וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון נפרד מאירלנד בניסיון אחרון להציל את תהליך השלום

12.12.2000 / 12:15

"אם יש משהו שאני יכול לעשות לפני שאני עוזב, אני אעשה זאת", אמר קלינטון; מנהיג מחתרת אירית: "אם הוא היה ראש הממשלה הבריטי לא היינו במצב בו אנו נמצאים"

נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, יצא למסע פרידה באירלנד ובריטניה. קלינטון הביע תקווה כי הוא יצליח לטהר את "השדים מהעבר" שמאיימים להרוס את תהליך השלום בצפון אירלנד. אולם גם קלינטון יודע כי הסיכוי לכך קטן מאוד.

הנשיא נחת הבוקר בדבלין לבקור בן שלושה ימים. לדבריו הוויכוח על פירוז מנשק של המחתרות בצפון אירלנד והניסיון להקים כוח משטרתי חדש, הן שתי בעיות שעלולות לערער את תהליך השלום. "אלו שתי סוגיות שעדיין יכולות לאיים על ההתקדמות שאנחנו עושים", אמר קלינטון. הוא הוסיף כי "אם יש משהו שאני יכול לעשות לפני שאני עוזב כדי לפתור את הבעיה הזאת, אני אעשה זאת".

הביקור הוכרז על ידי אחד מהשרים הבכירים באירלנד כ"ניסיון נוסף לייצב את הסכם השלום המתנדנד". לדבריו כל אחד מהצדדים רואה בהתערבות הנשיא את הניסיון האחרון להכריע את הכף לטובתו. מנהיג המחתרת האירית "שין פיין" אמר כי "אם ביל קלינטון היה ראש הממשלה הבריטי, לא היינו במצב בו אנו נמצאים".

אל קלינטון הצטרפו אשתו, הסנטורית החדשה הילארי ובתו, צ'לסי. הוא צפוי לפגוש את ראש ממשלת אירלנד ואת נשיאה. מחר ייפגש הנשיא עם תומכי הסכם השלום לפני שיתן את הצהרתו הפומבית בבלפסט. במסגרת הביקור הוא ייפגש גם עם מלכת בריטניה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully