וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקורבן הראשון של הבחירות: הנכים

12.12.2000 / 18:02

"חוק הנכים" לא יעבור, בגלל החלטת הכנסת שלא לדון בחוקים שאינם קשורים לבחירות; יו"ר הכנסת: זה נועד למנוע חקיקה פופוליסטית; יוזם החוק, ח"כ גילאון: הכנסת מתחמקת מחובותיה

מאת גלי סימן-טוב

התפטרותו של ראש הממשלה אהוד ברק, ושאלת פיזורה של הכנסת העתידה לצאת לפגרת חורף ביום רביעי הבא, גורמים לעוגמת נפש לחברי הכנסת שעמלו רבות למען חקיקת חוקים חדשים. החלטה שנתקבלה על ידי נשיאות הכנסת קובעת כי בשבוע הקרוב שנותר למושב הנוכחי יידונו רק הצעות חוק הנוגעות לבחירות בלבד ולא בהצעות שלהן עלות תקציבית גבוה למשק.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) עמל במשך שנה וחצי לבניית "חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות בישראל", לדבריו, עשרות פגישות, ישיבות ודיוני ועדות הושקעו במטרה לגבש את הנוסחה הסופית של הצעת החוק, שאמורה הייתה לעלות לקריאה ראשונה במליאה. אולם, המצב הפוליטי גרר בהלת בחירות ודחה את אחד החוקים החברתיים החשובים ביותר בישראל. "הכנסת נכנסה להתקפת אמוק של השמדה עצמית, והיא מתחמקת מחובותיה כבית מחוקקים בשל שיקולים פוליטיים קטנוניים", תקף גילאון. "תהליכי חקיקה של שנים עומדים לרדת לטמיון, בשל התפרקות הכנסת מחובותיה כלפי האזרחים", הוסיף.

הצעת החוק המפורטת של גילאון מתייחסת לאוכלוסיית הנכים בישראל המונה 600 אלף בני-אדם. לפי ההצעה יחויבו מקומות ציבוריים המספקים שירותים לציבור לדאוג לנגישות מתאימה לנכים, כולל בקלפיות בחירות. כמו כן יעניק החוק לציבור הנכים סיוע בדיור, הקמת תוכניות למתן שירותי תרבות ופנאי, זכות לחינוך השכלה והכשרה, תיקון חוק ימי מחלה, תרגום תוכניות טלוויזיה לשפת חירשים, שילובם בחברה הישראלית ועוד זכויות רבות. "ראשי ממשלה הולכים ובאים חלקם נוסעים וחוזרים לשלוט בחופשת המולדת שלהם", אומר גילאון. "ו-600 אלף נכים שנשארים כאן כל הזמן מופקרים לאנחות, מכיוון שחברי הכנסת עושים לעצם הנחות" הוסיף.

"מי שמשלם את מחיר המשברים הפוליטיים הן הקבוצות החלשות"

ח"כ עמיר פרץ (עם אחד) נתקל בבעיה דומה כאשר חוק שכר המינימום שהגישה סיעתו אמור היה לעלות לקריאה ראשונה בשבוע הקרוב, ונשיאות הכנסת החליטה שלא להעלותו. "מי שמשלם את מחיר המשברים הפוליטיים הן הקבוצות החלשות במשק", אמר פרץ בזעם. הוא אף החליט לעתור לבג"ץ בנושא. נשיאות הכנסת ובמקרה זה החליטה לאפשר את ההצבעה על החוק ביום שני הקרוב, אך עם זאת יש חשש כבד בכנסת כי חוקים חשובים אחרים ידחקו החוצה כתוצאה מהמצב הפוליטי.

יו"ר הכנסת אברהם בורג מסר בתגובה כי החלטת נשיאות הכנסת באה למנוע ניסיון של הח"כים לנצל את המצב שנוצר ולהעביר חוקים פופוליסטיים, ולא חוקים עליהם עמלו הח"כים תקופה ארוכה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully