בה וכן בטענות המופנות כנגד שיקול הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, איני מתכוון לעסוק כלל, וזו היתה כוונתי מלכתחילה". ינון מחה בפני זוהר על הטענות שהפנה כלפיו. "כזכור, ביום 2.1.2020, ימים ספורים לפני פרסום חוות הדעת, אתה בעצמך פנית אליי בכתב וביקשת להעלות בפניי את
טענותיך הענייניות והראויות בקשר לסוגיות העומדות על הפרק (שאליהן אף התייחסתי בחוות הדעת).
העלאת טענה של 'ניגוד עניינים' רק לאחר פרסום מסקנת חוות הדעת, על אף שהעובדות הרלוונטיות
לטענת "ניגוד העניינים" ידועות לך זה מכבר, מעלה תהייה באשר לכנותה של הטענה".

sheen-shitof

תוצאות מהיום ה-1

הפיתוח המהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית - כעת במבצע מיוחד

בשיתוף נומייר פלוס
מיקי זוהר במטה הליכוד, גני התערוכה, ביתן 2, תל אביב 17 בספטמבר 2019 זוהר. ראובן קסטרו
ח"כ זוהר/ראובן קסטרו

במכתב ששלחת אתמול השר אוחנה דרש מינון, להפסיק לעסוק בענייניו של ראש הממשלה בשל ניגוד העניינים שבו הוא לכאורה נמצא. "משוך ידיך מעיסוק במישרין או בעקיפין בתיקי ראש הממשלה", אמר אוחנה. "קיים ניגוד עניינים חמור" מצדו של ינון בשל מעורבותה של בת זוגו עו"ד עמית מררי, המכהנת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בגיבוש כתבי האישום נגד נתניהו. "ככל שתחליט שלא לעשות כן, אבקש מיו"ר הכנסת להורות עליך לחדול מטיפול בעניינים אלו", הוסיף.

כבר לפני יומיים דחה ינון את ההאשמות שהופנו כלפיו על ניגוד עניינים לכאורה, בעקבות חוות הדעת שהגיש בנוגע להקמת ועדת הכנסת, שתדון בבקשת החסינות של נתניהו בתקופת הבחירות. ינון הבהיר כי הוא לא ידון בעניינים מהותיים הנוגעים לבקשת החסינות, אך גם לא ימשוך את חוות הדעת בנוגע להקמת הוועדה, מאחר שלדבריו מדובר ב"נושאים פרוצדורליים". ינון הוסיף כי העלאת טענה על ניגוד עניינים "היא עניין ציני ומלאכותי שנועד להלך אימים על היועץ המשפטי לכנסת".

שר המשפטים אמיר אוחנה וטקס הפרידה משי ניצן, בסיס יהודאי מג"ב ירושלים, 18 בדצמבר 2019. שלומי גבאי
אוחנה/שלומי גבאי

בליכוד דרשו מינון להתפר ואמרו כי "אייל ינון נמצא בניגוד עניינים חמור שעולה כדי חשד לפלילים. הוא התחייב שלא יעסוק בענייניו של ראש הממשלה נתניהו במישרין או בעקיפין, והוא עסק ועוסק בהם בפועל. לא יתכן שביד אחת זוגתו תחליט על כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, וביד השנייה הוא יסכל באופן תקדימי את בקשת החסינות שלו. עליו להשעות עצמו מתפקידו לאלתר".

בשנת 2017 חתמה בת זוגו של ינון, מררי, על הסדר ניגוד עניינים לפיו ינון בתפקידו כיועמ"ש לכנסת "לא יהיה מעורב בטיפול בעניינים המצויים בטיפולי". בכנסת הבהירו אתמול כי פסילתו של ינון מעיסוק בנושא לא צפויה לעכב את התהליך של הגורמים הפוליטיים להקמתה או אי-הקמתה של ועדת כנסת, ולאחר הפסילה, עורך דין אחר מטעם המחלקה המשפטית יעסוק בנושא. לדבריהם, "זה אולי עיכוב קל של כמה ימים אבל לא מעבר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully