וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ הכריע: לא תעלה היום הצעת אי אמון בראש הממשלה

12.12.2000 / 10:51

אפשרות אחת לפיזור הכנסת נפלה: בג"ץ דחה את עתירתו של ח"כ קליינר להפוך הצעת חוק של בשארה לאי אמון; ח"כ רובינשטיין: אדאג לקיום הבחירות תוך 90 יום כדי שיהיה זמן לפריימריס

בג"ץ דחה לפני הצהריים את עתירתו של ח"כ מיכאל קליינר, שביקש להורות לכנסת להצביע על הצעת אי אמון שהגיש נגד ראש הממשלה. בכך קיבל בג"ץ את עמדתו של יו"ר הכנסת, אברהם בורג, שקבע אתמול כי לא ניתן לראות בה הצעת אי אמון. בורג, קבע כי הגשת הצעת האי אמון של קליינר, בעקבות הצעת חוק של עזמי בשארה, מנוגדת לתקנון הכנסת ולכן לא התקיימה אתמול ההצבעה עליה.

שופטי בג"ץ מתחו בדיון בקרות על עתירתו של קליינר ואמרו לו כי בג"ץ הוא המוצא האחרון לדיון בסוגיה. השופטים אמרו לקליינר כי היה עליו לפנות תחילה לוועדת הכנסת. בגלי צה"ל נמסר כי השופט תיאודור אור, אחד משלושת חברי ההרכב הדן בעתירה, אמר לקליינר כי "הכל תרגילים ומשחקים, הכל בדיחה".

הנימוקים לדחייה יתפרסמו במועד מאוחר יותר. ח"כ קליינר אמר לאחר פסיקת בג"ץ כי "הכנסת והממשלה נהגו בחוסר הגינות".

המחלוקת סביב הצעת החוק של בשארה נובעת מכך שהממשלה לא התנגדה לה, ולכן טוענים בקואליציה כי אי אפשר לראות בה הצעת אי אמון. באופוזיציה היו מאוד מעוניינים שהצעת החוק תיחשב כהצעת אי אמון מפני שהיא האחרונה שהוגשה לפני התפטרות ראש הממשלה ואם תפסיד בה הממשלה, הרי שהכנסת תתפזר.

בתוך כך, ישראל בעליה ושינוי הגישו אתמול הצעת אי אמון בראש הממשלה. ההצבעה עליה תתקיים ביום שני הבא. הגשת ההצעה נעשתה ממש ברגע האחרון לפני שהתפטרותו של ראש הממשלה נכנסת לתוקפה, היום בצהריים.

שתי הסיעות הגישו הצעת חוק ביטוח רכב מנועי ובקשו לראות בה הצעת אי אמון. יוזמי החוק הסבירו כי אם תעוכב חקיקת החוק לפיזור הכנסת, אפשר יהיה להביא לפיזורה באמצעות השגת רוב בהצבעת אי אמון.

יום חמישי הבא - התאריך האחרון להגשת רשימות המועמדים

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אמנון רובינשטיין אמר הבוקר כי הוא מתנגד לקיום הבחירות בעוד 60 יום, והוא שוקל העברת חוק שידחה את הבחירות לעוד 90 יום.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד צבי ענבר, פסק כי גם אם יתקבלו הצעות החוק לפיזור הכנסת, הבחירות יתקיימו בתוך 60 יום, ולא 90, מכיוון שהתפטרות ראש הממשלה היא שקובעת בעניין.

על פי המתחייב בחוק, אם אכן הבחירות יתקיימו בתוך בתוך 60 יום הרי שהמפלגות צריכות להגיש את רשימות המועמדים שלהן עד ליום חמישי הבא. בראיון לקול ישראל אמר רובינשטיין כי הדבר מונע קיום פריימריס ראויים לשמם. "הדבר גורם מצוקה גדולה לכל המפלגות הדמוקרטיות הבוחרות את מועמדיהן בפריימריס", אמר רובינשטיין. לדבריו, האינטרס הציבורי מחייב שהמפלגות יוכלו לערוך פריימריס. הוא הוסיף כי פנה ליו"ר הכנסת, אברהם בורג, בבקשה לכינוס דחוף של ראשי הסיעות בנושא זה.

רובינשטיין מסר כי לדעתו ניתן להעביר את השינוי בחוק שיקבע את מועד הבחירות על ידי חברי הוועדה. מכיוון שהכנסת יוצאת לפגרה ביום חמישי הבא, הרי שנותרו רק עוד שישה ימי חקיקה.

אתמול מסרו בכירים בוועדת הבחירות המרכזית כי לא ניתן להיערך לבחירות בתוך 60 יום.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully