וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרשות הפלסטינית: מתחתנים בסתר

13.12.2000 / 8:52

זוגות צעירים פלסטינים חשים שלא בנוח להתחתן ולשמוח לעיני הציבור, כדי לא לפגוע ברגשות המשפחות הפלסטיניות המתאבלות על בניהן שנהרגו או נפצעו מאז פרוץ המהומות

מאת שי שריג

לצד ההשלכות המדיניות של "אינתיפאדת אל-אקצה" הולכות וגוברות התופעות החברתיות-כלכליות שמשפיעות על חיי המשפחה הפלסטינית הממוצעת. התופעה האחרונה עליה מדברים פלסטינים החיים ברצועת עזה היא "חתונות חשאיות".

הסבל הרב שחוות המשפחות הפלסטיניות, בעיקר ברצועת עזה, עקב אלפי הפצועים ומאות ההרוגים הפלסטינים כתוצאה מעימותים עם כוחות צה"ל, הביא לשינוי טוטאלי במנהגי הנישואין בעם הפלסטיני.
מאחר שכמעט בכל שכונה ישנן מספר משפחות אבלות שבניהן, נפצעו או נהרגו מאז פרוץ מהומות אל-אקצה, זוגות צעירים פלסטינים החלו לקיים את טקס הנישואין בצנעה רבה, בחשאיות מוחלטת כמעט, ובנוכחות בני המשפחה הקרובים ביותר בלבד.

תופעת החתונות החשאיות היא רק חולייה נוספת בשרשרת התופעות החברתיות והכלכליות שנולדו ברשות הפלסטינית מאז פרוץ "אינתיפאדת אל-אקצה". זה התחיל בפריחת שוק מכירות תכשיטים אישיים כדי לממן את צרכי המחייה הבסיסיים ביותר. לאחר מכן נערים פלסטינים הגו רעיון מקורי להרוויח כמה שקלים, כשצה"ל אסר על מכוניות שבהן נהג בלבד לצאת מהשטחים. הם הציעו להתלוות לנהג הפלסטיני ודרשו "שקל לכל כיוון", מהשטחים לישראל ובדרך חזרה.

הדוגמה הבולטת ביותר היא מותו של מוחמד א-דורה, וההשפעות שהיו לכך בכל העולם הערבי. א-דורה, אותו צעיר פלסטיני שנהרג, לטענת הפלסטינים, בידי אש צה"ל, הפך למותג כלכלי ולסמל חברתי בכל מדינות ערב: רחובות, מוסדות חינוך, קרנות סיוע לרשות הפלסטינית, אתרי אינטרנט, חנויות, ואפילו בול דואר אחיד בכל העולם הערבי כבר הומצאו על שמו.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully