וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

'חוק נתניהו' עבר בכנסת בקריאה טרומית

13.12.2000 / 12:40

67 חברי כנסת תמכו בחוק שיאפשר גם למי שאינו חבר כנסת להתמודד על ראשות הממשלה; ביניהם סיעת ש"ס וח"כים מהליכוד וישראל אחת בתוכם אהוד ברק; יוסי שריד: ספר החוקים מסמיק מבושה

מאת גלי סימן טוב

ברוב של 67 תומכים, 35 מתנגדים ו-3 נמנעים עבר בצהריים בקריאה טרומית "חוק נתניהו". החוק מאפשר גם למי שאינו חבר כנסת, אך ראש מפלגה, להתמודד על ראשות הממשלה. לפני שיאושר סופית, על החוק לעבור שלוש קריאות נוספות, שצפויות להתקיים בשבוע הבא.

מלבד ש"ס, שחבריה עומדים מאחורי היוזמה להעברת החוק, תמכו בו גם רוב חברי הכנסת של ישראל אחת, וביניהם ראש הממשלה, אהוד ברק, וכן חברי כנסת מהליכוד.

בין המתנגדים לחוק היו שר החוץ שלמה בן עמי, וכן חברי כנסת מסיעות מרצ, שינוי, ישראל בעליה, והסיעות הערביות. כמו כן התנגדו לחוק חברי הכנסת דליה רבין פילוסוף, אורי סביר, ושר התחבורה אמנון ליפקין שחק ממפלגת המרכז.

יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון, האשימה את סיעת ישראל אחת כי "נתנה היום בכנסת את ידה הימנית להתנקשות בחיי המשטר הפרלמנטרי התקין שלנו. ראינו בהצבעה איך חברי הכנסת מישראל אחת מבזים את שלטון החוק, ואת כנסת ישראל". יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר בתגובה כי "ספר החוקים של מדינת ישראל מסמיק מבושה".

חבר הכסנת יוסף פריצקי משינוי, עורר מהומה במליאה כשצעק לעבר חברי הכנסת של סיעת ש"ס כי הם שפנים ומתנהלים כקואלציה של שפנים. יו"ר הסיעה טומי לפיד, אמר בעקבות החלטת המליאה כי נוצרה ברית של פחדנים המנסה להימנע מעריכת בחירות לכנסת כולה. "הצבענו נגד חוק נתניהו כמחאה נגד ברית זו, ומשום ששינוי מתנגדת לכל חקיקה המותאמת לאדם זה או אחר ערב הבחירות", אמר לפיד.

אברהם פורז משינוי אמר כי התנגד לחוק מכיוון ש"אסור לשנות את חוקי הבחירות תוך כדי הליך בחירות. מפלגת העבודה שיחקה היום משחק צבוע. היא לא היתה צריכה להצביע בעד חוק נתניהו, אך החשש לחסום את נתניהו ואי הנעימות מכך גרמו להם להצביע בעד החוק".

"אין טעם להכניס את ישראל לקלחת בחירות, כל מנהיג שיבחר אמר שיקים ממשלת אחדות אז אין צורך בבחירות כלליות", הסביר אתמול יו"ר סיעת ש"ס, יאיר פרץ את הצעת חוק נתניהו. בש"ס גם התייחסו להתנגדותו של נתניהו להעברת החוק על שמו ואמרו "אנחנו לא פראיירים שלו ולא תופרים חליפות בשבילו".

בדיון שנערך אמש בוועדת הכנסת תמכו גם חברי כנסת מישראל אחת בחוק. גם יו"ר סיעת הליכוד, רובי ריבלין, אמר כי מפלגתו תתמוך בתיקון. לעומתו אמרה חברת הכנסת גלאון כי החוק יצטרך לעמוד במבחן הבג"ץ, ובסוף "יקבר בקבורת חמור".

"מעריב" מפרסם כי אתמול נועד השר בנימין בן אליעזר עם מנהיגה של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. במפלגה החרדית מבהירים כי אם בסופו של דבר לא יעבור החוק, היא לא תהסס לפזר את הכנסת.

חוק נתניהו והחוק לפיזור הכנסת יעלו יחד לאישור בשבוע הבא

שופטי בית המשפט העליון דחו הבוקר את עתירתה של חברת הכנסת לימור לבנת, שביקשה ממנו להורות לכנסת לקיים את הדיון על פיזור הכנסת בקריאה השניה והשלישית עוד היום. לפיכך יתקיים הדיון בנושא בשבוע הבא. בתום הדיון אמרה לבנת כי היא מצטערת על כך שבית המשפט לא מצא לנכון להתערב במהלכים במערכת הפוליטים, אולם היא לא מופתעת מכך.

יו"ר הכנסת, אברהם בורג, מתכוון להעלות את החוק בשבוע הבא, במקביל ל"חוק נתניהו", וכך לאפשר לכל חבר כנסת לבחור בחוק בו הוא תומך.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully